DRUKUJ
 
10. Pielgrzymka Parafii Jakubowych na Jasną Górę
 


Jubileuszowa 10. Ogólnopolska Pielgrzymka Parafii Jakubowych trwa w sobotę, 22 kwietnia na Jasnej Górze. Spotkanie zgromadziło czcicieli św. Jakuba Apostoła w Polsce – zarówno wiernych z parafii jakubowych, jak również członków Bractw św. Jakuba, w sumie ok. kilkaset osób z kilkunastu parafii wraz z proboszczami i kustoszami. Głównym organizatorem pielgrzymki jest ks. kan. Stanisław Czerwiński, kustosz sanktuarium św. Jakuba Starszego w Jakubowie oraz Bractwo św. Jakuba Starszego Apostoła istniejące przy tym sanktuarium. 
 
„Jest to 10. jubileuszowa pielgrzymka wiernych z parafii św. Jakuba i jego czcicieli z całej Polski. Hasłem jest myśl roku duszpasterskiego ‘Idźcie i głoście’ - mówi ks. kan. Stanisław Czerwiński, kustosz sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie w diec. zielonogórsko-gorzowskiej, pierwszego w Polsce sanktuarium św. Jakuba Apostoła – Bractwa św. Jakuba, jest już ich kilkanaście w Polsce, mają różne stroje pielgrzymie. Łączy nas ten symbol kultu św. Jakuba - muszla z mieczem. Św. Jakub, jako pierwszy z 12 oddaje życie za Chrystusa, jego grób znajduje się tam nad oceanem, pielgrzymi, którzy przybywali od średniowiecza do reformacji, przybywali do jego grobu w Santiago de Compostela, otrzymywali muszlę i stąd przyjęło się w Polsce i w Europie i na świecie – muszla jest znakiem św. Jakuba. Nasze bractwo z Jakubowa strojem nawiązuje do obrazu z XVIII wieku, gdzie św. Jakub przedstawiony jest jako pielgrzym w brązowej tunice z granatową peleryną, oczywiście z muszlą na piersiach i w kapeluszu. I na ten wzór członkowie Bractwa z Jakubowa postanowili uszyć sobie takie same stroje”. 
 
„Przywieźliśmy relikwie św. Jakuba z Watykanu w 2005 roku do Jakubowa, już wtedy istniało to pierwsze w Polsce Bractwo św. Jakuba i dwa lata później bp Adam Dyczkowski widząc to ożywienie kultem św. Jakuba w naszej diecezji postanowił, że ustanowi sanktuarium. Niedługo czekaliśmy na kolejne sanktuaria: w 2010 r. w Lęborku, w 2011 r. w Szczyrku, w 2013 r. w Więcławicach Starych koło Krakowa, w zeszłym roku w Małujowicach koło Brzegu. Mamy 5 sanktuariów św. Jakuba w Polsce. Powstają te sanktuaria na szlakach św. Jakuba po to tylko, by umożliwić pielgrzymom, którzy kroczą tymi szlakami odpustów zupełnych, ale też po to, aby mogli znaleźć miejsce odpoczynku, noclegu i strawy - mówi ks. kan. Stanisław Czerwiński - Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie obchodzi swój jubileusz 10-lecia powstania, utworzone w 2007 r. przez bpa Adama Dyczkowskiego. W tym roku to 10-lecie będziemy obchodzić 19 czerwca, uroczystościom będzie przewodniczył bp Wojciech Polak, Prymas Polski”. 
 
W południe pielgrzymi wspólnie modlili się podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystię celebrował bp Krzysztof Zadarko, bp pomoc. diec. koszalińsko-kołobrzeskiej, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. 
 
Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Sebastian Matecki, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Mówił: „Ksiądz biskup Krzysztof Zadarko przybywa, aby modlić się z wami, jako przedstawicielami 10. Pielgrzymki Parafii Jakubowych na Jasną Górę. To wielki potencjał ducha 153 parafie i sanktuaria, i wspaniałe ideały, które przynosicie, aby piastować tę piękną tradycję pielgrzymowania ścieżkami, szlakami św. Jakuba ku Santiago de Compostela, ale przede wszystkim pielgrzymować duchem i urabiać ludzkie serca - to jest wasze zadanie, najpiękniejsze. I w tym roku, gdy rok duszpasterski nam podpowiada: ‘Idźcie i głoście’, wy również przychodzicie, aby otwierać serca na Słowo Boże, na obecność Boga i głosić Go swoim życiem”. 
 
„W tym roku Episkopat Polski prosi każdego i każdą z nas, cały Kościół, abyśmy odkryli swoje miejsce w tym posłaniu ‘Idźcie i głoście’, abyśmy odnaleźli swoje miejsce i swój sposób pójścia i głoszenia Ewangelii. I grupy caminowe, grupy Bractw św. Jakuba, czciciele św. Jakuba są chyba najbardziej predestynowani do tego, aby słowa ‘Idźcie i głoście’ padły na jak najlepszy grunt, najlepszy grunt serc i dusz tych, którzy zafascynowani postacią św. Jakuba, zafascynowani pielgrzymką do grobu św. Jakuba, zafascynowani camino odkryli to, co na tej drodze ich spotkało, i co powinni głosić i mówić wszystkim tym, którzy tam jeszcze nie byli, i którzy nie wiedzą, o co chodzi – mówił w homilii bp Krzysztof Zadarko – Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię to motyw, który jest istotnym elementem Kościoła. Dopóki nie odkryjemy tego, że każdy z nas jest powołany, aby pójść i głosić Ewangelię na swój sposób, dotąd jeszcze nie odkryliśmy Chrystusa Zmartwychwstałego”. 
 
„Camino jest drogą, która stała się ostatnio bardzo popularna, ale istnieje niebezpieczeństwo, że na tej drodze, jeżeli nie spotkamy Jezusa Chrystusa, jeżeli będziemy tam szli i nie będziemy ludziom idącym drogą do Santiago głosić Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego, to bardzo łatwo i bardzo szybko zamieni się to w wersję newage’owskiej atrakcyjnej przygody, która sprawia, że ci, którzy idą tą drogą, może nawet i przeżywają głębokie wzruszenia, mają głębokie refleksje, mają głębokie przeżycia, ale nie spotkają Jezusa Chrystusa. Ci, którzy badają literaturę caminową, ci, którzy patrzą jakie świadectwa płyną z serc tych, którzy przeszli drogę do Santiago de Compostela, ze zdumieniem odkrywają, że ponad 60% świadectw ludzi chodzących drogą do Santiago de Compostela to są świadectwa ludzi niewierzących w Jezusa Chrystusa, ale jednocześnie wykazujących głód i pragnienie spotkania Boga. Jest dla nas Europejczyków, dla katolików, dla chrześcijan droga do Santiago de Compostela niesamowitą inspiracją i ciągle na nowo woła o nowe odkrycie” – podkreślał bp Zadarko. 
 
Po Mszy św. miało miejsce spotkanie zgromadzenia Parlamentu Jakubowego. Gremium to skupia przedstawicieli organizacji, podmiotów i instytucji zajmujących się Drogą św. Jakuba w Polsce. Jednym z celów obrad będzie zapoznanie się z założeniami tej powstającej reprezentacji ruchu caminowego w naszym kraju. 
 
Droga św. Jakuba nazywana często także po hiszpańsku camino de Santiago, to szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii, do grobu św. Jakuba Większego Apostoła. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Drogi oznaczone są muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów, i żółtymi strzałkami. Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com