logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
27. Światowy Dzień Chorego w archidiecezji katowickiej (zapowiedź)
 


Z okazji Światowego Dnia Chorego, w poniedziałek, 11 lutego, abp Wiktor Skworc odprawi Mszę św. w szpitalu w Rudzie Śląskiej
Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10,8) to hasło tegorocznego Światowego Dnia Chorego, który po raz 27. będzie obchodzony w Kościele katolickim 11 lutego br. Z tej okazji metropolita katowicki abp Wiktor Skworc odprawi w najbliższy poniedziałek o godz. 10.00 Mszę św. w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej-Goduli. Będzie ona transmitowana przez archidiecezjalne Radio eM.
 
W tym roku centralne obchody Światowego Dnia Chorego odbędą się w Kalkucie w Indiach, mieście św. Matki Teresy, założycielki zgromadzenia Misjonarek Miłości. Nawiązując do tego faktu metropolita katowicki w komunikacie odczytanym w kościołach archidiecezji katowickiej w niedzielę, 27 stycznia br., zwrócił uwagę, że święta postawą uwidoczniła miłość Boga wobec ubogich i chorych. „Pomaga nam ona zrozumieć, że podstawowym kryterium działania powinna być bezinteresowna miłość wobec wszystkich, bez względu na język, kulturę, grupę etniczną czy religię. Szczególnie cierpiący potrzebują zrozumienia, czułości i nadziei” - napisał abp Skworc.
 
Komentując hasło tegorocznego Dnia Chorego metropolita katowicki stwierdził, że wskazuje ono na postawę bezinteresowności, która powinna pobudzać przede wszystkim katolickie placówki opieki zdrowotnej. „Są one powołane, aby wyrażać istotę daru, darmowości i solidarności – wobec logiki zysku za wszelką cenę; logikę dawania, aby otrzymywać – wbrew logice wyzysku, niezwracającego uwagę na ludzką godność. Tymi kryteriami – daru, darmowości i solidarności – powinni się kierować wszyscy wyznawcy Chrystusa, przyjmujący Jego samego jako dar Boga Ojca” - czytamy w komunikacie.
 
Abp Skworc zaznaczył, że wobec łatwo zauważalnych tendencji do komercjalizacji służby zdrowia, patrzenia na pacjenta przez pryzmat wykonania procedury i pieniądza oraz tendencji do zapominania o chorym jako o człowieku, istnieje potrzeba promowania – razem z papieżem Franciszkiem – kultury bezinteresowności i daru, niezbędnych do przezwyciężenia szerzącego się kultu zysku i odrzucenia. „Światowy Dzień Chorego przypomina nam wszystkim – lekarzom, pielęgniarkom, opiekunom, rodzinom, duchownym – o obowiązkach wobec człowieka chorego, którego winniśmy otaczać szczególną troską i duchową opieką. Musimy też przypomnieć obowiązek państwa i samorządów, które mają odpowiednio organizować pracę placówek służby zdrowia, dbać o dostępność lekarza i leczenia, tym bardziej, że w wielu chorobach kategoria czasu bywa decydująca. Apelujemy więc o adekwatne finansowanie placówek medycznych, odchodzenie od biurokratycznych barier i kontraktów, nierzadko hamujących dostęp pacjentów do leczenia”. W komunikacie metropolity katowickiego znalazła się też zachętą do osobistej troski o zdrowie, o właściwy, zdrowy tryb życia, z podkreśleniem, że wizyta u lekarza nie może być tego jedynym przejawem.
 
„Z papieżem Franciszkiem zachęcam, aby Dzień Chorego był obchodzony w każdej parafialnej wspólnocie. Niech z perspektywy parafii zostanie dostrzeżony każdy chory, któremu należy się bliskość Chrystusa i Jego Kościoła. Chorych zachęcam do korzystania z posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., aby łatwiej – w bliskości Chrystusa – mogli nosić trudne doświadczenie krzyża choroby, cierpienia i samotności (...) Wszystkich serdecznie zachęcam do solidarności z chorymi, do modlitewnego towarzyszenia im i ich bliskim. «Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie» (Mt 10,8). Niech pamięć o naszym obdarowaniu skłania nas do bezinteresownej, braterskiej i siostrzanej pomocy każdemu choremu. Niech jej wyrazem będzie w Dniu Chorego modlitwa i solidarna pomoc. Za trudną i odpowiedzialną pracę, za posługę chorym składam serdeczne podziękowanie wszystkim pracownikom służby zdrowia. Jej mocnym i skutecznym wsparciem są rodziny i bliscy chorego, kapelani szpitalni oraz armia wolontariuszy” - napisał abp Skworc.
 
www.archidiecezjakatowicka.pl