Chanel Santini KATOLIK.pl - Portal katolicki dla wierzących, wątpiących i poszukujących
DRUKUJ
 
X Ogólnopolska Konferencja Kultura i turystyka- sacrum i profanum
 


W dniach 26-27 października 2016 roku w Wyższym Seminarium Duchowym w Łodzi odbędzie się X Ogólnopolska Konferencja "Kultura i turystyka- sacrum i profanum" dotycząca szeroko pojętej turystyki religijnej.
 
Konferencja trwać będzie dwa dni, w czasie których uczestnicy wysłuchają kilkunastu wystąpień a dodatkowo, jak co roku, wezmą udział w wieczorze kulturalnym oraz uroczystej kolacji. Dotychczas uczestnicy w ramach wieczoru kulturalnego mieli okazję wysłuchać koncertów w Filharmonii Łódzkiej, zabytkowej Elektrociepłowni EC1, Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych, a także spektakli teatralnych w Teatrze Nowym czy Teatrze Jaracza.
 
Nowością w tym roku jest wycieczka po Łodzi śladami czterech kultur, tak więc po raz pierwszy w historii program konferencji będzie tak bardzo bogaty. Uczestnicy odwiedzą podziemia Archikatedry Łódzkiej, kościół Ewangelicko-Augsburski im. św. Mateusza, Cerkiew im. Aleksandra Newskiego oraz Cmentarz Żydowski.
 
Dodatkowo w jednej z najnowocześniejszych sal multimedialnych w Europie, znajdującej się w podziemiach Archikatedry Łódzkiej, na 36 metrowym ekranie panoramicznym obejrzą film o historii wielokulturowości Łodzi.
 
Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie internetowej konferencji: www.konferencja2016.rotwl.pl
 
Należy pamiętać, że turystyka religijna to nie tylko pielgrzymki, ale także szerokie spectrum zagadnień, form turystyki, motywów podróży i sposobów ich odczuwania, jak również wiele religii i wyznań. Turystyka religijna to zarówno sacrum, jak i profanum - tak więc zbliżająca się konferencja będzie najbardziej ambitną i największą z dotychczasowych.
 
Oprócz Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego oraz Instytutu Geografii Miast i Turyzmu Wydziału Nauk Geograficznych UŁ do grona organizatorów konferencji dołączyła Archidiecezja Łódzka.
 
Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
 
Na Konferencję zapraszają:
Minister Sportu i Turystyki – Witold Bańka
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Piotr Gliński
Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej – Wojciech Fedyk
Prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego – Sylwester Pawłowski
Wojewoda Łódzki – Zbigniew Rau
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski – Arcybiskup Stanisław Gądecki
Metropolita Łódzki – Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski
Prawosławny Arcybiskup Łódzki i Poznański – Arcybiskup Szymon Romańczuk
Prezes Fundacji Kellerów – Rabin Symcha Keller
Proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej – ksiądz Michał Makula
 
Rejestracja Uczestników Konferencji ruszyła 20 maja i trwać będzie do 20 października.
 
 
www.archidiecezja.lodz.pl