DRUKUJ
 
Jan Uryga
Pokorna gotowość Maryi
Źródło
 


25 marca każdego roku, na dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem, obchodzimy uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest ono jednym z najważniejszym świąt w Kościele. Upamiętnia bowiem przełomową chwilę w dziejach ludzkości i historii zbawienia oraz w życiu cichej bohaterki tego dnia – Maryi Dziewicy poślubionej Józefowi, w mieście Nazaret, w Galilei.

Kiedy nadeszła pełnia czasu i zakończył się okres oczekiwania na Zbawiciela, Bóg za pośrednictwem Archanioła Gabriela, przekazuje Maryi radosną, a zarazem trudną do zrozumienia wiadomość: Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego (Łk 1,31-32).

Po dialogu wyjaśniającym, że dokona się to za sprawą Ducha Świętego, Maryja wypowiada dobrze znane nam słowa: Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa (Łk 1, 38), wyrażając całym sercem zgodę na to, co Bóg proponuje.

Słowo "zwiastować" było dawniej w powszechnym użyciu. Oznaczało tyle co "przynosić wieść", "ogłaszać coś", "zapowiadać wydarzenie, mające nastąpić w bliskiej przyszłości". Dziś słowo to prawie zanikło, a jeśli się nim posługujemy, to tylko dla oznaczenia zapowiedzi szczególnej i wyjątkowej w modlitwie "Anioł Pański" czy w "Zdrowaś Maryjo".

W scenie rozmowy Bożego posłańca z młodziutką Maryją przywykliśmy widzieć ogrom zaufania, którym Maryja odpowiada Bogu na Jego propozycję, by została Matką Syna Bożego – Zbawiciela Świata. Urzeka nas Jej zdziwienie: Jakże to się stanie, skoro nie znam męża? Zdziwienie niewinne, proste, skromne, a jednocześnie bardzo dojrzałe. Bóg potrzebuje tylko Jej, potrzebuje Jej łona i matczynej miłości, Jej kobiecej wrażliwości i oddania się Bożej sprawie. I otrzymała odpowiedź: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym (Łk 1, 35).

Zaufanie Bogu i Jego posłańcowi Maryja wyraziła słowami: Niech Mi się stanie według Twego słowa. Pokorna, pełna gotowości do czekających Ją zadań, w tej odpowiedzi złożyła wszystko w ręce Boga. Jej słynne "Fiat" dało początek odkupieniu świata. Wzięła na swe barki misję, w trakcie której dokonał się w Niej cud, wyrażony pięknie słowami Adama Mickiewicza:

Grom błyskawica - Stań się!
stało!
Matką – Dziewica,
Bóg – Ciało.

 
strona: 1 2