DRUKUJ
 
Żołnierze wierni Bogu i Ojczyźnie
 


25. Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka Żołnierzy zameldowała się u stóp Maryi Jasnogórskiej, w niedzielę, 14 sierpnia. 
 
W pielgrzymce wzięło udział ok. 600 osób, a wśród nich żołnierze, pracownicy wojska, Służby Celnej, Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei, a także żołnierze z zagranicy: z USA, Chorwacji, Słowacji, Litwy, Niemiec. 
 
Na czele pielgrzymki szli: biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek; biskup pomocniczy Armii Amerykańskiej Richard Spencer - obecny po raz czwarty, oraz bp Franciszek Rabek, biskup polowy armii słowackiej - obecny po raz 10. 
 
„Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało ‘Effatha - Otwórz się!’. Ci, którzy wyruszyli na szlak pielgrzymi, chcieli zdobyć taką wewnętrzną wolność, chcieli otworzyć się na Boga i na ludzi. Wiemy, że każdy człowiek jest wolny, ‘Oto swoje u drzwi twoich i kołaczę, jeśli mi otworzysz drzwi, to wejdę’ Pan Bóg nie włamuje się do ludzkiego serca - mówił bp Józef Guzdek – I jakie są klucze, które otwierają ludzkie serca? Pierwsze to modlitwa, ale dojrzała modlitwa, nie recytowanie wierszyków Panu Bogu, czyli wyuczonych tekstów na pamięć. Czy zakochani recytują sobie wiersze? A to ‘Oda do młodości’, a to fragment z ‘Pana Tadeusza’, nie oni mówią o tym, co mają w sercu. Modlitwa, która jest słuchaniem Boga, nie tyle mówieniem ile słuchaniem, bo wtedy patrzymy przez pryzmat powołania na swoje życie. Drugim kluczem, o którym pielgrzymi mówili i co chcieli przemyśleć, to jest sakrament pokuty. To jest stawanie w prawdzie wobec Boga, po to, żeby powiedzieć, w którym jestem miejscu. Effatha - Otwórz się przed Bogiem, bądź szczery. To jest warunek tego wyzwolenia się z przeszłości, po to, by budować przyszłość. To jest bardzo istotne. Jakże wielu czyta Dzienniczek siostry Faustyny, i warto się tam zatrzymać m.in. nad takimi słowami ‘spowiedź szczera’, bądź szczery. Kapłan jest tylko posadzką, jest tylko pomocnikiem, którego Bóg wykorzystuje, by okazać to wielkie miłosierdzie. I takim trzecim kluczem to jest słuchanie Słowa Bożego, czytanie Biblii, słuchanie homilii, i to się dokonuje w czasie tych 10 dni. Bardzo wiele razy Słowo Boże potrafi otworzyć człowieka, potrafi zmusić do refleksji”. 
 
„Pielgrzymkę realizujemy z potrzeby serca, nie ma przymusu, ci chętni, którzy mogli uczestniczyć, w pielgrzymce uczestniczą – podkreśla gen. dyw. pil. Jan Śliwka, zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych – Na pielgrzymce występują wszystkie rodzaje sił zbrojnych, wojska lądowe, siły powietrzne, marynarka wojenna i wojska specjalne. Dowództwo Generalne realizuje te zadania nie po raz pierwszy i mamy nadzieję nie po raz ostatni”. 
 
Przewodnikiem pielgrzymki jest ks. płk Zenon Surma, który uczestniczy w niej po raz 23. Pielgrzymka Wojskowa spędziła w drodze 10 dni, pokonując 330 km. Żołnierze wyruszyli z Katedry Polowej WP 5 sierpnia. 
 
Grupa na ostatnim etapie pielgrzymki wyruszyła z Przeprośnej Górki. W Częstochowie wojskowi przemaszerowali Alejami Najświętszej Maryi Panny, złożyli też kwiaty przy pomniku księdza Jerzego Popiełuszki i na Grobie Nieznanego Żołnierza. Przed godz. 15.00 pielgrzymi wmaszerowali na jasnogórskie błonia. 
 
Pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę wyruszyła w 1991 roku wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. Od tamtego czasu co roku pątnicy w mundurach pielgrzymują przed ikonę Matki Bożej Częstochowskiej. Tylko raz pielgrzymka z powodu tragicznej powodzi w 1997 roku została odwołana. 
 
Od 1996 r. z Polakami pielgrzymują żołnierze innych państw. Jako pierwsi dołączyli się Amerykanie i Słowacy. Następnie także żołnierze Bundeswehry, a także Litwini, Ukraińcy i Chorwaci. 
 
W Święto Wojska Polskiego, 15 sierpnia, biskup polowy Józef Guzdek poprowadzi Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu. Po złożeniu okolicznościowego meldunku kompania honorowa wraz z przybyłymi na apel żołnierzami i funkcjonariuszami wejdzie do Kaplicy jasnogórskiej. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com