DRUKUJ
 
Z Michałem Archaniołem dzielnie walczymy ze złem!
 


3. Ogólnopolska Pielgrzymka Rycerzy i Czcicieli św. Michała Archanioła miała miejsce w sobotę, 1 lipca na Jasnej Górze. Pielgrzymka nosi nazwę: „Ze św. Michałem na Jasną Górę”, gdyż już po raz kolejny pielgrzymom towarzyszy kopia figury św. Michała Archanioła z Cudownej Groty Objawień na Gargano, w mieście Monte Sant’Angelo we Włoszech. 
 
„Przybywamy tu na Jasną Górę, aby się modlić, modlić i jeszcze raz modlić, bo kiedy się modlimy, to łaska Boża spływa z nieba, i dlatego zawsze dużo otrzymujemy - mówi ks. Piotr Prusakiewicz, animator generalny Rycerstwa Świętego Michała Archanioła, redaktor naczelny dwumiesięcznika 'Któż jak Bóg' oraz 'The Angels' - Program pielgrzymki jest bardzo bogaty, przede wszystkim Msza św., ale także godzinki ku czci św. Michała, modlitwa o uzdrowienie duszy i ciała i uwolnienie z nałogów, która zawsze przynosi bardzo błogosławione owoce”. 
 
W jasnogórskiej modlitwie uczestniczą rycerze i czciciele św. Michała Archanioła, czytelnicy dwumiesięcznika „Któż jak Bóg”, Bractwo Szkaplerza św. Michała Archanioła – w sumie ponad 2 tys. osób. 
 
„Ktoś, kto św. Michała pozna, to potem się z nim zaprzyjaźni i chce go często odwiedzać. Nie może na Gargano, to przyjeżdża na Jasną Górę i z nim pielgrzymuje do Matki Bożej i z nim też wraca do codziennego życia” – podkreśla ks. Prusakiewicz. 
 
Figura św. Michała Archanioła już od 4 lat peregrynuje po Polsce. Dociera do tych parafii, które ją zapraszają. „Pierwotnie peregrynacja miała być bardzo krótka, ale wciąż napływają nowe zaproszenia, widać św. Michał jest bardzo potrzebny, i w tej chwili mamy nawet zaproszenia na lata 2019-2020” – informuje ks. Piotr Prusakiewicz. 
 
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona o godz. 14.00 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył ks. Dariusz Wilk, przełożony generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła, a homilię wygłosił ks. Robert Ryndak, moderator Bractwa Szkaplerza św. Michała Archanioła.
 
„Dzisiaj w szczególny sposób, przez ręce Maryi, Jasnogórskiej Królowej Polski i św. Michała Archanioła, tego, który tak odważnie stanął w obronie Boga, a dzisiaj wstawia się za nami wszystkimi, zawierzamy Bogu w Trójcy Jedynemu, nas samych, całą naszą Ojczyznę, nasze rodziny, nasze życie, nasze staranie o to, by Bóg zwyciężał we wszystkim” – powiedział witając obecnych ks. Dariusz Wilk. 
 
„Dziś wychodzą nam na spotkanie: Maryja, nasza Matka i nasz patron i opiekun Archanioł Michał. Potrzeba nam kochani dzisiaj w sposób szczególny patrząc na te znaki, naczynia Bożych darów, Bożej miłości, popatrzeć w oczy Maryi i zobaczyć, co się w nich kryje – mówił w homilii ks. Robert Ryndak– Niektórzy mówią, że ten wzrok Maryi jest taki szorstki i smutny, ale ci, którzy przyjrzą się z uwagą, ze skupieniem, dostrzegą powagę, współczucie, troskę i miłość. A gdy spojrzymy na twarz figury św. Michała Archanioła, to bez trudu zorientujemy się, że nie patrzy wprost, ale skłania ten swój wzrok ku ziemi. Kiedyś, gdy patrzyłem na tę figurę przyszła mi taka myśl z dzieciństwa, kiedy to słyszałem ja, ale pewnie także wielu z nas, jak starsi, rodzice mówili ‘patrz pod nogi, żebyś się nie wywrócił’. Św. Michał Archanioł chce dzisiaj każdemu z nas powiedzieć, byśmy popatrzyli na nasze życie, byśmy się nie bali, byśmy popatrzyli i dostrzegli, że jest ktoś, kto czyha na nasze serce, chce nas od Boga oddalić, chce nas wręcz zniszczyć, ale dzisiaj spoglądając w ziemię na nasze kroki, na nasze czyny, postępowanie, nie możemy zapomnieć, by popatrzeć głęboko w oczy naszej Matki Maryi i odkryć na nowo Jej czułość, troskę, współczucie, miłość i pomoc”. 
 
 
Sanktuarium św. Michała Archanioła na Górze Gargano powstało na pamiątkę objawień archanielskich, jakie miały tam miejsce w końcu V wieku. Sanktuarium zasłynęło niezwykłymi łaskami, które można tam wyprosić - do dziś nawiedzają je rokrocznie miliony pielgrzymów. Bazylika w Monte Sant’Angelo od wieków była celem pielgrzymek nie tylko zwykłych ludzi, ale również papieży, świętych i władców. 
 
Figura św. Michała, znajdująca się w Sanktuarium na Górze Gargano, wykonana została z białego marmuru w roku 1507 przez rzeźbiarza Andreo Contucciego, zwanego Sansovino. Przedstawia ona księcia wojsk niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany Szatan. Pomysłodawcą stworzenia figury był kard. Antonio z Monte San Savino. Posąg, zamknięty w srebrno-kryształowej urnie, umieszczono w grocie w 1507 roku. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com