DRUKUJ
 
Miłuj bliźniego jak siebie samego
 


Msza Święta inaugurująca 21. Międzynarodową Konferencję Naukowo-Szkoleniową Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych została odprawiona w czwartek, 18 stycznia na Jasnej Górze. 
 
Tematem tegorocznej Konferencji są słowa: „Miłuj bliźniego swego jak siebie samego”. „Koncentrujemy się na tym, żeby dbać o pacjentów, jak o siebie samych, ale także w drugą stronę, żeby dbać o siebie tak, jak dbamy o pacjentów, bo opieka i medycyna paliatywna jest na tyle specyficzną i skoncentrowaną na drugim człowieku dziedziną, że tak naprawdę bardzo dużo ze swojego życia dajemy pacjentowi, często zapominając nawet o sobie. I podczas tej Konferencji staramy się uporządkować to wszystko w jedną jasną, klarowną całość, żeby być jeszcze bardziej skutecznym” – mówi Bartosz Wróblewski, psycholog, Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. 
 
Eucharystii celebrowanej przed Cudownym Obrazem o godz. 19.30 przewodniczył ks. dr Tomasz Knop, kapelan hospicjum częstochowskiego. „Sprawuję tę Najświętszą Ofiarę w intencji wszystkich tych, którzy stanowią rodzinę hospicyjną, pacjentów, ich rodzin, w intencji pracowników i wolontariuszy, wszystkich, których łączy ta idea: gościnności hospicjum, troski, braterstwa – mówił ks. dr Knop – Przychodzimy tutaj, by zawierzyć naszą pracę, nasz trud, naszą wspólnotę Bogu przez ręce Maryi”. 
 
W homilii ks. dr Tomasz Knop mówił o Bożej miłości, o miłości bliźniego, a także o miłości do siebie samego. Zauważył, że czasem to jest największy problem, „że człowiek nie umie pokochać samego siebie, że człowiek samego siebie nie lubi, a nawet może nienawidzić”. „Kochać siebie samego to bardzo ważna część przykazania, skoro Bóg ciebie kocha, to ty też siebie kochaj” – zachęcił kaznodzieja. 
 
„Trzeba się o siebie troszczyć, dbać, nie tylko o jedzenie i o zdrowie, ale dobry nastrój, o swój rozwój, o to, by rozwijać się duchowo, fizycznie, psychicznie, dbać o siebie, sprawić sobie przyjemność, to jest bardzo ważne – wyjaśniał ks. dr Tomasz Knop – I wtedy praktykując miłość na sobie, można coraz bardziej kochać innych ludzi, jak siebie samego”. 
 
Konferencja odbywa się w dniach 18-20 stycznia w Hotelu Arche przy ul. Oleńki 20 w Częstochowie. W programie przewidziane są zarówno wykłady jak i warsztaty. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com