DRUKUJ
 
Bogu dzięki, że mamy seminarium w Poznaniu
 


Seminarzyści Arcybiskupiego Seminarium Duchownego z Poznania przybyli z modlitwą 29 kwietnia na Jasną Górę. Pielgrzymka odbywa się co pięć lat i upamiętnia ważne wydarzenie w historii poznańskiego seminarium, jakim było zawierzenie Matce Bożej Jasnogórskiej w dniu 12 maja 1951 roku. 
 
W jasnogórskim sanktuarium modliła się cała wspólnota Seminarium z rektorem ks. Pawłem Wygralakiem oraz ks. prefektem Adamem Adamskim. Do sanktuarium przybył również biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej.
 
„Drodzy klerycy, od Matki Bożej uczcie się na kolanach jak miłować Jezusa Chrystusa” – powiedział rozpoczynając Eucharystię o. Jan Berny, paulin. 
 
„Przyjechaliśmy, bo chcemy pamiętać o bardzo ważnym wydarzeniu z 1951 roku. Wtedy naszemu seminarium groziło zamknięcie, i przełożeni z księdzem rektorem Wietrzykowskim, byli bezradni – przypomniał w homilii bp Damian Bryl - Zamykano seminaria, zamykano inne instytucje kościelne i także nasze seminarium było o krok od zamknięcia. I wtedy ówcześni przełożeni w tej całej bezradności oddali sprawę wolności naszego seminarium i dalszych losów formacji kapłańskiej w ręce Matki Bożej. Dzisiaj przyjechaliśmy, bo chcemy o tym pamiętać. Wtedy oddali całą sprawę opiece Matki Bożej, ale także obiecali, że będą pielgrzymować do tego miejsca, i od tamtego czasu pielgrzymujemy tutaj, teraz co pięć lat. Ta pielgrzymka jest dla nas ważna, bo przypomina nam tamto wydarzenie”. 
 
„Ta pielgrzymka tegoroczna przypada w specjalnym klimacie rocznicy Chrztu Polski – kontynuował biskup - My w naszej archidiecezji powoli patrzymy w przyszłość i za dwa lata będziemy obchodzić 1050 lat naszej diecezji. Pamięć dla nas jest ważna i dlatego tu jesteśmy, żeby pamiętać, i żeby dzisiaj modlić się, aby mądrze i odpowiedzialnie to wielkie dziedzictwo podjąć. Ale przyjeżdżamy tutaj także nie tylko po to, by wspominać, ale żeby Panu Bogu dziękować, bo ci, którzy byli przed nami z ks. rektorem Aleksem Wietrzykowskim na czele oddali wszystko Matce Bożej, zawierzyli do końca Bogu i Pan Bóg, dobry Bóg, wysłuchał ich modlitw, naszego seminarium nie zamknięto. Bóg ulitował się nad nami. Jesteśmy przekonani, że także dzięki wstawiennictwu i orędownictwu Matki Bożej”. 
 
W czasie Mszy św. klerycy i kapłani reprezentujący seminarium ponowili Akt Zawierzenia. 
 
Dzień wcześniej, w czwartek, 28 kwietnia Apel Jasnogórski z udziałem kleryków poprowadził rektor seminarium ks. Paweł Wygralak. „Jako seminaryjna wspólnota przychodzimy do Ciebie, Maryjo co pięć lat wypełniając ślubowanie złożone tutaj w trudnych czasach stalinizmu przez naszych poprzedników. Wówczas prosili Ciebie o obronę przed komunistycznym ateizmem i się nie zawiedli. Byłaś ich obroną, ich siłą. Dzięki Twemu wstawiennictwu u Twego Syna mogli podjąć kapłańską formację a potem służyć jako gorliwi pasterze w diecezji w całej Polsce i na misjach. Matko nasza najlepsza, Twój jasnogórski wizerunek towarzyszy nam w naszej seminaryjnej kaplicy. Każdego dnia klerycy naszego seminarium wpatrują się w Twoje oblicze. Jesteś dla nich wzorem zawierzenia”. 
 
„Pielgrzymka dziękczynna za dar powołania, za nasze seminarium, za to, że możemy do naszego kapłaństwa się przygotowywać, i ta Maryja jako Królowa Kapłanów, jako ta Matka, która wyprasza łaski kapłanom, przyszłym kapłanom, klerykom. Cieszymy się, że możemy tutaj pielgrzymować” – zaznacza Piotr Hofman, kleryk V roku. 
 
„Dziękujemy Panu Bogu, że możemy teraz w wolnych czasach być formowani, że możemy dążyć do kapłaństwa – mówi Marcin Płóciennik, kleryk V roku – Obecnie w Seminarium jest nas ok. 80-ciu, sześć roczników. Razem z nami są również diakoni z Ukrainy, którzy odbywają praktykę w naszym seminarium”. 
 
„W Poznaniu teraz przeżywamy 1050. rocznicę Chrztu Polski, i my klerycy byliśmy mocno w te obchody zaangażowani od strony technicznej, ale przede wszystkim duchowo, dlatego ta pielgrzymka, to jakby dalsza część tych obchodów” – opowiada kleryk. „Moje powołanie narodziło się przede wszystkim w domu rodzinnym, gdy spotykałem świętych, porządnych kapłanów” – dodaje. 
 
 
Arcybiskupie Seminarium Duchowne w Poznaniu należy do najstarszych seminariów duchownych w Polsce. Zostało powołane do istnienia, zgodnie z decyzją Soboru Trydenckiego z roku 1563, przez biskupa poznańskiego Adama Konarskiego na Synodzie Diecezjalnym w dniu 26 października 1564 roku. W pierwszym etapie istnienia ASD ściśle współdziałało w procesie formacji kleryków z istniejącą od 1519 roku Akademią Lubrańskiego. Przez pewien czas alumni ASD odbywali studia teologiczne w Kolegium Jezuickim w Poznaniu. Od końca XVIII wieku ASD stanowiło samodzielną instytucję. Przez cały czas swego istnienia było ostoją wierności Bogu i Ojczyźnie, miejscem rzetelnej pracy i formacji teologicznej, wydając wielu znakomitych kapłanów (także kandydatów na ołtarze). W 1974 roku papież Paweł VI, po pięcioletnim okresie próbnym, dekretem 'Posnaniensis urbs' ustanowił w Arcybiskupim Seminarium Duchownym Papieski Wydział Teologiczny. W 1998 roku Papieski Wydział Teologiczny przestał istnieć a w jego miejsce powołano Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 
 
Formacja kleryków ma charakter integralny i obejmuje wymiar osobowy, duchowy, intelektualny i pastoralny i służy przygotowaniu w jak najlepszy sposób do posługi kapłańskiej.