DRUKUJ
 
Troska o bezpieczeństwo na ŚDM Kraków 2016
 


Ataki terrorystyczne w Paryżu wzbudziły wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa świecie, w tym na Światowych Dniach Młodzieży, które w przyszłym roku odbędą się w Polsce.
 
Komitet Organizacyjny jest w stałej współpracy ze służbami odpowiedzialnymi za zapewnienie bezpieczeństwa na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Regularnie przedstawiciele Komitetu spotykają się z Policją na szczeblu wojewódzkim, jak i odpowiednimi służbami na poziomie Miasta. W pracach przygotowawczych biorą udział przedstawiciele Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz szefowie Miejskiego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Zespoły te otrzymują od Komitetu Organizacyjnego wszystkie potrzebne informacje dotyczące przebiegu wydarzeń centralnych, ich lokalizacji oraz szacowanej liczby uczestników.
 
Od wielu miesięcy odbywają się wizje lokalne miejsc głównych celebracji oraz katechez. Biorą w nich udział m.in.: przedstawiciele Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Ministerstwa Obrony Narodowej. Bezpieczeństwo podczas Światowych Dni Młodzieży jest priorytetem, w związku z tym zasadnicza część informacji ma status poufny. 
 
Jak zapewnia ks. Grzegorz Suchodolski – sekretarz generalny KO ŚDM – w zaistniałej sytuacji musimy zachować się jak każdy dojrzały obywatel i chrześcijanin – solidaryzujemy się ze wszystkimi ofiarami terroryzmu na świecie. Jako wierzący zapewniamy o naszej modlitwie.
 
Światowe Dni Młodzieży to wydarzenie o charakterze religijnym na poziomie globalnym. W jednym miejscu zbierze się wtedy wiele osób z różnych krajów i kontynentów. Dla wszystkich: wolontariuszy, pielgrzymów, osób zaangażowanych w organizację ŚDM troska o bezpieczeństwo jest sprawą pierwszorzędną. 
 
 
W mediach społecznościowych ŚDM w różnych językach już w sobotę rozpoczęła się akcja modlitewna. Wolontariusze i uczestnicy ŚDM modlą się o pokój na świecie z hasłem „pray for peace”.