DRUKUJ
 
Pielgrzymka Maturzystów Archidecezji Przemyskiej
 


Pielgrzymka Maturzystów Archidecezji Przemyskiej trwała w sobotę, 1 października na Jasnej Górze. Młodzież ze względu na liczbę została podzielona na dwie grupy – kolejno słuchała konferencji i odprawiała Drogę Krzyżową na Wałach jasnogórskich. Pierwsza grupa wzięła udział we Mszy św. o godz. 18.30 pod przewodnictwem abpa Adama Szala, metropolity przemyskiego, a druga modliła się w czasie Eucharystii o godz. 22.30. Do domów wrócą nad ranem. 
 
Pierwsza grupa liczy 2 tys. 700 osób (maturzyści z archiprezbiteratów: krośnieńskiego i łańcuckiego oraz z dekanatu brzozowskiego), druga 1 tys. 800 (maturzyści z archiprezbiteratów: bieszczadzkiego, jarosławskiego, przemyskiego i sanockiego). Uczniom towarzyszy ok. 300 opiekunów - dyrektorzy szkół, katecheci, wychowawcy, nauczyciele i rodzice. Obecnych jest ok. 70 duszpasterzy. 
 
„Przyjeżdżamy tu bardzo chętnie, bo ta pielgrzymka to nie tylko modlitwa tych młodych, żeby zdali maturę, żeby Pan Bóg im pobłogosławił za wstawiennictwem Matki Najświętszej w wyborze kierunku studiów, ale przede wszystkim, żeby się wymodlili, żeby na tej modlitwie na osobności, na rozmowie z Matką Najświętszą pomyśleli o życiu, poprosili, żeby to życie było udane, żeby dobrze rozeznali powołanie, i żeby też wzmocnili się duchowo, wzmocnili swoją wiarę, i żeby spojrzeli Matce Bożej w oczy i poprosili, by się nimi opiekowała na co dzień” – mówi ks. Waldemar Janiga, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej z Przemyśla. 
 
Razem z młodymi przez całe popołudnie i wieczór modli się abp Adam Szal, metropolita przemyski. „Obecność pasterza diecezji ks. abpa Adma podnosi nas na duchu, wzmacnia, jest też takim wyróżnieniem dla młodych, którzy pielgrzymują. Oni mają świadomość, że ks. arcybiskup, pasterz diecezji modli się z nimi, i to jest wielka sprawa – podkreśla ks. Waldemar Janiga – Ks. arcybiskup Adam przeszedł w pieszej pielgrzymce z Przemyśla na Jasną Górę tę drogę 36 razy, czyli od pierwszej pielgrzymki pielgrzymuje do Matki Bożej na Jasną Górę. Tam, gdzie jest pasterz, tam jest Kościół, tam się ludzie modlą”. 
 
„Oni przeżywają różnego rodzaju doświadczenia – mówi o tegorocznych maturzystach ks. Waldemar Janiga - Pewnie tego leku trochę jest, tej obawy, czy zdam maturę, czy dostanę się na studia, czy będę później miała czy miał pracę. Ale taki pokój się wlewa w serce, taki duchowy, dzięki modlitwie, dzięki patrzeniu przez wiarę na te wszystkie wydarzenia, które ich czekają. Myślę, że wiara pomaga im w tym spokojniejszym patrzeniu w przyszłość”. 
 
Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi: „Do Maryi po miłosierne serce”. Młodzież wysłuchała konferencji ks. Mirosława Grendusa oraz świadectwa s. Anny Czajkowskiej ze zgromadzenia Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych. 
 
Mszy św. o godz. 18.30 w bazylice przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski. W imieniu Jasnej Góry młodzież powitał o. Jan Poteralski, podprzeor sanktuarium. „Przybyliście na Jasną Górę do tego wyjątkowego miejsca. Wpatrując się w oblicze Matki Bożej, zawierzcie Jej swoje życie na wzór świętego Jana Pawła II” – zachęcił o. Poteralski. 
 
W homilii abp Adam Szal mówił o sprawiedliwości i miłosierdziu Bożym. „Pan Bóg czeka na nas, jak Ojciec syna marnotrawnego i daje nam czas na nawrócenie, na świętość, na pogłębienie swojej wiary, na pogłębienie swojej więzi z Panem Bogiem, i ten czas miłosierdzia dotyczy całej ludzkości, ale także każdego z nas pojedynczego człowieka – mówił arcybiskup – Póki żyjemy, mamy czas”. 
 
„Korzystajmy z tego miłosierdzia i bądźmy miłosierni, umiejmy przebaczać” – zachęcił kaznodzieja. 
 
o. Stanisław Tomoń
www.jasnagora.com