DRUKUJ
 
”Poza Chrystusem nie ma przyszłości” - abp Depo w Wielkanoc
 


Suma Wielkanocna została odprawiona na Jasnej Górze w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 16 kwietnia. Uroczystej Mszy św. w bazylice jasnogórskiej przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. 
 
Wszystkich zebranych witał, składając jednocześnie życzenia świąteczne, o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. „Radość i nadzieję naszą ożywia świadomość, że Grób Chrystusa jest pusty. Śmierć nie jest unicestwieniem, ale wejściem w nowe życie. To ogłaszamy dziś wszyscy – mówił o. przeor – Tej radości i nadziei paschalnej oraz wysiłku, by każdego dnia wchodzić w nowe życie, jakie daje zmartwychwstanie, życzę wam wszystkim. Oby Pan uwolnił nas od tej pułapki bycia chrześcijanami bez nadziei, żyjącymi tak, jakby Pan nie zmartwychwstał, a nasze problemy stanowiły centrum życia – nich te słowa papieża Franciszka będą dla nas zachętą do ożywiania w sobie bliskości i coraz głębszej zażyłości z Chrystusem. Maryja, jasnogórska Pani niech będzie nam pomocą w tym trwaniu przy Panu. Niech nasze życie w Jubileuszowym Roku 300-lecia koronacji Jej cudownego wizerunku będzie znakiem chwały i czci oddawanej Jej Zmartwychwstałemu Synowi i Jej samej”. 
 
„Całej naszej Ojczyźnie, nam tu zgromadzonym, tym, którzy łączą się z nami duchowo, Polakom żyjącym poza granicami naszej Ojczyzny – niech Pan Życia daje radość, pokój i nadzieję” – mówił przeor Jasnej Góry. 
 
„Poza Chrystusem nie ma przyszłości. Gdyby On nie zmartwychwstał, rzeczywiście próżna byłaby nasza wiara, próżne modlitwy i zgromadzenia, bo byłyby one bez adresu” – mówił w homilii abp Wacław Depo. 
 
„Drodzy bracia i siostry, dzisiejsza uroczystość jest dla nas wszystkich i każdego z osobna kolejnym darem, ale i kolejną szansą wyboru życia z Bogiem przez Chrystusa (…) Chrystus stoi dzisiaj przed nami i czeka – mówił kaznodzieja – Dlatego zastanawia nas kolejny fakt, że są ludzie, którzy zdają się ulegać agresywnemu ateizmowi, skoro wprost oficjalnie, poprzez apostazję proszą o opuszczenie wspólnoty Kościoła. Mam taką prośbę w ostatnich latach, miesiącach na biurku. Opowiadał mi kiedyś znajomy ksiądz, że podobnie młody człowiek dopełnił procedury apostazji według wydrukowanego wcześniej formularza, i wychodząc z kancelarii parafialnej krzyczał gestem jednego z naszych polityków – yes, yes, yes! Tak, mamy prawo dzisiaj zapytać, czy za tym trzykrotnym ‘tak’ jest odrzucenie tych pytań z wczorajszej Wigilii – czy wierzysz w Boga Ojca Wszechmogącego, który posłał Syna i pozwolił Go zabić, ale On zmartwychwstał? Czy wierzysz w życie wieczne? Czy wierzysz w zmartwychwstanie umarłych? W którym kierunku jest owe ‘tak’? W kierunku beznadziei? I to jest program dla nas?” 
 
„Prosimy, aby (Miłosierny Ojciec) dał nam światłe oczy serca, każdemu z nas, w naszych wspólnotach, we wspólnocie naszego narodu, żeby obudziły się sumienia rozpoznające, że Jezus jest i będzie znakiem budowania i znakiem sprzeciwu, ale jest również znakiem nadziei na życie wieczne w Bogu, którego świat dać nie może. Modlimy się, abyśmy byli odważnymi świadkami wobec tych, którzy tej nadziei od nas się domagają” – mówił abp Depo. 
 
Sumę Wielkanocną oprawił swoim śpiewem Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani pod dyr. Jarosława Jasiury. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com