DRUKUJ
 
'Mazowsze' śpiewa na Jasnej Górze
 


Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” z okazji Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny występuje w środę, 15 sierpnia na jasnogórskim Szczycie. W czasie Sumy Pontyfikalnej artyści wykonali m.in. „Mszę Koronacyjną” W.A. Mozarta C-dur (KV 317), a tuż po modlitwie zabrzmi jeszcze koncert pieśni religijnych. Śpiewali także w czasie Misterium przed Eucharystią. 
 
„W tym pięknym dniu i w pięknym miejscu, w miejscu szczególnym, które zna każdy Polak, i to nie tylko mieszkający u nas w kraju, ale także zagranicą, miejscu symbolu, gdzie Matka Boża otacza nas swoja opieką, w roku jubileuszowym 100-lecia odzyskania niepodległości, ‘Mazowsze’ przybywa, by pokłonić się i wymodlić błogosławieństwo na dalsze lata - mówi Jacek Boniecki, dyrektor Zespołu ‘Mazowsze’ - Robi to również w szczególnym roku dla siebie, ponieważ Zespół 70 lat temu powstawał, narodził się ten fenomen, który stworzyli Mira Zimińska-Sygietyńska, a przede wszystkim Tadeusz Sygietyński. I oto dzisiaj po 70. latach jesteśmy tu, by razem z Niepodległą świętującą swoje 100-lecie odzyskania niepodległości, wyśpiewać pieśni religijne, które tak łączą Polaków, ale także by podzielić się fragmentem najnowszej płyty, która zawiera pieśni patriotyczne specjalnie zaaranżowane na ten rok jubileuszowy”. 
 
Katarzyna Miąsik, solistka chóru, mówi, że śpiewanie na Jasnej Górze to wielka duma i zaszczyt. „Jesteśmy w wyjątkowym dniu i w najważniejszym miejscu w Polsce dla Polaków - zaznacza - Jesteśmy nazywani: ambasador kultury polskiej, perła w koronie, i dlatego każdy występ ‘Mazowsza’ jest dla każdego artysty zaszczytem i pewnym obowiązkiem wobec Polski”. 
 
o. Stanisław Tomoń 
 
 
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego to jeden z największych na świecie zespołów artystycznych, który w swoim repertuarze prezentuje bogactwo polskiego folkloru. Z uwagi na ponadregionalny charakter „Mazowsze” powszechnie uznawane jest za zespół narodowy. 
 
W tym roku „Mazowsze” świętuje jubileusz 70-lecia, mimo to wciąż zachwyca młodością i profesjonalizmem, ale przede wszystkim kolorem, gdyż w repertuarze zespołu znajdują się opracowania 42 regionów etnograficznych. „Mazowsze" to muzyczne marzenie Tadeusza Sygietyńskiego (kompozytora i aranżera), które spełniło się dzięki artystycznej wizji Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej (aktorki filmowej i kabaretowej). 
 
„Mazowsze” to 140 artystów - soliści, chór, balet i orkiestra, 1500 kostiumów, ponad 7 tysięcy koncertów dla 23 mln widzów. „Mazowsze” to 239 zagranicznych tras koncertowych i 194 odwiedzonych miejscowości w Polsce. W minionym roku „Mazowsze” dało 128 koncertów, z czego 58 na własnej scenie, dla prawie 170 000 widzów. 
 
5 lutego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej koncertem MAZOWSZE NIEPODLEGŁEJ zespół rozpoczął obchody jubileuszu 70-lecia swojego istnienia, a patronat honorowy nad całym jubileuszowym rokiem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej pan Andrzej Duda. 
 
Zespół finansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, a od maja 2017 roku także ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
 
„Mazowsze” w liczbach 
- 70 lat działalności 
- ponad 7 tys. koncertów 
- 1100 koncertów w Warszawie 
- 23 mln widzów 
- 239 zagranicznych tras koncertowych 
- 50 odwiedzonych państw 
- 194 odwiedzonych miejscowości w Polsce 
- ponad 1500 kostiumów scenicznych 
- 42 opracowane regiony etnograficzne 
- 140. artystów (soliści, chór, balet i orkiestra) 
- 128 koncertów w 2017 roku dla 170 000 widzów 
- z czego 58 koncertów w 2017 roku na własnej scenie w Otrębusach 
- tabor wyjazdowy: 3 autokary, tir, bus 
- 20 ton bagażu 
- 12 ha parku 
 
zobacz: www.mazowsze.waw.pl 
www.jasnagora.com