logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
25 świeckich i urszulanka. Z medalami „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”
 


W uroczystość Objawienia Pańskiego 26 osób zostało uhonorowanych przez kard. Kazimierza Nycza Medalem “Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”. Odznaczenia zostały wręczone 6 stycznia w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.


Metropolita warszawski odznaczył m.in. dwie sanitariuszki harcerskiego batalionu Armii Krajowej “Wigry”, które 16 sierpnia 1944 r. pomogły ks. Wacławowi Karłowiczowi wynieść z płonącej archikatedry figurę Cudownego Pana Jezusa Baryczkowskiego. Są to: Barbara Gancarczyk-Piotrowska ps. Pająk i Teresa Potulicka-Łatyńska ps. Michalska.

 

Doceniony został również wkład prof. Marii Lubryczyńskiej z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, która podjęła się konserwacji tego najcenniejszego średniowiecznego zabytku stolicy, od 500 lat otaczanego nieustannym kultem wiernych w stołecznej archikatedrze.

Wśród odznaczonych związki ze sztuką ma również dr Ewa Korpysz, od lat 80. związana z Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Obecnie jako starszy kustosz tej placówki sprawuje opiekę nad jej zbiorami. Przed laty inwentaryzowała zbiory oraz kolekcję im. Jana Pawła II Fundacji Państwa Porczyńskich.

 

Medale “Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” odebrały też trzy małżeństwa: Anna i Marek Kalbarczykowie z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Warszawie, Anna i Jakub Bartakowie oraz Jolanta i Krzysztof Walewscy z parafii Wspomożycielki Wiernych na Chomiczówce.

Kalbarczykowie są małżeństwem z 40-letnim stażem, wychowali sześcioro dzieci. Od ponad 40 lat związani są z Drogą Neokatechumenalną a Marek Kalbarczyk jest ponadto ekonomem Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego “Redemptoris Mater” od początku jego istnienia. Oboje należą do Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Warszawskiej.

Bartakowie to małżeństwo inżynierów, również zaangażowanych w Drogę Neokatechumenalną. Są katechistami, przygotowują grupy młodzieży do bierzmowania. Podobnie Walewscy, którzy głoszą katechezy i ewangelizują.

W gronie osób uhonorowanych medalem znalazła się także s. Teresa Górczyńska, urszulanka Serca Jezusa Konającego, która przewodniczy dynamicznie rozwijającej się wspólnocie “Matki w modlitwie” w parafii św. Jadwigi w Milanówku, gdzie zajmuje się również sprawami kancelaryjnymi. Medal otrzymał również dr Stanisław Popławski, socjolog, m.in. odpowiedzialny za formację Akcji Katolickiej w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.

 

Odznaczony został także Ryszard Sadkowski z parafii Opatrzności Bożej na Ochocie, który codziennie od 50 lat służy przy ołtarzu. Obecnie jako nadzwyczajny szafarz Komunii świętej co niedzielę odwiedza chorych z Komunią świętą, pomaga też w Domu Opieki Społecznej “Chemik” posługując przy nabożeństwach. Inny wyróżniony – Robert Wolko z parafii Wniebowzięcia NMP w Konstancinie-Jeziornie od 35 lat prowadzi zespół muzyczny “Boża Radość” oraz scholę dziecięcą.

 

Wśród odznaczonych “Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” nie brakuje też inżynierów i budowlańców wspierających swą fachową wiedzą i umiejętnościami księży proboszczów. Inż. Barbara Komor z parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, przed laty bardzo aktywna w czasie budowy pierwszego kościoła na Ursynowie, obecnie angażuje się w Akcji Katolickiej i w działania na rzecz ochrony życia poczętego. Inż. Cezary Hellich z parafii Matki Bożej Częstochowskiej na Powiślu od lat angażuje się w dzieła parafialne, prowadzi kronikę parafialną, wspiera też organizacje charytatywne parafii i diecezji. Z kolei inż. Ewa Gałązka z parafii św. Jakuba na Ochocie – jak podkreśla jej proboszcz – jest zawsze gotowa do wsparcia różnych działań w parafii. Ostatnio aktywnie pomagała w realizacji zadania czyszczenia elewacji murów kościoła. Proboszcza i parafię św. Jakuba wspiera także inż. Grzegorz Parzyński, specjalista w zakresie konstrukcji budowlanych, który służy pomocą w licznych sprawach technicznych i budowlanych.

 

Docenione zostały także osoby, które przez lata z oddaniem pełnią najpotrzebniejsze posługi w swoich parafiach. Tak jak Grażyna Musiatowicz, która pomaga ubogim, chorym, seniorom i samotnym matkom a od 36 lat kieruje parafialną Caritas w warszawskiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego, albo Barbara Zdolińska, która od 30 lat jest organistką w parafii św. Jadwigi w Milanówku. Dba nie tyko o odpowiedni poziom muzyki kościelnego, ale swoim chrześcijańskim życiem daje codzienne świadectwo wiary.

 

Z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Drwalewie odznaczeni zostali: Grzegorz Pietrzak, organista i katecheta w jednej osobie Stanisław Binkiewicz – prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej i popularyzator czytelnictwa prasy katolickiej, podobnie jak Ireneusz Komorowski działacz Akcji Katolickiej, zaangażowany w życie Kościoła i życie społeczne.

Bardzo aktywnie w życie parafialnej wspólnoty św. Józefa w Warszawie angażuje się Robert Godziszewski. Jako wolontariusz wypełnia zadania zakrystianina i kościelnego. Dyspozycyjny wobec potrzeb parafii i duszpasterzy jest również Czesław Manulik nadzwyczajny szafarz Komunii świętej.

 

Medale „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” przyznawane są dwa razy w roku: w uroczystość Objawienia Pańskiego – 6 stycznia i uroczystość patronalną stołecznej archikatedry św. Jana Chrzciciela – 24 czerwca. Otrzymują je przede wszystkim świeccy zaangażowani w prace na rzecz diecezji lub parafii.

Po raz pierwszy odznaczenie zostało przyznane w 2009 r. W tym czasie otrzymało je ok. 600 osób.


archwwa.pl