DRUKUJ
 
Palestyńczycy zapraszają do Betlejem i Ziemi Świętej
 


Anton Salman, burmistrz miasta Betlejem, odwiedził w piątek, 24 sierpnia Jasna Górę. Towarzyszyła mu delegacja – obecni byli: Salah Omar Atallach (Abu Omar) - konsul honorowy RP w Palestynie, Mahmoud Khalifa - ambasador w Polsce Państwa Palestyna oraz Nader Rahil, członek rady miejskiej Betlejem. Delegację przywitał i gościł na Jasnej Górze o. Jan Poteralski, podprzeor klasztoru jasnogórskiego. 
 
Burmistrz Betlejem Anton Salman piastuje swój urząd od 13 maja 2017 r. Jest katolikiem, adwokatem pracującym dla franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej, przewodniczącym charytatywnego Stowarzyszenia Antoniańskiego w Betlejem. 
„Głównym celem wizyty jest umocnienie relacji bliźniaczej, która powstała w roku 2004 poprzez podpisanie porozumienia miast bliźniaczych oraz sprawienie, że współpraca ta będzie bardziej aktywna. Chcemy umocnić wymianę kulturową na wszystkich polach – czyli sztuka, muzyka oraz wymiana mieszkańców, aktywnie biorących udział w życiu artystycznym tych miast – mówi Anton Salman, burmistrz miasta Betlejem – Jasna Góra to miejsce święte. Matka Jezusa jest dla nas bardzo ważna osobą, i chcemy odwiedzić każde miejsce,w którym ma tak silny wpływ na wierzących”. 
 
Umowa o współpracy między Betlejem a Częstochową została podpisana 7 grudnia 2004 roku przez ówczesnego prezydenta Częstochowy Tadeusza Wronę. 
 
„Pomysł na tę wizytę zrodził się w maju tego roku, w ramach uściślenia współpracy oraz nawiązania kolejnych kontaktów z miastem Betlejem. Umowa bliźniacza była podpisana w 2004 roku – przypomina Patrycja Toborek z Urzędu Miasta Częstochowy – Od tamtej pory pojawiło się wiele wymian młodzieży, zwłaszcza na poziomie kulturowym, muzycznym – np. młodzieży ze Szkoły Muzycznej w Częstochowie. Jasna Góra jest głównym powodem, dla którego ta współpraca powstała. Częstochowa współpracuje też z innymi miastami maryjnymi. Powstaje też trasa Shrines of Europe, której też jesteśmy częścią, i jest to trasa ściśle związana z sanktuariami maryjnymi. Padła też propozycja, żeby Betlejem, jako jedyne miasto spoza Europy, dołączyło do tej sieci”. 
 
Obecny na Jasnej Górze Salah Omar Atallach (Abu Omar), konsul honorowy RP w Palestynie, mówi: „Zapraszamy wszystkich pielgrzymów z całego świata, zwłaszcza chrześcijan. Sytuacja od zawsze była dla turystów pokojowa, jesteśmy bardzo przyjaźnie nastawieni na pielgrzymów”. O pobycie w Częstochowie i na Jasnej Górze opowiada: „Byłem w Częstochowie wielokrotnie, głównie dlatego, że kocham to miasto, ale także ze względów biznesowych, ponieważ zajmuje się branżą turystyczną, kooperuję w organizacji wielu wyjazdów Polaków do Ziemi Świętej, ostatnio było to kilka tysięcy osób”. 

o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com