DRUKUJ
 
Wigilijne, nowennowe świętowanie
 


Procesja Maryjna z Archikatedry na Jasną Górę rozpoczęła obchody Wigilii uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. 
 
W procesji pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abpa Wacława Depo, uczestniczyło duchowieństwo: z biskupem seniorem Antonim Długoszem, biskupem pomocniczym Andrzejem Przybylskim, generałem Zakonu Paulinów o. Arnoldem Chrapkowskim, przeorem Jasnej Góry o. Marianem Waligórą, kapitułą Bazyliki Archikatedralnej; osoby życia konsekrowanego, duża rzesza wiernych, członkowie ruchów i bractw archidiecezji, m.in. Bractwa św. Józefa, Bractwa Męki Pańskiej i Bractwa Eucharystycznego oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie oraz pielgrzymi. 
 
Tuż po wejściu procesji, uroczystej Mszy św. na jasnogórskim Szczycie o godz. 19.00 przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, biskup diec. sosnowieckiej. Eucharystię koncelebrowali: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski; bp Henryk Tomasik, biskup diec. radomskiej; abp Rrok Gjonlleshaj z arch. czarnogórskiej, Prymas Serbii; abp Stanisław Nowak z Częstochowy, bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy arch. częstochowskiej, który przez kolejne dni głosił kazania nowennowe; bp Piotr Turzyński z Radomia; bp Łukasz Buzun z Kalisza; bp Antoni Długosz z Częstochowy. We Mszy św. licznie uczestniczyli piesi pielgrzymi, którzy dziś w wielu grupach pątniczych dotarli pieszo na Jasną Górę. 
 
„Uroczystość Najśw. Maryi Panny Częstochowskiej czyli Jasnogórskiej jest patronalnym świętem częstochowskiej metropolii, w skład której wchodzi arch. częstochowska, diec. radomska oraz diec. sosnowiecka – mówił w powitaniu o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry – Dziś, w ostatni dzień nowenny przed tą uroczystością, stajemy z naszymi pasterzami na Jasnej Górze, by Bogu przez Maryję zawierzyć Kościół, Ojczyznę, częstochowską metropolię, nasze rodziny i nas samych”. 
 
„Bóg zapłać wszystkim ojcom paulinom za gościnę, i także za te gesty dobroci i życzliwości, jakich tutaj, w tym świętym miejscu, doznajemy” – mówił na wstępie Mszy św. bp Grzegorz Kaszak. 
 
„Pierwszy polski hymn to ‘Bogurodzica’. Od początku byliśmy związani bardzo mocno z Matką Najświętszą. Tu w szczególny sposób dziękujemy za to miejsce i za ten Obraz; za to sanktuarium, które jest nazywane duchową stolicą Polski. Wpatrujemy się w ten przepiękny Obraz, ikonę, którą często nazywamy namalowaną modlitwą. Wpatrujemy się w ten Obraz i wsłuchujemy się w to, co Matka Boża chce nam powiedzieć – mówił w homilii bp Henryk Tomasik, biskup diec. radomskiej - Dziękujemy za ten Obraz, za historię tego sanktuarium. Tyle dobra tu się zawsze dokonywało”. 
 
Na zakończenie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, wypowiedział słowa podziękowań. 
 
Podczas Eucharystii zagrał Jasnogórski Oktet Dęty pod dyr. Marka Piątka. Śpiewy animował o. Nikodem Kilnar. 

o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com