DRUKUJ
 
Dominikańska Szkoła Wiary we Wrocławiu – Tradycja i nowoczesność w liturgii
 


Dominikańska Szkoła Wiary we Wrocławiu zaprasza na pierwsze spotkanie po wakacyjnej przerwie. 17 września o godz. 17.00 w starym refektarzu klasztoru Dominikanów (pl. Dominikański 2, wejście od ul. Janickiego) o. Tomasz Grabowski OP wygłosi wykład „Tradycja i nowoczesność w liturgii”.
 
– Ojciec Grabowski nie jest ani radykalnym zwolennikiem reform posoborowych, ani tradycjonalistą całkowicie odrzucającym te reformy – mówi Marek Misiak, jeden z organizatorów Szkoły. – Stara się raczej być jak ojciec rodziny z ewangelicznej przypowieści, który ze skarbca wydobywa rzeczy stare i nowe. Ważne jest dla niego samo znaczenie liturgii i sprzeciwia się instrumentalnemu traktowaniu jej jako kolejnego pola bitwy między różnymi nurtami w Kościele. Liturgii nie sprawuje się po to, by coś komuś udowodnić, ale by mieć udział w owocach męki Chrystusa. Wiele osób o reformie liturgicznej II Soboru Watykańskiego wie tylko tyle, że wprowadzono wówczas na znacznie szerszą skalę użycie języków narodowych. Tymczasem nie wyczerpuje to znaczenia podjętych wtedy decyzji – i sprzeciw wobec nich nie jest wyłącznie wyrazem przekonania o wyższości łaciny. W dyskusjach obie strony wykazują często poczucie wyższości, które nie ułatwia dialogu – chcemy stworzyć dla niego przestrzeń podczas dyskusji po wykładzie.
 
Wstęp na wykład jest wolny. Nagrania poprzednich spotkań Dominikańskiej Szkoły Wiary we Wrocławiu można znaleźć na stronie internetowej www.dsw.wroclaw.dominikanie.pl.
 
Tomasz Grabowski OP – dominikanin, członek Rady Prowincji i Rady Klasztoru w Krakowie. Prowadził szereg wykładów poświęconych liturgii w ramach m.in. Dominikańskich Szkół Wiary, Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii, Studium Dominicanum, Wrocławskiego Studium Liturgiczno-Wokalnego. Prowadzi zajęcia dydaktyczne i formacyjne w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym oo. Dominikanów. Publikował m.in. w miesięczniku „W drodze”, „List” i w „Teofilu”. Prowadzi bloga „19te piętro” na stronie Liturgia.pl.
 
Od początku zaangażowany w działalność Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, w latach 2005-2010 jego dyrektor, a od przekształcenia w Fundację – prezes w latach 2010-2016. Od września 2016 r. prezes Wydawnictwa Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego „W drodze” w Poznaniu i stały współpracownik Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
 
Od wielu lat interesuje się i bada historię rytu dominikańskiego. Pasjonuje się chorałem gregoriańskim i muzyką chrześcijańską. W Ośrodku pełni funkcje duszpasterskie, pozyskuje sponsorów i opiekuje się katechumenatem dorosłych.
 
***
 
O Dominikańskiej Szkole Wiary 
 
Dominikańska Szkoła Wiary w Warszawie jest częścią ogólnopolskiego projektu spotkań, prowadzonych przy klasztorach oo. dominikanów. W ramach Dominikańskiej Szkoły Wiary odbywają się cykliczne spotkania adresowane do wszystkich, którzy chcą poznawać Boga.