DRUKUJ
 
O św. Jadwidze i tańcach z narzeczonym
 


Dnia 8 czerwca obchodzimy w Polsce wspomnienie św. Jadwigi Królowej. Z tej okazji o. Piotr Bielenin, gwardian krakowskiego Klasztoru Franciszkanów, opowiada historię o tym jak młodziutka Jadwiga we franciszkańskim refektarzu spotykała się z narzeczonym, Wilhelmem Habsburgiem. Zapraszamy do lektury!
 
Jadwiga Andegaweńska i Wilhelm Habsburg zostali sobie poślubieni 15 czerwca 1375 r., gdy panna młoda miała zaledwie cztery lata, a pan młody osiem. Taka była wola jej ojca, Ludwika Węgierskiego oraz ojca jej małżonka, księcia Austrii Leopolda III. Związek, aby został uznany za pełnoprawny, musiał jednak być dopełniony przez młodą parę po osiągnięciu dojrzałości, czyli dla dziewczynek przynajmniej w wieku dwunastu, a chłopców w wieku czternastu lat. Inaczej małżeństwo można było łatwo i jednostronnie zerwać.
 
Po śmierci Ludwika Węgierskiego w 1382 r. oraz koronacji Jadwigi na króla Polski w 1384 r., pojawił się plan przymierza z Litwą, które wydawało się bardziej korzystne, zwłaszcza wobec agresywnego sąsiada, którym był Zakon Krzyżacki. Na wieść o tym do Krakowa w 1385 r. przybył Wilhelm, już o rok przekroczywszy wymagany limit wieku, aby upomnieć się o swoje prawa. Jadwidze niewiele brakowało do dwunastego roku życia, a przede wszystkim na głowie nosiła koronę, o której marzył ambitny Austriak. Podczas jego kilkunastodniowego pobytu w Krakowie, jak pisze o tym Długosz, miało dochodzić do ich spotkań we franciszkańskim refektarzu.
 
Wszystko odbywało się zawsze bardzo przyzwoicie. Rozmawiali, tańczyli, cieszyli się swą obecnością. Pomimo podjętej przez Wilhelma próby, panowie polscy nie dopuścili do niczego więcej, gdyż małżeństwo to nie przyniosłoby żadnych korzyści Królestwu Polskiemu. Wilhelm musiał uchodzić z miasta, a sama Jadwiga ostatecznie przekonana przez możnowładców zrezygnowała ze związku z nim, wybierając zamiast tego małżeństwo z Jagiełłą. A więc związek zdolny doprowadzić do połączenia dwóch państw w nowe mocarstwo oraz do chrystianizacji ostatniego kraju w Europie, który oficjalnie pozostawał w okowach pogaństwa.
 
Piotr Bielenin OFMConv
 
www.franciszkanie.pl