DRUKUJ
 
Międzynarodowa Pielgrzymka Rycerzy Kolumba
 


 
Międzynarodowa Pielgrzymka Rycerzy Kolumba odbyła się w środę, 10 października na Jasnej Górze. 
 
Gościem specjalnym był Najwyższy Rycerz Carl Anderson, który przebywa w Polsce z grupą najwyższych przełożonych Rycerzy Kolumba i ich małżonek z całego świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Filipin i Meksyku. 
 
Wizyta na Jasnej Górze była jednym z punktów pielgrzymki, którą Carl Anderson razem z Radą Dyrektorów Rycerzy Kolumba odbywa w naszym kraju. Grupa przybyła do Polski z okazji zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W ramach swojej pielgrzymki odwiedzają najważniejsze miejsca na niepodległościowej i religijnej mapie Polski, w tym Jasną Górę, a także Warszawę i Kraków. 
 
„Jesteśmy w Polsce, bo Polska robi wspaniałe rzeczy, jesteśmy tutaj, żeby świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości, żeby celebrować, że mamy w Polsce 5 tys. rycerzy, którzy robią fantastyczne rzeczy na co dzień. Drugą rzeczą jest to, że Rycerze Kolumba mają bardzo dużo ciepłych uczuć wobec Polski, mamy wobec niej bardzo duży respekt i szacunek do Polski, sięgający aż relacji, którą mieliśmy z Janem Pawłem II - opowiada Kevin Shinkle, który pracuje w Biurze Komunikacji Najwyższego Rycerza i w Radzie Najwyższej - W Stanach Zjednoczonych jest 1,4 mln Rycerzy Kolumba. Zajmujemy się przede wszystkim pomocą naszym sąsiadom, naszym bliźnim, ale chodzi również o ten element formacyjny, aby mężczyzna stawał się lepszym mężem, lepszym ojcem, lepszym człowiekiem”. 
 
„W Pensylwanii mamy sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej i bycie tutaj, na Jasnej Górze, to jest coś wielkiego dla mnie i mojej żony ” – podkreślał Kevin Shinkle. 
 
O godz. 14.30 w Kaplicy Matki Bożej sprawowano Mszę św. z udziałem najwyższych przełożonych i ich małżonek, wśród nich Najwyższego Rycerza Carla Andersona z małżonką. Eucharystii sprawowanej w języku angielskim i po łacinie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, kapelan stanowy Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce. 
 
Na zakończenie Mszy św. w mieniu Klasztoru jasnogórskiego o. Jan Poteralski wręczył Najwyższemu Rycerzowi Ikonę Matki Bożej i Różaniec, mówiąc: „W godzinie miłosierdzia, kiedy gromadzimy się na Jasnej Górze, pragnę powitać wszystkich oraz wyrazić wdzięczność za dar obecności Rycerzy Kolumba wraz z Najwyższym Rycerzem. Dziękujemy wszystkim Rycerzom za to dobro, które czynicie dla Kościoła jak i dla drugiego człowieka. Prosząc, abyście dalej kontynuowali swoją misję, na ręce Najwyższego Rycerza pragnę przekazać tę Ikonę oraz różaniec, aby wasza misja przynosiła błogosławione owoce człowiekowi, który podąża za Chrystusem do Nieba”. 
 
o. Stanisław Tomoń 
 
***
 
Rycerze Kolumba ofiarowują medal Matce Bożej Częstochowskiej 
 
„Rycerze Kolumba w imieniu Rady Najwyższej pragną, jako wyraz oddania, lojalności i wiernej służby, ofiarować Matce Bożej Częstochowskiej Medal Najwyższego Rycerza” - powiedział Carl Anderson, składając wyjątkowy dar na ołtarzu w obecności sprawującego tę Mszę św. Kapelana Stanowego Rycerzy w Polsce, abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. 
 
Odznaczenie ofiarowano na zakończenie Mszy świętej w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Zgromadzona na Jasnej Górze Rada Dyrektorów Rycerzy Kolumba modliła się w intencji Zakonu, wszystkich Rycerzy w Polsce i na świecie. 
 
„Dziękujemy wszystkim Rycerzom za to dobro, które czynicie dla Kościoła, jak i dla drugiego człowieka” - powiedział na zakończenie uroczystości o. Jan Poteralski, podprzeor zgromadzenia na Jasnej Górze, wręczając przedstawicielom Rycerzy Ikonę Matki Bożej oraz różaniec. "Oby Wasza misja przynosiła błogosławione owoce człowiekowi, który podąża za Chrystusem do nieba" - dodał. 
 
Uroczystość była jednym z punktów pielgrzymki, którą Carl Anderson razem z Radą Dyrektorów Rycerzy Kolumba odbywa w naszym kraju. Grupa przybyła do Polski z okazji zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W ramach swojej pielgrzymki odwiedzą najważniejsze miejsca na niepodległościowej i religijnej mapie Polski, w tym Warszawę, Częstochowę i Kraków. 
 
Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,96 miliona członków. W Polsce obecni są od ponad 12 lat i liczą ponad 5,5 tys. członków działających w 110 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney'a. 
 
Tomasz Adamski 
Rycerze Kolumba 
 
www.jasnagora.com