logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
28. Pielgrzymka Sybiraków
 


28. Pielgrzymka Sybiraków odbywa się 6 i 7 maja na Jasnej Górze. Pielgrzymi przyjeżdżają z różnych stron kraju dziękować Matce Bożej za ocalenie ze strasznych lat katorgi na Syberii i w Kazachstanie. Towarzyszą im rodziny - dzieci, wnuki, prawnuki. Wraz z Sybirakami przybyli żołnierze Armii Andersa. 
 
Msza św. w intencji wszystkich Sybiraków została odprawiona w niedzielę o godz. 11.00 w bazylice. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Zdzisław Banaś, krajowy kapelan Sybiraków i kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Sybiraków w Grodźcu. Pielgrzymi wystawili poczty sztandarowe. 
 
Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Krystian Gwioździk, podprzeor sanktuarium. Mówił: „Jako zesłańcy, weterani jesteście już w podeszłym wieku, przybywa wam lat, ubywa zdrowia, dlatego też bardzo serdecznie witam i pozdrawiam wasze rodziny: dzieci, wnuków i prawnuków, którzy pomogli wam zorganizować tą doroczną pielgrzymkę do Domu naszej najlepszej Matki. Dlatego gromadząc się dziś w naszym Narodowym Sanktuarium na Jasnej Górze chcemy pamiętać o naszych bohaterach narodowych, przed którymi chylimy nasze czoła, ale trzeba nam dołożyć wszelkich starań, aby młode pokolenie pamiętało o swojej historii i przeszłości. Niech ta wasza Jasnogórska Godzina Modlitwy, pod której opiekę zawsze się uciekamy, będzie dla was światłem i nadzieją na waszych drogach życia”. 
 
W homilii ks. prał. Zdzisław Banaś przypomniał postacie wielu kapłanów, mówił: „Zgromadzeni tutaj Sybiracy nie mogą zapomnieć posługi wielu kapłanów, którzy razem z nami znaleźli się na zesłaniu. Pomnikową postacią wśród nich był ks. Władysław Bukowiński, beatyfikowany w ubiegłym roku. Ten Apostoł Kazachstanu dobrowolnie wyjechał na Wschód, by nieść pociechę tym zesłańcom, do których mógł dotrzeć. Gdy pracował w Łucku, został aresztowany wraz z wieloma patriotami, okrutnie męczonymi w kazamatach więziennych, którzy zostali rozstrzelani potem na placu więziennym. Gdy ocalał, pod ciałami innych więźniów wiedział, że Bóg przeznaczył go na tą szczególną misję opieki nad najbardziej poniewieranymi przez sowiecki system. Mimo wielokrotnych aresztowań za posługę duszpasterską, nie dał się nigdy się zatruć nienawiścią, jak sam wyznał. Budził nadzieję i zachętę do wytrwania. ‘Mimo wszystko ufajmy, opatrzność jest zawsze nad nami, cokolwiek by się z nami działo, trwajmy i nie traćmy odwagi, żyje się dniem dzisiejszym i ufnością w opatrzność. Rosja jest jak wysuszony step, rzucić iskrę, a zapłonie wiara i nadzieja’. W czasie okupacji niemieckiej w 1941 r. szczególną pomoc organizował tysiącom jeńców radzieckich umierających z głodu”. 
 
Na zakończenie Mszy św. pielgrzymi odśpiewali 'Boże, coś Polskę'. 
 
Niedzielne uroczystości rozpoczęły się wcześniej, już o godz. 10.00 zbiórką pocztów sztandarowych i pielgrzymów pod Pomnikiem Sybiraków. Tam odbył się Apel Poległych – modlitwa za zmarłych i zamęczonych Sybiraków. Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. 
 
W sobotę, 6 maja pielgrzymi wzięli udział we Mszy św. i Drodze Krzyżowej. Modlili się również podczas Apelu jasnogórskiego. Rozważanie apelowe wygłosił ks. prał. Zdzisław Banaś. 
 
Patronem Sybiraków jest św. Rafał Kalinowski, zesłaniec syberyjski. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com