DRUKUJ
 
Pielgrzymka Związku Piłsudczyków RP
 


4. Pielgrzymka Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej odbywa się w czwartek, 23 sierpnia na Jasnej Górze. W tegoroczne pielgrzymowanie wpisują się obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, 30-lecie Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej i 155. rocznica Powstania Styczniowego. W spotkaniu uczestniczą członkowie ZPRP, sympatycy Związku i przedstawiciele organizacji bratnich. 
 
„Co roku przybywamy tu do klasztoru jasnogórskiego, by dziękować Matce Bożej za marszałka Piłsudskiego, za jego żołnierzy legionistów, za umiłowaną Ojczyznę, za Piłsudczyków, za rodziny, i prosimy o to, żeby w naszym kraju rozszerzało się dobro, żeby się ludziom żyło lepiej” – mówi gen. Stanisław Śliwa, prezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków. 
 
„Wszystkie okręgi Związku pielgrzymują na Jasną Górę na pamiątkę tego, że marszałek Piłsudski też tutaj był i podziękował za niepodległość, a poza tym jest najważniejszą postacią wśród tych, którzy się przyczynili do odzyskania niepodległości 100 lat temu. Kultywowanie pamięci to nasz patriotyzm – podkreśla Andrzej Adamczyk, wiceprezes Okręgu Gdańskiego Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej – My przychodzimy, jesteśmy wdzięczni, pokazujemy swoją postawą, że pamiętamy o tamtych czasach”. 
 
W 2016 r., z okazji 95. rocznicy dziękczynnej pielgrzymki Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego na Jasną Górę, w Kaplicy Pamięci Narodu na Jasnej Górze została odsłonięta tablica pamiątkowa. „Tablica mówi o pobycie marszałka Piłsudskiego w 1921 roku 20 października na Jasnej Górze. Przybył do klasztoru jasnogórskiego, by dziękować Matce Bożej za zwycięską wojnę z bolszewicką Rosją, za zwycięską bitwę Niemeńską i cud nad Wisłą” – przypomina gen. Stanisław Śliwa. 
 
Uczestnicy pielgrzymki zebrali się na Mszy św. o godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. kmdr Marian Próchniak, naczelny kapelan Związku Piłsudczyków. 
 
Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej aktualnie skupia ponad 50 okręgów i oddziałów, a w nich ponad 5 tys. członków. „Przede wszystkim krzewimy osobę i czyny marszałka Józefa Piłsudskiego, przypominamy młodym pokoleniom, kim był marszałek Piłsudski, czego dokonał i jakimi kategoriami kierował się, by kochać umiłowaną Ojczyznę” - wyjaśnia gen. Stanisław Śliwa. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー