DRUKUJ
 
Ludowcy modlili się na Jasnej Górze
 


W dniu 2 listopada, w Dzień Zaduszny - liczna delegacja Ludowców z Częstochowy i z Regionu Częstochowskiego odwiedziła Kaplicę Pamięci Narodu na Jasnej Górze, by złożyć hołd i modlić się za zmarłych Ludowców i Bohaterów Narodowych. 
 
W Dzień Zaduszny, tradycyjnie od wielu lat, delegacja Ludowców, tj. przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego, Związku Młodzieży Wiejskiej, Forum Młodych Ludowców, Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego, ze sztandarami przybyła na Jasną Górę, i wraz z paulinem o. Eustachym Rakoczym modliła się na zmarłych: Wincentego Witosa, Stanisława Mikołajczyka, Macieja Rataja, gen. Franciszka Kamińskiego, prof. Józefa Ryszarda Szaflika i wszystkich zmarłych Ludowców. Przed tablicą poświęconą Wincentemu Witosowi, która od roku 1994 znajduje się w Kaplicy Pamięci Narodu, uroczyście zapalono znicz. 
 
Okolicznościowe przemówienie wygłosił Stanisław Gmitruk, prezes Zarządu Oddziału Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego, który podziękował o. Eustachemu Rakoczemu za duchową opiekę nad miejscem pamięci za zmarłych, wspomniał zmarłych Ludowców, a na zakończenie swego wystąpienia cytował słowa z przemówienia Wincentego Witosa z 15 sierpnia 1925 roku, wygłoszone ku czci Władysława Stanisława Reymonta: „W chłopie żyje i odradza się Naród, z niego czerpie siłę Państwo, on jest czynnikiem porządku i spokoju. Najwięcej daje i najmniej wymaga. Bez niego nie ma i nie może być zdrowego narodu i silnego Państwa. Mimo wiekowego zapomnienia i zaniedbania, mimo ucisku i niewoli, wszedł on do odrodzonej Polski jako czynnik państwotwórczy, służy jako żołnierz i jako obywatel. Obcą dla niego jest wszelka akcja rozkładowa - słowem jest najpewniejszą, najzdrowszą podwaliną Państwa...”.
 
Głos zabrał także wicestarosta częstochowski Henryk Kasiura, który podziękował o. Rakoczemu za spotkanie w uroczystym Dniu Zadusznym w Kaplicy Pamięci Narodu. 
 
Kazanie do zebranych wygłosił o. Eustachy Rakoczy, paulin. Bardzo miłe słowa wypowiedział pod adresem Ludowców, a szczególnie serdecznie wspominał kontakty z gen. Franciszkiem Kamińskim, Komendantem Głównym Batalionów Chłopskich. 
 
Wśród uczestników spotkania byli m.in.: Henryk Kiepura, starosta kłobucki, a jednocześnie prezes ZP PSL w Kłobucku; Krzysztof Smela, członek Zarządu Powiatu Częstochowskiego, a jednocześnie prezes ZP PSL Powiatu Częstochowskiego; Grzegorz Boski, prezes Zarządu Miejskiego PSL w Częstochowie; Julian Stącel, prezes Związku Sołtysów RP; Konrad Kokoszka, prezes ZP ZMW w Częstochowie; Robert Nowak, wójt gminy Przyrów; Jerzy Suchy, dyrektor oddziału krakowskiego Banku Spółdzielczego; Leonard Smolarski, wiceprezes ZP PSL w Częstochowie; Kamil Dobrowolski, prezes ZM Forum Młodych Ludowców w Częstochowie. 
 
Były sztandary ZP PSL w Częstochowie, ZM PSL w Częstochowie, ZP ZMW w Częstochowie oraz z Zarządów Gminnych PSL w Mykanowie, Poczesnej, Kłomnicach, Dąbrowie Zielonej. 
 
Po wizycie w Kaplicy Pamięci Narodu odwiedzono kryptę jasnogórską, w której spoczywają paulini z Jasnej Góry. Krypta udostępniana jest tylko raz w roku, w okresie Wszystkich Świętych. 
 
Stanisław Gmitruk
 
www.jasnagora.com