DRUKUJ
 
Abp Issam John Darwish i bp Antoine Chbeir: dziękujemy za pomoc!
 


Z wdzięcznością za pomoc, z prośbą o modlitwę za Syrię i Liban oraz o pokój na świecie przybyli do Polski: bp Antoine Chbeir z Syrii i abp Issam John Darwish z Libanu. Przybyli na zaproszenie premiera na Forum Ekonomiczne, które odbyło się w Krynicy. W czwartek, 6 września odwiedzili Jasną Górę. 
 
Dostojni goście w Radiu Jasna Góra udzielili wywiadu nt. wizyty w Polsce. Rozmowę przetłumaczył ks. Mariusz Boguszewski, dyrektor warszawskiego biura Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie. 
 
„Spotkanie to dotyczyło tego, w jaki sposób pomóc naszemu krajowi, abyśmy my mogli pomagać uchodźcom z Syrii – opowiada o Forum abp Issam John Darwish z Libanu - W Krynicy mówiliśmy o tym i prosiliśmy o to, żeby cały świat zwrócił uwagę na problem uchodźców, którzy są w Libanie, a którzy przybyli do nas z Syrii, aby wreszcie mogli powrócić do swoich domów, i żeby zrobić wszystko, co możliwe, żeby oni mogli odbudować jak najszybciej swoje domy, swoje życie, żeby można było odbudować ich kraj, który jest zniszczony wojną. 
 
Abp Issam John Darwish podkreślił, że celem wizyty jest podziękowanie polskiemu Rządowi za pomoc uchodźcom w Libanie, którą prowadzi przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Arcybiskup dodał również, że wizyta u Maryi Jasnogórskiej była oczywista: „Kochamy Matkę Bożą. W moim Rycie to Matka Boża jest bardzo czczona, nie mogłem będąc w Polsce nie przyjechać do Częstochowy”. 
 
„To o czym mówiliśmy w Krynicy, to żeby wspólnota narodowa pomogła nam zaprowadzić pokój – mówi bp Antoine Chbeir z Syrii - Czekając na ten pokój prosimy ciągle naszych chrześcijan i robimy wszystko co w naszej mocy, aby chrześcijanie nie wyjeżdżali z tamtej ziemi, żeby pozostali w swoich domach. Człowiek czeka na odpowiedź, która pochodzi z naszej wiary i słucha tego, co ma do powiedzenia Bóg, ale oczywiście to nie wystarczy, ponieważ ludzie potrzebują codzienni pomocy, poturbują jedzenia”. 
 
Jak zaznacza bp Antoine Chbeir Pomoc Kościołowi w Potrzebie w znacznym stopniu wspiera potrzebujący w Libanie. To m.in. organizacja pożywienia, wynajem mieszkań i pomieszczeń mieszkalnych czy pomoce naukowe dla dzieci w wieku szkolnych. „Są to tysiące rodzin, które otrzymują pomoc” – wylicza biskup. 
 
„Dla nas ludzi wierzących modlitwa to jest rzecz najważniejsza – podkreśla bp Chbeir i dodaje, że przesłanie jakie powinno płynąć z Jasnej Góry to: ‘Aby zawsze modlić się i być w dobrej relacji z Bogiem”. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com