DRUKUJ
 
Leśnicy w służbie niepodległej Polski
 


22. Pielgrzymka Leśników i Pracowników Ochrony Środowiska z udziałem ok. 6 tys. osób odbyła się na Jasnej Górze w sobotę, 15 września. W pielgrzymce pod hasłem: „Od 100 lat w służbie Bogu i Ojczyźnie”, wzięli udział pracownicy leśnictwa, gospodarki wodnej i parków narodowych, wyższych i średnich szkół leśnych, przedstawiciele ruchów ekologicznych. Wraz z nimi przybyli: minister środowiska Henryk Kowalczyk i dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny. 
 
„Lasy Państwowe i leśnictwo w Polsce pięknie chroni przyrodę, działa na rzecz gospodarki, m.in. dostarczając drewna do przemysłu meblarskiego, który jest liderem w Europie. Widać bardzo wielką troskę leśników o przyrodę, troskę o społeczeństwo, żeby udostępniać lasy jako miejsce wypoczynku i troskę o gospodarkę. Lasy Państwowe gospodarząc na ¼ powierzchni Polski są największym gospodarzem Rzeczpospolitej Polski, wywiązują się z tej roli znakomicie. Autorytet leśników w terenie jest bardzo duży, to świadczy o tym, że ta misja cieszy się ogromnym szacunkiem - podkreśla Henryk Kowalczyk, minister środowiska - Zawsze jest tak, że kiedy leśnicy prowadzą odpowiedzialną gospodarkę leśną, czasami nie znajdują zrozumienia, nieraz organizacje ekologiczne uważają, że każde wycinanie drzewa jest szkodzeniem przyrodzie. Myślę, że to niezrozumienie jest dość duże, ta edukacja społeczności jest ważnym zadaniem, które jest przed lasami”. 
 
„Pielgrzymka na Jasną Górę jest wielkim dziękczynieniem, myślę, że leśnicy jak i ministerstwo środowisko, przyjeżdża z wielkim podziękowaniem do Najświętszej Maryi Panny, aby właśnie za ten czas, czasami może trudny, ale jednak dla leśników owocny podziękować. Warsztat pracy leśników jest bardzo uzależniony od Pana Boga” – mówi Henryk Kowalczyk. 
 
„To już kolejna Pielgrzymka Leśników, w tym roku łączy się ze 100-leciem odzyskania niepodległości. Chcemy spojrzeć na służbę i misję leśników polskich w tym stuleciu, a trzeba zauważyć, że tysiące leśników oddało swoje życie walcząc o wolność i niepodległość Ojczyzny. Ale przede wszystkim to, że stoją na straży skarbu narodu, czyli lasu i zasobów, które są w tym lesie, dlatego chcemy dzisiaj wspólnie podziękować, a jednocześnie poprosić o błogosławieństwo - opowiada bp Tadeusz Lityński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska – Z każdej dyrekcji, z każdego regionu wyruszają leśnicy, wyruszają kapelani leśników, aby się tu wspólnie modlić i to jest takie doroczne, wielkie przeżycie”. 
 
„’Od 100 lat w służbie Bogu i Ojczyźnie’ to 22. pielgrzymka, przyjeżdżamy tutaj, żeby podziękować i żeby prosić o opiekę Matkę Bożą. To jest dla nas bardzo ważne, bo każdy z nas jest tylko człowiekiem, ma swoje wzloty i upadki, ma okresy zwątpienia, okresy smutku, a bycie tutaj, bycie z tymi ludźmi, pokazanie sobie nawzajem, że jesteśmy dla siebie, jak to mówił Jan Paweł II ‘jedni drugich brzemiona nieście’, leśnicy tacy są, zawsze pomagają - mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych – Leśnicy na co dzień zajmują się powszechną ochroną lasów, pielęgnowaniem lasów, powiększaniem ich powierzchni, pielęgnowanie, czyli również pozyskiwanie drewna, sadzenie nowych drzewek, co roku sadzimy 500 mln nowych drzewek. Leśnicy chronią również las przed zagrożeniami, przede wszystkim przed pożarami, przed kradzieżą, dbają o przyrodę, chronią zwierzęta i rośliny. Leśnicy to są profesjonaliści, którzy prowadzą gospodarkę leśną w sposób zrównoważony i jednocześnie kierujemy się zasadą odpowiedzialności społecznej, czyli robimy to dla lasu i dla ludzi”. 
 
„Polskie leśnictwo jest wzorem dla świata, polskie leśnictwo to polscy leśnicy i lasy, których każdego roku przybywa. Warto powiedzieć, że od II wojny światowej przybyło 2,5 mln hektarów lasów, co ważne po II wojnie światowej lesistość wynosiła ok. 20 %, dzisiaj prawie 30 %, lasów, czyli tych drzew, tego drewna, które jest zgromadzone w lesie było ok. 1 mld m3, dzisiaj mamy prawie 2 mld m3” - opowiada Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. 
 
Tegorocznym problemem dla lasów i leśników była susza: „Susza jest czynnikiem kluczowym, z jednej strony bardzo osłabiła drzewa, dużo drzew zamarło, wyschło, ale z drugiej strony ogromna ilość pożarów. Do tej pory mieliśmy 6 tysięcy pożarów, to jest dwukrotnie więcej, niż w całym ubiegłym roku. Susza jest dotkliwa, potrzebne są opady. Mamy do czynienia z usychaniem wielu drzew, całych drzewostanów, całych połaci lasów z jednej strony, a z drugiej takie osłabione drzewo jest bardziej podatne na ataki różnego rodzaju organizmów szkodliwych, również grzybów”. 
 
„Gospodarka leśna prowadzona jest w sposób prawidłowy, lasów nam nie ubywa, lasów nam przybywa. Gospodarka leśna prowadzona jest w sposób odnawialny, nawet jeżeli coś wycinamy, to po pewnym czasie ta powierzchnia wraca do stanu poprzedniego, rosną tam młode drzewka, pojawia się tam znowu las. Drewno jest surowcem odnawialnym, jest surowcem ekologicznym, bezcennym, którego nie da się w żaden sposób zastąpić - opowiada Wiesław Kucharski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach – Największe problemy są z suszą, brak praktycznie zim z dużymi opadami śniegu, bezdeszczowe lata, wykluczenie jak gdyby dwóch pór roku, nie mamy praktycznie wiosny i jesieni, mamy zimę i mamy od razu lato. W związku z suszą zamierają nam drzewostany świerkowe i drzewostany sosnowe, które do niedawno wydawały się bardzo odporne. Lasy państwowe są bardzo dobrze zorganizowaną organizacją, która razi sobie z wszelkimi wyzwaniami. Jesteśmy organizacją, która jest samofinansująca się, my nie pobieramy żadnych środków z budżetu państwa”. 
 
 
Eucharystii o godz. 11.00 na Szczycie przewodniczył i homilię wygłosił abp Wiktor Skworc, arcybiskup metropolita katowicki. W koncelebrze udział wzięli: bp Tadeusz Lityński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska oraz regionalni duszpasterze. 
 
Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Jan Poteralski, podprzeor sanktuarium. Mówił: „Polskie lasy nie od dziś są dumą naszej Ojczyzny, dzisiejsze lasy to dom dla większości gatunków roślin i zwierząt, to ptactwo niespotykane gdzie indziej w Europie, zwierzęta i rośliny świadczą też o czystości środowiska. Lasy państwowe to wielki skarb, i wy jesteście stróżami tego skarbu. Pracownicy polskich lasów, wy, którzy na pamięć znacie każdy rodzaj i gatunek drzewa i wiecie o tajemnicach lasów niż ktokolwiek, prosimy, bądźcie nadal stróżami pięknego stworzonego przez Boga świata. A Maryja z Jasnej Góry będzie wam pomocą i wyprasza potrzebne łaski w ciężkim, ale jakże pięknym powołaniu i życiu. Zawierzcie swoje życie Matce Bożej i swoją misję, tak jak to uczynił św. Jan Paweł II, i niech ta pielgrzymka przynosi w przyszłości błogosławione owoce”. 
 
Następnie Paweł Sałek, doradca prezydenta PR, odczytał list z pozdrowieniami przesłany do leśników od prezydenta RP Andrzeja Dudy. 
 
Zebranym leśnikom przed Mszą św. podziękował minister środowiska Henryk Kowalczyk, a także dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny. 
 
„Drodzy pracownicy lasów państwowych, jako leśnicy macie niezwykłą okazję, by poprzez swoja pracę odnajdywać w przyrodzie litery Bożego alfabetu stworzenia, poznając skomplikowaną naturę lasu, możecie dostrzec, jak ta żywa księga natury wskazuje poza siebie, staje się jakby przezroczysta. Codzienność i powtarzalność zadań związanych z waszym zawodem, może z czasem przytłumić zdziwienie, stępić wzrok, uśpić serce i rozum, ale mimo wszystko świat odsłania przed wami swoją tajemnicę. Niech jej poznawanie prowadzi was do zadziwienia, do kontemplacji stworzenia – podkreślał w homilii abp Wiktor Skworc – Moi drodzy, las, którym się opiekujecie, jest niezwykłym systemem odniesień, w którym różne stworzenia żyją w skomplikowanej, a zarazem uporządkowanej wspólnocie”. 
 
„Drodzy leśnicy, życzę wam, i o to się modlimy wspólnie tu na Jasnej Górze, prosząc Matkę Bożą Jasnogórską Królową Polski o pomoc, byście mogli w pokoju i spokoju odczytywać znaki czasu i dalej służyli wsłuchując się w nauczanie Jana Pawła II (…) Moi drodzy, jeszcze jedno, a właściwie prośba – uczcie nas, bo jesteście specjalistami, takiego czytania przyrody, wszak znacie drogi lasu, potraficie patrzeć i dostrzegać, i wyciągać wnioski. Dostrzegajcie też siebie, swoje człowieczeństwo, jego piękno i chrześcijańskie powołanie, bądźcie temu ludzkiemu i chrześcijańskiemu powołaniu wierni. Pełnijcie wolę Boga, jak Maryja, Służebnica Boga i ludzi” – zakończył homilię abp Wiktor Skworc. 

o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com