DRUKUJ
 
Żywy Różaniec siódmy raz w katedrze
 


W sobotnie przedpołudnie członkowie ruchów maryjnych z archidiecezji katowickiej zgromadzili się w katowickiej katedrze. 
 
Medytacja muzyczna, modlitwa różańcowa oraz Eucharystia pod przewodnictwem metropolity katowickiego to główne elementy VII Archidiecezjalnej Pielgrzymki „Żywego Różańca” oraz wspólnot maryjnych działających na terenie archidiecezji katowickiej.
 
- Modlitwa różańcem we wspólnocie Róż Różańcowych i innych jest prawdziwą służbą Kościołowi, ponieważ poprzez modlitwę wspieracie wysiłki Ojca Świętego, biskupów, kapłanów i świeckich na rzecz kształtowania życia w Kościele i w świecie, zgodnego z wolą Chrystusa i Jego Matki oraz na wzór ich ziemskiego życia – mówił w homilii metropolita katowicki.
 
Zebranych pytał o to jaka jest wola Boża względem człowieka, chrześcijanina i każdego duchownego. – Wolą Bożą jest nasze uświęcenie, świętość; wszyscy jesteśmy do niej powołani – tłumaczył. -Współczesny człowiek i świat oczekuje jej od ludzi Chrystusa, od wspólnoty Kościoła i dlatego bezkompromisowo wypomina nam grzechy a nawet przestępstwa – dopowiedział.
 
Odwołując się do niedawno wypowiedzianych słów papieża Franciszka podkreślił, że „modlitwa jest bronią w walce z Wielkim Oskarżycielem, który „krąży po świecie próbując oskarżać”. – Kontynuując myśl Ojca Świętego (…) trzeba wskazywać na różaniec (…), jako formę uciekania się pod opiekę, pod płaszcz Bożej Rodzicielki w czasach „turbulencji, które jak widzimy i słyszymy dotykają wspólnotę Kościoła w skali lokalnej i globalnej – mówił.
 
Hierarcha podkreślił, że modlitwa różańcowa jest dowodem poczucia odpowiedzialności za Kościół, gdyż „nie pozostawia nas biernymi w sytuacji, kiedy trzeba reagować i działać; gdy mimo przeciwności trzeba ewangelizować”.
 
- Już po raz siódmy z różańcem w dłoni pielgrzymujemy do naszej archikatedry. W tym roku razem z Legionem Maryi, Ruchem Szensztackim oraz Papieskimi Dziełami Misyjnymi i Rodziną Szkaplerzną napełnieni Duchem Świętym stajemy tutaj zgromadzeni przez Maryję – mówił na początku Eucharystii ks. Zbigniew Kocoń, diecezjalny moderator Żywego Różańca.
 
Podczas pielgrzymki przedstawiciele wspólnot maryjnych mieli okazję w kilku słowach przybliżyć duchowość, którą żyją. – Główny cel naszego działania to głoszenie chwały Bożej – mówi ks. Krzysztof Winkler, duchowy opiekun Legionu Maryi oraz Ruchu Szensztackiego. Udaje się to dzięki ponad 1000 osób zaangażowanych czynnie jako legioniści oraz blisko 10 tys. auksyliatorów, czyli modlitewnych pomocników.
 
Do czynnego włączenia się w modlitewne dzieło Żywego Różańca zachęcała zebranych w katedrze siostra Wioletta Ostrowska CSL pracująca w sekretariacie krajowym ruchu. – Dziękuję wszystkim tutaj obecnym za modlitwę i cieszę się, że możemy się tutaj wszyscy razem spotkać i pomodlić – mówiła.
 
- Co się zmieniło w moim domu? Nic się nie zmieniło, ale ja się zmieniłam – mam więcej cierpliwości – mówiła s. Damiana Czogała cytując jedną z członkiń Kręgu Pielgrzymującej Matki Bożej – W archidiecezji jest nas już ponad 350 wspólnot. Idea naszego ruchu polega na przyjmowaniu Matki Bożej w „kapliczce” przez dwa, trzy dni w miesiącu. Przez ten czas wiele rzeczy w rodzinach potrafi się zmienić. Bo walka o serca dzieci, dorosłych, rozgrywa się właśnie w rodzinie. Tam jest pierwszy front – dodała.
 
Eucharystię poprzedziła modlitwa różańcowa poprowadzona przez ks. Krzysztofa Winklera, opiekuna duchowego Legionu Maryi oraz Ruchu Szensztackiego.
 
Pielgrzymkę rozpoczęła natomiast medytacja muzyczna w wykonaniu p. Henryka Czicha z zespołu Universe, który zaprezentował swoje pieśni poświęcone Matce Bożej Mikołowskiej.
 
Tegoroczna pielgrzymka Żywego Różańca oraz wspólnot maryjnych została zorganizowana już po raz siódmy. Corocznie uczestniczy w niej ponad dwa tysiące osób zaangażowanych w Żywy Różaniec oraz inne wspólnoty maryjne. Diecezjalnym moderatorem ruchu jest ks. Zbigniew Kocoń.
 
tekst i fot.: ks. S. Kreczmański
www.archidiecezja.katowice.pl