DRUKUJ
 
Narodowa Pielgrzymka do Rzymu rozpoczęta
 


Pierwszy dzień Narodowej Pielgrzymki do Rzymu upłynął pod znakiem Matki Bożej.
 
Pielgrzymi archidiecezji katowickiej spędzili ten dzień na nawiedzaniu Bayzlik Większych w Rzymie. Część z nich pojechała na Lateran, część do Bazyliki Santa Maria Maggiore. Następnie pielgrzymi mieli możliwość zwiedzania Rzymu starożytnego. Udali się na Forum Romanum, byli w Koloseum oraz na kilku spośród rzymskich wzgórz m.in. na Kwirynale, Eskwilinie oraz na Awentynie.
 
Całość dnia zakończyła wspólna Eucharystia pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, który wygłosił na niej homilię. Była ona sprawowana w bazylice Santa Maria Maggiore, w której znajduje się ikona Salus populi romani. - Dla nas, Polaków, ogromne znaczenie ma to, że bardzo wiele obrazów Matki Najświętszej, od wieków czczonych i omadlanych w wielu sanktuariach maryjnych naszego Kraju, nawiązuje do tej rzymskiej ikony (...). Za tym szczególnym odzwierciedlaniem kryje się coś jeszcze ważniejszego i przejmującego: z Rzymu, od Bazyliki Santa Maria Maggiore, naród polski uczył się czcić i kochać Matkę Najświętszą. Dobitnie potwierdzają to historie tak licznych kościołów i kaplic Polsce, gdzie polski lud nieustannie wyśpiewuje Jej cześć i chwałę, i gdzie jego dłonie cierpliwie i z namaszczeniem przesuwają paciorki świętego różańca – zwłaszcza w chwilach niepokoju i trwogi, gdy ważyły się zarówno życie jego poszczególnych synów i córek, jak i losy całej Ojczyzny. A Matka Najświętsza zawsze okazywała swoją czułą opiekę i pomoc. Była im Matką… Dlatego też w duszy polskiego narodu utrwaliło się święte przekonanie, że Dziewicza Matka Jezusa jest prawdziwie Salus Populi Poloniae – że jest „Ocaleniem ludu polskiego” - mówił kaznodzieja.
 
Arcybiskup Jędraszewsi przypomniał abp Jędraszewski przpomniał także, że ikona ta była noszona po ulicach Rzymu "w chwilach zagrożeń i nieszczęść, zwłaszcza epidemii, które co jakiś czas dziesiątkowały ludność Rzymu". - Wielokrotnie, zwłaszcza w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, przybywał tutaj Ojciec Święty Jan Paweł II. Wiemy też, że papież Franciszek każdą swoją podróż apostolską zaczyna i kończy przed tym sławnym wizerunkiem Matki Bożej. Od wielu też lat jego kopia towarzyszy krzyżowi Światowych Dni Młodzieży - mówił arcybiskup.
 
Kolejne dni Narodowej Pielgrzymki zgromadzą pielgrzymów w pozostałych Bazylikach Wiekszych. Eucharystie dla przybyłych na uroczystości Polaków będą sprawowane na Lateranie, w Bazylice św. Pawła za Murami oraz w Bazylice św. Piotra na wzgórzu watykańskim.
 
 
www.archidiecezja.katowice.pl