DRUKUJ
 
Droga Krzyżowa, która jest też drogą miłosierdzia
 


Piątek w tradycji chrześcijańskiej jest dniem pokutnym i taki też charakter będą miały wydarzenia z udziałem Ojca Świętego.
 
Piątek bardziej refleksyjny
 
Piątkowe Wydarzenia Centralne będą przebiegać w innej atmosferze, bardziej refleksyjnej, wymagającej skupienia i wyciszenia. Tego dnia Ojciec Święty odwiedzi obozy Auschwitz i Birkenau, pojedzie również do szpitala dziecięcego w Prokocimiu, a wieczorem na krakowskich Błoniach razem z młodzieżą odprawi nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
 
14 stacji i 14 uczynków miłosierdzia
 
Droga krzyżowa zorganizowana zostanie na wzór tej, odprawianej w Wielki Piątek w Koloseum. Procesja z krzyżem – symbolem ŚDM peregrynowanym w całej Polsce, będzie zmierzać od ul. Piastowskiej w stronę Ojca Świętego znajdującego się na ołtarzu. Będzie to klasyczna droga krzyżowa z 14 stacjami korespondująca z treścią 14 uczynków miłosierdzia co do ciała i duszy. Rozważania do niej przygotował krakowski biskup ks. Grzegorz Ryś. Do niesienia krzyża zaproszono wspólnoty, które w sposób szczególny wykazują się działaniem w pełnieniu danych uczynków. Są wśród nich francuska wspólnota L’Arche – w Polsce znana jako Fundacja „Arka” zajmująca się osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Barka” udzielające schronienia osobom bezdomnym, byłym więźniom i osobom uzależnionym, jak też wspólnoty powstałe z inspiracji s. Małgorzaty Chmielewskiej, otwarte dla każdego, kto znalazł się  w trudnej sytuacji. Wśród wielu międzynarodowych wspólnot obecna będzie również Wspólnota Sant’Egidio udzielająca pomocy uchodźcom.  Każda ze stacji będzie ilustrowana artystyczno-baletowymi kompozycjami.
 
Utwory pasyjne i delikatny jazz
 
Tego dnia także muzyka będzie szczególna: refleksyjna i kontemplacyjna. Wykonane zostaną klasyczne utwory pasyjne różnych epok i stylów, przeplatane delikatnymi jazzowymi improwizacjami. Między poszczególnymi stacjami będzie pojawiał się stały motyw muzyczny „Misericordias Domini”, odnoszący się do przesłania Światowych Dni Młodzieży. Skupienie i refleksję wokół męki Pańskiej podkreślą również dźwięki fortepianu i wokal sopranistki, ale także balet. Wśród artystów obecny będzie skrzypek i kompozytor Adam Bałdach – muzyk znany na światowej scenie jazzowej. Za całą oprawę muzyczną tego nabożeństwa odpowiada dyrygent prof. Wiesław Delimat.

Owoce dwuletnich przygotowań do ŚDM
 
Pre-wydarzenie przygotowujące do nabożeństwa Drogi Krzyżowej będą czasem, w którym pielgrzymi zapoznają się z różnymi projektami organizowanymi przez KO wciągu dwóch lat przygotowań Światowych Dni Młodzieży. Jednym z nich będzie „Projekt L4” – modlitwa chorych ludzi ofiarowana w intencji ŚDM. Wśród projektów znajdą się również rekolekcje „Dla nas i całego świata” z krótką relacją filmową. Prezentacjom towarzyszyć będzie modlitwa, śpiew, rozważania. Tego dnia wystąpią m.in. Paddy Kelly, francuski zespół księży Les Prêtres, grupa muzyczna z Iraku, jak też rozpoznawalny na Bliskim Wschodzie Saint Rafqa Choir. Oprócz muzycznych wystąpień pielgrzymi obejrzą fragmenty realizowanej w 3D animacji o św. Maksymilianie Kolbe „Max and Me”.
 
Reżyserem piątkowych Wydarzeń Centralnych jest Mateusz Polit – choreograf, autor widowisk multimedialnych, spektakli teatralnych.
 
Ewelina Słomka
fot. Jakub Wolski
www.krakow2016.com