logo
Wtorek, 17 maja 2022 r.
imieniny:
Brunony, Sławomira, Wery, Paschalisa, Weroniki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
30. Sesja Formacyjna dla Kapłanów
 


Pozostawili parafie, pulpity, uniwersyteckie czy seminaryjne sale wykładowe, domy rekolekcyjne i konfesjonały, by na Jasnej Górze przede wszystkim odnowić ducha, ale też przyjrzeć się kapłańskim wyzwaniom. Po raz 30. odbywa się sesja formacyjna dla księży, przede wszystkim rekolekcjonistów, ojców duchownych seminariów i spowiedników kapłańskich. Jej tematem jest „Eucharystia jako tajemnica posłania i chrześcijańskiego świadectwa”. Czterodniowe spotkanie zakończy się w czwartek, 27 stycznia.

 

Sesja Formacyjna organizowana jest przez Komisję ds. Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski i ma charakter rekolekcji kapłańskich. Konferencje rekolekcyjne głosi ks. Robert Skrzypczak, profesor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, autor kilkunastu książek, tłumacz, publicysta.

 

Centralnym tematem jest odkrywanie Eucharystii. - Eucharystia ścisłe wiąże się z Kościołem, a więc rodzą się pytania o wizerunek Kościoła, jego rozumienie, jak my jako kapłani czujemy się Kościołem, jak ludzie się w nim odnajdują, co się dzisiaj dzieje z człowiekiem, który poddaje się działaniu sakramentów, słowa Bożego, dlaczego wielu ludzi traci kontakt z Kościołem, dlaczego tak boleśnie wychodzi na jaw apostazja ta ukryta czy deklarowana - wymienia płaszczyzny refleksji ks. Skrzypczak. Mowa jest także o „kapłańskich wyzwaniach, ranach, ciosach i ukrytych łaskach i nadziejach”.

 

- Szukamy modelu - wyjaśnia dalej rekolekcjonista - dobrego kapłana, a więc tego, który jest dzisiaj najbardziej przekonywujący dla Chrystusa. Ks. Skrzypczak wskazuje na ważny dla niego także osobiście wzór kapłana - ks. Dolindo Ruotolo - człowieka „wiary i pokory, przywiązania do Chrystusa i pozwalania, żeby Chrystus posługiwał się kapłanem”.

 

Jak podkreśla ks. Skrzypczak takie spotkania formacyjne, jak te od 30. lat odbywające się na Jasnej Górze, są w życiu kapłańskim nieodzowne, pozwalają „odnowić w sobie postawę zasłuchanego w Boga młodego proroka Samuela”.

 

- Rekolekcje służą temu, by zmierzyć jakoś stan naszej obojętności albo nieprzenikalności na łaskę. To okazja, by zadać sobie pytanie: a ty jesteś zwrócony do Chrystusa czy może do rutyny, nawyku - tłumaczy rekolekcjonista.

Abp Józef Górzyński z Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski podczas Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Matki Bożej, nawiązując do obchodzonego dziś Święta Nawrócenia św. Pawła zauważył, że Kościół zbudowany jest na wielkich nawróceniach, są one ważne nie tylko dla jednostek, ale całej wspólnoty. - Nawrócenie to myślenie po Bożemu - wyjaśniał.

 

W sesji formacyjnej biorą w nich udział przede wszystkim diecezjalni i dekanalni ojcowie duchowni, rekolekcjoniści, księża głoszący konferencje dla kapłanów oraz spowiedników kapłanów i osób konsekrowanych.

 

Mirosława Szymusik

jasnagora.com