DRUKUJ
 
Nauczmy się wybaczać – 19. Międzynarodowa Pielgrzymka Ruchu Rodzin Nazaretańskich
 


19. Międzynarodowa Pielgrzymka Ruchu Rodzin Nazaretańskich trwa w sobotę, 2 kwietnia na Jasnej Górze. W tegorocznej modlitwie wzięło udział prawie 2 tys. osób. 
 
Tematem tegorocznej pielgrzymki są słowa: „Pozwólmy Miłosierdziu wszystko naprawić”, a mottem, słowa św. Pawła z Listu do Kolosan: „Jak Pan wybaczył wam, tak i wy” (Kol 3, 13). Pielgrzymi polecili Bożemu Miłosierdziu przez wstawiennictwo Maryi trudne sprawy Ruchu, poszczególnych wspólnot, a także osobiste i rodzinne. W szczególny sposób modlili się o dar pojednania i przebaczenia. 
 
„Przyjeżdżamy na Jasną Górę, żeby pogłębiać charyzmat zawierzenia Matce Bożej, prosić Maryję, by pomagała nam tak rozkochać swoje serce w Chrystusie, jak Ona była w Nim rozkochana, jak pozwalała prowadzić się woli Bożej. Pragniemy przypomnieć, że każdy człowiek jest powołany do świętości, i w imię tego powszechnego powołania duchowość Ruchu Rodzin Nazaretańskich jest częścią Kościoła – mówi ks. Sławomir Kowalski, z Koordynacji Krajowej RRN - W tym roku jesteśmy w jedności z Kościołem Powszechnym, jeśli chodzi o temat – miłosierdzie w życiu każdego z nas. Umieć przebaczać i wiedzieć, że ja też potrzebuję przebaczenia”. 
 
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. w bazylice o godz. 13.40, której przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. RRN. Obecny był ks. Dariusz Kowalczyk, krajowy koordynator RRN. Wiernych powitał o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry. 
 
„Dzisiaj chcemy przeżywać tę drugą część chrześcijaństwa, tę, która z grobu na zewnątrz prowadzi, tę, która prawdziwie jest przeżywaniem duchowego zmartwychwstania – mówił podczas homilii bp Andrzej Siemieniewski – Można mówić, że chrześcijanin już tu, za życia ziemskiego zmartwychwstaje w sensie duchowym. Mówiąc tak naśladujemy św. Pawła, mówiąc tak czerpiemy z Pisma Świętego, które przecież uczy: ‘zbudź się, o śpiący, i powstań z martwych’, a więc zmartwychwstań duchowo, a zajaśnieje ci Chrystus. Pielgrzymka, którą uczestnicy Ruchu Rodzin Nazaretańskich podjęli z Katedry przez Aleje Najświętszej Maryi Panny aż tu, do jasnogórskiego sanktuarium, jest obrazem tego, czym jest chrześcijańskie życie w tej drugiej połowie, w tej połowie, w której przeżywamy radość spotkania ze Zmartwychwstałych. (…) Nasze wędrowanie drogą Maryi, Aleją Najświętszej Maryi Panny, także duchową drogą Maryi, jeszcze w jednym aspekcie jest znakiem tego, co jest charyzmatem i powołaniem Ruchu Rodzin Nazaretańskich – wędrowaliśmy przecież jako Kościół, ze znakiem krzyża na początku, z chrześcijańskimi emblematami, ze słowami pieśni czy różańca na ustach, jako Kościół, wędrowaliśmy pośród tego świata. (…) To też obraz, który pokazuje nam do czego jesteśmy wezwani, aby rodziny, parafialne wspólnoty, grypy wędrowały przez ten świat pokazując, że Kościół wie dokąd idzie, i że Kościół obdarzony jest mocą, radością i światłem”. 
 
Pielgrzymka rozpoczęła się już w piątek, 1 kwietnia Apelem Jasnogórskim. Następnie wierni pozostali w Kaplicy Matki Bożej na nocnym czuwaniu. W sobotę o godz. 10.00 uczestnicy pielgrzymki zgromadzili się w Katedrze Świętej Rodziny. Tam wysłuchali konferencji bpa Andrzeja Siemieniewskiego. Następnie procesją przeszli Alejami Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę. 
 
O godz. 15.00 – godzinie miłosierdzia – w Sali o. Kordeckiego wierni wzięli udział w adoracji Najświętszego Sakramentu z modlitwą zawierzenia Miłosierdziu przez pośrednictwo Matki Bożej.