DRUKUJ
 
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski dla Pani Marii Mireckiej-Loryś
 


Maria Eleonora Mirecka-Loryś 12 lutego odebrała z rąk Prezydenta RP Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie zostało nadane za wybitne zasługi w działalności polonijnej, społecznej i charytatywnej w Polsce i Stanach Zjednoczonych Ameryki, w szczególności na rzecz polskiej mniejszości na Ukrainie. Konferencję Episkopatu Polski reprezentował ks. prał. dr Jarosław Mrówczyński, zastępca sekretarza generalnego KEP. 
 
Bardzo radosny, a jednocześnie wzruszający moment. Bardzo dziękuję Pani kapitan, że zechciała przybyć do Pałacu Prezydenckiego, żeby odebrać ten order, nie tyle ode mnie, ile od Rzeczypospolitej Polskiej - powiedział prezydent. - To jest order dla Pani, za Pani wspaniałe życie dla Polski i dla Polaków, ale także dla Pani rodziny – zwrócił się do odznaczonej.
 
Przypomniał też, że przed pięcioma dniami Maria Eleonora Loryś obchodziła swoje setne urodziny i złożył jej życzenia z okazji tego „niebywałego jubileuszu”.
 
Życie Pani do tej pory było życiem niezwykle pięknym, związanym z piękną, wspaniałą, patriotyczną kartą. Od wczesnej młodości pani i pani rodzeństwo byliście związani z działalnością propaństwową, niepodległościową – przypomniał prezydent.
 
- Nigdy nie zapomniała Pani o swoich rodakach, tych, w najtrudniejszej sytuacji, a to świadczy nie tylko o wielkim sercu, ale to świadczy po prostu o wielkości człowieczeństwa, o niezwykłym patriotycznym wychowaniu, niezwykłej miłości bliźniego, niezwykłej miłości ojczyzny i wielkim patriotyzmie, czego Rzeczypospolita nigdy Pani nie zapomni – powiedział Andrzej Duda.
 
Maria Eleonora Loryś (Maria Mirecka-Loryś) - działaczka konspiracji w czasach II wojny światowej, kapitan Armii Krajowej, działaczka polonijna, zaangażowana szczególnie w pomoc dla Polaków na wschodzie. Od lat współpracuje aktywnie z Polsko-Amerykańską Fundacją Kultury na Florydzie, Światowym Kongresem Kresowian i wieloma innymi organizacjami pozarządowymi z terenu województwa podkarpackiego i Stalowej Woli.
 
 
Jej patriotyczne wychowanie i służba wolnej Polsce, najpierw w konspiracji, potem przez lata na uchodźstwie i po 1989 roku na emigracji stało się inspiracją do powstania dwóch filmów dokumentalnych „Szkic do życiorysu” i „ Nie tylko pamięć pozostała” autorstwa red. Ewy Szakalickiej.