DRUKUJ
 
Jesienne zebranie Papieskich Dzieł Misyjnych o umisyjnieniu wszystkich struktur w Kościele
 


Podsumowanie IV Krajowego Kongresu Misyjnego, zadania, jakie stoją przed Papieskimi Dziełami Misyjnymi w związku z Rokiem Miłosierdzia Bożego, Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie, 1050. rocznicą chrztu Polski oraz obchodami stulecia Papieskiej Unii Misyjnej – to tematy jesiennego zebrania PDM i innych środowisk misyjnych, które odbyło się w Częstochowie w dniach 15-17 września 2015 r.
 
„Celem naszego jesiennego spotkania Papieskich Dzieł Misyjnych i innych środowisk misyjnych jest wspólna refleksja nad tym, jak wykorzystać charyzmaty Papieskich Dzieł Misyjnych, aby umisyjnić wszystkie struktury Kościoła, tak aby móc wyjść z jeszcze większym entuzjazmem poza jego bramy i pójść na peryferie, do czego zachęca i wręcz nawołuje papież Franciszek” – powiedział dyrektor krajowy PDM ks. Tomasz Atłas, który przewodniczył spotkaniu.
 
Podczas zebrania bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji podziękował dyrektorom diecezjalnym PDM oraz referentom i promotorom misyjnym za przygotowanie i udział w wielkim świętowaniu misyjnym, jakim był IV Krajowy Kongres Misyjny: „Był on czasem wyprostowania nóg, aby ruszyć w dalszą drogę z Ewangelią i zanieść ją tym, którzy jej jeszcze nie poznali” – stwierdził Przewodniczący KEP ds. Misji.
 
Ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Biura Światowych Dni Młodzieży, uświadomił uczestnikom, że ŚDM są dla Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce wielkim wyzwaniem do stworzenia przestrzeni dialogu młodzieży z Chrystusem i wymiany darów, ponieważ początki ideowe ŚDM są bardzo bliskie działalności misjonarzy, którzy mają za zadanie nieść Chrystusa całemu światu.
 
Gościem specjalnym był sekretarz generalny Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary z Watykanu o. Ryszard Szmydki OMI. Omówił on charyzmaty Papieskich Dzieł Misyjnych, podkreślając, że są one dla Kościoła darem, uprzywilejowanym narzędziem do budowania jego ducha misyjnego, ponieważ uświadamiają, że każdy ochrzczony jest misjonarzem. „Kościół potrzebuje nawrócenia się na misyjność, czyli musi wyjść poza siebie, odejść od miernoty wiary, przestać być zwietrzałą solą” – zacytował słowa z listu apostolskiego „Ewangelii gaudium” o. Szmydki.
 
„Pilną potrzebą jest wspieranie misyjności rodziny w dobie jej największego kryzysu, aby ją uzdrowić, trzeba otworzyć ją na misje. Potrzebna jest do tego formacja duchowości misyjnej, wymaga to zmiany stylu życia i posługiwania w Kościele. Nie stanie to się samoistnie, Kościół potrzebuje odnowienia więzi z Chrystusem poprzez kontemplację Jego oblicza. Obecnie do otwartości misyjnej zmusza nas jedno z największych wyzwań, jakim jest przyjęcie migrantów, a ono powinno łączyć się z palącą potrzebą zbawiania świata, na co wskazuje papież Franciszek” – przypomniał gość z Watykanu.
 
W części sprawozdawczej sekretarze krajowi poszczególnych Papieskich Dzieł przedstawili program na najbliższy rok. Podczas tego spotkania szukano sposobów, jak jeszcze efektywniej służyć misyjnym seminarzystom w ramach akcji AdoMiS (Adoptuj Misyjnych Seminarzystów). Nawiązano też do zbliżającej się beatyfikacji męczenników z Pariacoto, która powinna wzbudzić szczególną wrażliwość na potrzeby polskich misjonarzy, na pomoc dla nich, na organizowanie dla nich zaplecza i zwrócenie uwagi na ich codzienną, niejednokrotnie wielką, ofiarę dla dzieła misyjnego Kościoła – zasugerował ks. Tomasz Atłas.
 
Zapowiedziano także przyszłoroczny jubileusz 100-lecia Papieskiej Unii Misyjnej i zachęcono do odkrycia na nowo charyzmatu bł. Pawła Manny i PUM, aby ożywić członków tego Dzieła i przyciągnąć nowych księży, kleryków, siostry zakonne i braci. Pojawił się pomysł zorganizowania „rekolekcji z bł. Pawłem Manną”, założycielem PUM, dla dyrektorów diecezjalnych Papieskich Dzieł Misyjnych. Aby ten jubileusz jak najowocniej przeżyć, wysunięto postulat zwrócenia się do Konferencji Episkopatu Polski o ustanowienie Roku Papieskiej Unii Misyjnej.
 
„Wyjeżdżam bardzo ubogacona z tego spotkania. Wiem, co mam do zrobienia przez najbliższy rok. Wspólnymi siłami można dużo zrobić dla misyjnego dzieła Kościoła” – cieszyła się s. Ewa, serafitka.
 
„Ważny jest przekaz informacji o działalności misyjnej Kościoła, co jest jednym z podstawowych zadań Papieskich Dzieł Misyjny, dlatego Ordynariat Polowy stara się być ich tubą, jednocześnie się umisyjniając” – powiedziała p. Danuta z Ordynariatu Polowego z Warszawy.
 
Zebranie było też czasem wspólnej modlitwy w intencji dzieła misyjnego Kościoła. Mszy św. w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej przewodniczył bp Jerzy Mazur, a homilię wygłosił biskup senior diec. rzeszowskiej Kazimierz Górny.
 
 
W spotkaniu uczestniczyło około 100 osób. Byli to dyrektorzy diecezjalni PDM, referentki i promotorzy misyjni, a także animatorzy świeccy.