DRUKUJ
 
Przełożeni Zakonów Męskich na zebraniu plenarnym
 


138. zebranie plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce trwa w dniach 16-17 maja na Jasnej Górze. Dziś gościem spotkania jest nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, który jako przedstawiciel Ojca Świętego sprawuje szczególną pieczę nad życiem konsekrowanym. Podczas spotkania z przełożonymi zakonów przedstawi aktualne oczekiwania Stolicy Apostolskiej wobec zakonników w Polsce. 
 
Podczas obrad omawiane są także m.in. wyzwania współczesnej ewangelizacji w świetle przemian dokonujących się w naszym społeczeństwie, a także oczekiwań, jakie płyną ze strony świeckich wiernych oraz obowiązki przełożonych wyższych zakonów w sprawach o nadużycia wobec nieletnich w świetle listu apostolskiego „Come una madre amorevole”. 
 
Przełożeni zakonni wspólnie uczestniczą także w modlitwie: liturgii godzin oraz codziennej medytacji, opartej na konferencjach poświęconych 300-leciu koronacji Obrazy Matki Bożej Częstochowskiej oraz 100-leciu śmierci bł. Honorata Koźmińskiego, wielkiego kapucyńskiego spowiednika oraz założyciela kilkunastu zgromadzeń zakonnych. 
 
„Te spotkania są to po, żebyśmy zaspokoili naszą ciekawość. Bardzo nas dzisiejszy świat interesuje, bardzo nas inspiruje, bardzo jest dla nas atrakcyjny – wyjaśnia ks. Janusz Sok, przewodniczący konsulty Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, redemptorysta - Chcemy poznać ten świat nie po to, żeby z pasją wynajdywać w nim to, co od razu zaczniemy potępiać, a więc jakiegoś rodzaju zła czy to, z czym się nie zgadzamy, czy nam nie odpowiada, ale jedną z takich pasji, którą osoby konsekrowane mają w sobie, jest poszukiwanie Boga i dobra, i tego chcemy poszukiwać w dzisiejszym świecie. Jestem przekonany, że my, osoby, które mają doświadczenie bliskości Boga w tym świecie, dostrzegą dobro, bo ktoś, kto tego dobra w świecie nie dostrzega, to znaczy, że w Boga nie wierzy. Po to są te spotkania”. 
 
„To zebrania mają też bardzo konkretne wymiary. Odbywają się spotkania z nuncjuszem abp Salvatore Pennacchio, odbywają się spotkania z biskupem, który odpowiedzialny jest za komisję przy Konferencji Episkopatu Polski – bp. Jackiem Kicińskim, z profesorami, którzy nas inspirują, jest mnóstwo dyskusji na różne tematy ważne, trudne, które chcemy razem, jako przełożeni wyżsi, podjąć. Ale też chcemy upaść na kolana i przed Matką Bożą powiedzieć: przepraszam, bo czasem ‘zawalamy’, bo czasem, być może, ludzie nami się gorszą albo nie odnajdują w nas tego, co powinni odnaleźć: wspólnotę, spokój, czas, przekonanie i pewność stania przy wartościach. Chcemy Bogu podziękować tu za powołanie każdego z nas i prosić o nowe” - podkreśla o. Janusz Sok. 
 
Nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio celebrował Eucharystię w Kaplicy Cudownego Obrazu godz. 12.00 we wtorek, 16 maja. Eucharystię koncelebrował generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, który jest członkiem konsulty Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. 
 
„Cieszę się, że mogę być z wami na Mszy św. i podzielić się kilkoma słowami homilii, tym bardziej, że dzieje się to w szczególnym miejscu, a do tego przypada dziś święto św. Andrzeja Boboli, patrona Polski – powiedział rozpoczynając homilię abp Salvatore Pennacchio - Musicie czerpać moc z Krzyża Chrystusowego, aby nie odreagowywać na podwładnych zła wyrządzonego ich słowami. Dzięki takiej postawie, jako przełożeni, będziecie budować jedność, łagodząc konflikty, i unikniecie niebezpieczeństwa konsolidacji swoistej jedności budowanej wokół wspólnego wroga. Kryzys życia duchowego Kościoła zwykle zaczyna się od podupadania zakonów. Jeśli zakonnicy przestaną być przeniknięci życiem głęboko duchowym, kryzys odczuje cały Kościół, i odwrotnie, rozwój waszego życia duchowego przyniesie rozkwit w Kościele. Kładę wam to mocno na sercu. Aby to życie duchowe postępowało, ceńcie sobie mądrość i rozwagę, a to oznacza, że trzeba zwracać uwagę na sensus fidei w waszych wspólnotach. To nie jest tak, że podwładnymi trzeba tylko kierować, trzeba ich też posłuchać. Oni są na pierwszej linii, mają doskonałe wyczucie przez doświadczenie tej właśnie linii. Słuchajcie podwładnych zwłaszcza w sprawach powierzanych misji, aby nie było tak, że zakonnik rozeznaje, jego duchowny mu w tym pomaga, a przełożony i tak podejmuje decyzję nie biorąc tego wszystkiego pod rozwagę”. 
 
„Jedność buduje się horyzontalnie i wertykalnie, chodzi o rozsądne planowanie, a nie budowanie chwały osoby przełożonego, jedność myśli i pracy, to także odwaga dokończenia dzieła rozpoczętego przez poprzednika – podkreślał nuncjusz - To także cnota cierpliwości pozwalająca, aby dobre dzieło zaczęte przez urzędującego przełożonego było dokończone przez jego następcę. Rozsądne planowanie w ciągłości i myśli i pracy służy jedności, a chwałę należy oddawać w Bogu. (…) Musicie być odpowiedzialnymi w miłości, wtedy nawet na urzędzie przełożonego nie stracicie przyjaciół”. 
 
„Trzymajcie z papieżem mocno, bo jak nie wy, to kto! – akcentował abp Pennacchio – Papież Franciszek jest zakonnikiem i postępuje często jak zakonnik, możecie go zrozumieć. Zakonnicy muszą trzymać z papieżem całym sercem, zwłaszcza w misji. Bądźcie zwornikiem jedności w Kościele”. 
 
„Cieszę się, że mogę uczestniczyć w spotkaniu z dwóch powodów: po pierwsze, że jest to Sanktuarium Matki Bożej Królowej naszej Częstochowskiej, to Sanktuarium wszystkich przyciąga, a po drugie, jest to zawsze czas na przemyślenie swojego powołania, tym bardziej zakonnego, kapłańskiego – mówi o. Eugeniusz Augustyn, opat z Wąchocka - Ja jestem 37 lat w Zakonie Cystersów w Wąchocku, to piękne Opactwo Cysterskie. Dziękuję za łaski, brak słów za to, co człowiek otrzymał. A na konferencji jest to, co Kościół przewiduje, czym żyje, bo zakony, stowarzyszenia życia konsekrowanego, to nie są jakieś wspólnoty same w sobie, one wypełniają misję Kościoła. To jest piękne, że ta misyjność jest przez bycie dla innych, dla brata, współbrata, dla tego, który posługuje w kuchni, w klasztorze, czy w oborze, czy w ogrodzie. Misyjność przekazywania dobrej nowiny, ewangelii idzie dalej”. 
 
 
Drugi dzień obrad - środę, 17 maja - przełożeni poświęcili sprawom bieżącym oraz wyborom sekretarza generalnego i ekonoma KWPZM, a także przedstawiciela zakonów męskich w Komisji Mieszanej Biskupi - Wyżsi przełożeni życia konsekrowanego. 
 
Tego dnia była także okazja do spotkania i dialogu z nowym przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego ojcem biskupem Jackiem Kicińskim. 
 
Dwudniowe spotkanie zakończyła wspólna Eucharystia w jasnogórskiej Kaplicy pod przewodnictwem bp Jacka Kicińskiego. 
 
„Warunkiem trwania w jedności z Ojcem, i warunkiem trwania z winnym krzewem, z Jezusem jest posłuszeństwo słowu – mówił podczas homilii bp Jacek Kiciński - I my jesteśmy powołani do tego, aby słowa słuchać, aby słowo medytować i rozważać, i jesteśmy powołani do tego, aby tym słowem żyć i to słowo przekazywać. Każdy człowiek wierzący jest powolny do tego, żeby żyć słowem Bożym, i tak naprawdę mamy tylko i wyłącznie dwie rzeczywistości, albo żyję słowem Bożym, albo żyje słowem ludzkim. Trwanie przy słowie Bożym zapewnia nam bliskość z Bogiem Ojcem, bliskość z Jezusem i zapewnia nam owocowanie, dlatego zło obecne w świecie czyni wszystko, byśmy zaczęli żyć słowem ludzkim, żebyśmy zaczęli myśleć po ludzku, patrzeć po ludzku i żyć po ludzki, i wtedy zaczynają się nasze osobiste kalkulacje. Jezus pokazuje nam, że jeśli nie będzie trwać w Jego słowie, nie będziemy przynosili owoców, i taka winna latorośl zostanie odcięta. Dzisiaj potrzeba nam przede wszystkim wiernego trwania w słowie, wiernego rozważania i wiernej realizacji”. 
 
„Jeśli będziemy wierni Bogu, jeżeli będziemy wierni Kościołowi, tzn. realizować ten charyzmat, którym zostaliśmy obdarzeni, jeżeli będziemy czynnie współpracować z tymi, których Bóg nam postawił na drodze do świętości, wtedy będziemy przynosić owoc obfity – podkreślał bp Kiciński - Dlatego też my jako przełożeni zakonni jesteśmy również tymi, którzy doglądają winnicy, a naszą winnicą jest nasze zgromadzenie. I mamy doglądać i pielęgnować winnicę, aby w tej winnicy nasi współbracia karmili się słowem Bożym, a nie słowem ludzkim”. 
 
Założona w 1947 roku Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich obchodzi 70-lecie istnienia. W jej skład wchodzi 77 przełożonych, reprezentujących 64 instytuty życia konsekrowanego skupiające ok. 12 tys. zakonników, z których prawie 3300 pracuje w 91 krajach na całym świecie. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー