DRUKUJ
 
Początek drugiej części kapituły w Kalwarii Pacławskiej
 


W poniedziałek 2 maja w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla rozpoczęła się II część Kapituły prowincjalnej zwyczajnej krakowskich franciszkanów. Delegaci m.in. wybiorą przełożonych klasztorów i domów formacyjnych oraz opracują Czteroletni Plan Prowincji. W trakcie przewidziana jest również „kapituła namiotów”.
 
Sześciodniowe spotkanie zakonnicy rozpoczęli mszą św. przed cudownym obrazem Matki Boskiej Kalwaryjskiej. W kościele i sali obrad przyzywali asystencji Ducha Świętego. „Pomagaj nam podczas, tej kapituły zajmować się sprawami, które dotyczą spraw Bożych, abyśmy uczynili ją czasem prawdziwej rewizji naszego życia, szczerego poszukiwania Twojej woli oraz doświadczenia autentycznego braterstwa” – wspólnie prosili.
 
W okolicznościowej homilii asystent generalny Konferencji Europy Wschodniej o. Jacek Ciupiński zachęcał zgromadzonych, aby przez całą drugą część kapituły starali się ze wszystkich ludzkich sił poszukiwać dobrych rozwiązań, dokonywać dobrych decyzji, tworzyć dobre plany, ale przede wszystkim, aby pamiętali o tym, że we wszystkim tym najpierw mają szukać woli Boga i pragnąć ją realizować w najbliższych latach.
 
W czasie uroczystych Nieszporów ojciec duchowny Andrzej Prugar również prosił braci o miłość wzajemną, szczere i czyste sumienie podczas głosowań i rozmów i aby wszystko przełożyli na konkretne czyny i święte działanie.
 
Prowincjał o. Marian Gołąb, otwierając obrady, podzielił się swoimi spostrzeżeniami ze spotkań z braćmi w Polsce, na Ukrainie i w Niemczech, które odbył między obydwoma częściami kapituły. Zaznaczył, że będą one miały przełożenie m.in. na Plan Czteroletni Prowincji, uchwały oraz obsady personalne klasztorów.
 
Docenił ogromną gościnność w klasztorach i kulturę rozmów. Zauważył wielkie zaangażowanie wielu braci w posługę spowiedzi i głoszenia Słowa Bożego, m.in. grupy misyjnej, udzielającej się na terenie diecezji świdnickiej oraz innych braci w innych regionach kraju.
 
Przełożony prowincji z nadzieją patrzy na przebudzenie, „wiosnę” w duszpasterstwie, które dostrzegł w wielu placówkach w Polsce i za granicą. Nie ukrywał jednak, że największą radość, jakiej doświadczył podczas tej podróży po europejskiej części prowincji, to było wyznanie kilku braci, że się nawrócili, że doświadczyli spotkania z Panem Bogiem i rozpoczęli życie na nowo.
 
„Nasza prowincja ma ogromy potencjał ludzki. Jest to dla nas wyzwanie, jak z tego potencjału skorzystać, jak skorzystać z tych charyzmatów, które poszczególni bracia posiadają” – mówił prowincjał.
 
Na zakończenie dnia bracia delegaci adorowali Najświętszy Sakrament i uczcili Matkę Bożą Litanią loretańską i maryjnym apelem.
 
Jan Maria Szewek
foto: Wojciech Kasprowicz / Jan Maria Szewek