logo
Środa, 22 marca 2023 r.
imieniny:
Bogusława, Jagody, Katarzyny, Zachariasza, Lei – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
26 stycznia: XXIII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce
 


Bezpośrednio po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, 26 stycznia 2023 roku, obchodzimy XXIII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Uroczystości centralne odbędą się na terenie jezuickiego Collegium Bobolanum w Warszawie.

 

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. z inicjatywy Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Spotkanie nawiązuje do tematu orędzia Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu. Tegoroczne hasło brzmi: „Chrześcijanie i muzułmanie: dzieląc radości i smutki”.

 

Z okazji XXIII Dnia Islamu Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów, przy współpracy Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP, przygotowała dodatek do „Biuletynu Ekumenicznego”. Znajdują się w nim materiały, które mogą być przydatne przy organizacji lokalnych spotkań lub do indywidualnego wykorzystania.

 

Materiały zawierają polskie tłumaczenie tegorocznego orędzia Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, cytaty z Biblii i Koranu dotyczące miejsc kultu i ich ochrony, tekst modlitwy wiernych przygotowany na tę okazję oraz schemat tradycyjnego programu obchodów centralnych.

 

W wydarzeniu organizowanym w Warszawie, obok polskich muzułmanów, udział wezmą również ambasadorowie państw muzułmańskich akredytowani w Polsce. Gospodarzem spotkania będzie bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi i Delegat KEP ds. Dialogu Katolików i Muzułmanów (>>program obchodów).

 

Rada KEP ds. Ekumenizmu/ KAI/ BP KEP
www.episkopat.pl