DRUKUJ
 
Relikwie i olej św. Charbela w Milanówku
 


W Milanówku k. Warszawy każdego 28 dnia miesiąca wierni mogą uczcić relikwie św. Charbela, a każdy uczestnik ma możliwość otrzymać namaszczenie jego olejem. Po mszy świętej w parafii św. Jadwigi Śląskiej, przy wystawionym Najświętszym Sakramencie kapłan odczytuje litanię i modlitwę do tego libańskiego świętego.
 
Św. Charbel (Szarbel) Makhlouf zyskuje w Polsce coraz więcej czcicieli. Organizowane są pielgrzymki do grobu świętego w Libanie, gdzie wielu pielgrzymów doznaje cudownych uzdrowień. W ub. roku w klasztorze księży filipinów na Świętej Górze pod Gostyniem o. Charbel Beiroutchy, kustosz grobu św. Charbela w Annaya w Libanie prowadził jednodniowe rekolekcje, na których przybliżał sylwetkę św. Charbela. W spotkaniu wzięło udział 700 osób. Uczestnicy dzielili się świadectwami uzdrowień. Ponad rok temu we wrocławskiej parafii św. Jadwigi Śląskiej powstał także apostolat św. Charbela. Parafia ta współpracuje z Zakonem Maronitów w Annaya poprzez szerzenie kultu i udostępnianie chętnym wiernym oleju św. Charbela.
 
Św. Charbel (Szabel), maronita, pustelnik, cudotwórca, jest jednym z najbardziej znanych świętych na Bliskim Wschodzie. Urodził się 8 maja 1828 w górskiej wiosce Beka Kafra w Libanie. Zmarł w Wigilię Bożego Narodzenia w grudniu 1898 roku. Po śmierci o. Charbela widoczne było światło wokół jego grobu, z trumny wydobywała się oleista ciecz, a ciało zmarłego nie ulegało rozkładowi.
 
5 grudnia 1965 roku, na zakończenie Soboru Watykańskiego II papież Paweł VI ogłosił ojca Szarbela Makhloufa błogosławionym. Ten sam papież kanonizował go 9 października 1977 r. w Watykanie. Do grobu św. Charbela ciągną pielgrzymki z całego świata.
 
Anna Dziemska
foto: Anna Dziemska
franciszkanie.pl
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー