DRUKUJ
 
Rozpoczął się II Międzynarodowy Kongres Ruchu Europa Christi
 


Apelem Jasnogórskim przed Cudownym Obrazem Matki Bożej w niedzielę, 14 października, rozpoczął się II Międzynarodowy Kongres Ruchu Europa Christi. 
 
Kongres odbywa się w dniach 14-22 października. Spotkania zaplanowano w Częstochowie, Łodzi, Warszawie, Rzeszowie, Lublinie oraz Krakowie. W Roku 100-lecia Niepodległości Polski i 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową hasłem Kongresu są słowa: „’Wizja Europy w ujęciu św. Jana Pawła II’. Jan Paweł II patronem Europy”. 
 
„Ruch Europa Christi jest ruchem nowym, bo został podjęty w 2016 r. w Częstochowie, w Tygodniku Katolickim 'Niedziela' – wyjaśnia ks. inf. Ireneusz Skubiś, Moderator Ruchu Europa Christi, redaktor honorowy Katolickiego Tygodnika ‘Niedziela’ – Odbyło się spotkanie ok. 100 osób różnych profesji, byli dziennikarze, profesorowie uniwersyteccy i filozofowie, a także czytelnicy ‘Niedzieli’. Spotkaliśmy się okolicznościowo, ale wygłoszonych zostało osiem wykładów, podczas których mówiono o Europie, o jej sytuacji duchowej, moralnej. I wtedy prelegenci wskazali, że Europa jest chora, że cierpi na różne schorzenia, a nade wszystko na zanik tożsamości. A tożsamość europejska, to ewangeliczna tożsamość, to tożsamość związana z nauczaniem Jezusa Chrystusa, i właściwie ta tożsamość staje się trochę zagubiona, ludzie poszli w kierunku ateizmu, marksizmu, i tym sposobem Europa staje się krainą neopogańską, gdzie brak miejsca dla Chrystusa, dla Jego Ewangelii, dla Kościoła. Dlatego Ruch Europa Christi, który się wtedy narodził, podjął zadanie, żeby przypomnieć Europie o jej chrześcijańskich korzeniach, o tym, że tożsamość europejska to jest związanie z Ewangelią, z wiarą, z chrześcijaństwem, z nauczaniem o Zmartwychwstaniu naszego Pana”. 
 
„Dzisiaj trzeba powiedzieć, że kultura chrześcijańska jest w Polsce, natomiast zachód przeżywa ogromny kryzys neomarksizmu, liberalizmu i ateizmu, dlatego Polska staje się tym miejscem, na który Europa patrzy z nadzieją” – dodał ks. inf. Skubiś. 
 
Rozważania apelowe wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. 
 
„Maryjo, potwierdzamy Twoją macierzyńską obecność, szczególnie wyczuwaną poprzez jasnogórskie Oblicze, prowadzące do Syna – mówił abp Wacław Depo - Czyż znaczenie wizerunku nie polega na tym, ażeby uobecniać czyli czynić obecną osobę, którą przedstawia? Ty po macierzyńsku wsłuchujesz się w bijące serca Polaków, na drogach naszej Ojczyzny, Europy i świata. Przy Tobie od pokoleń odnajdujemy wewnętrzną tożsamość i duchową jedność. Jedność silniejszą od wszelkich podziałów i rozbić, jakie w naszą historię zdołały wprowadzić rozbiory, I i II wojna światowa czy zniewolenie umysłów i sumień, systemów totalitarnych, jako bolesne dziedzictwo źle użytej wolności i zatracenia ducha prawdziwej solidarności”. 
 
„Ze szczególnym duchem wdzięczności wspominamy dokonany przed 40. laty wybór Kardynała Karola Wojtyły na 264. następcę Świętego Piotra – kontynuował arcybiskup - Dziś z Ruchem Europa Christi prosimy o dar Jego patronatu dla Europy, dziękujemy za Jego słowa prawdy w 'Duchu Świętym odmieniającym oblicze tej ziemi', zwłaszcza kiedy tak wielu w naszym kraju szafuje słowami i pojęciami takimi jak wolność, równość, tolerancja, konstytucja czy demokracja, których rzekomo trzeba bronić, a swoimi wyborami i czynami narażają te wartości na marginalizację, a naszą Ojczyznę na utratę podmiotowości wobec narodów Europy i świata. Dlatego Maryjo, Matko Kościoła i wszystkich ludów i narodów, przychodzimy dziś przed Twój obraz na progu obrad i spotkań w Częstochowie, Warszawie czy Łodzi II Kongresu Europa Christi, zainicjowanego przez ks. inf. Ireneusza Skubisia, aby przywrócić utracone miejsce dla Chrystusa w mentalności, kulturze, języku, i norm moralnych i prawnych narodów Europy” – podkreślił metropolita. 
 
Wśród tematów poruszonych na II Międzynarodowym Kongres Ruchu „Europa Christi” znalazły się: „Młodzi w Europie”; „Św. Jan Paweł II patronem Europy”; „Rechrystianizacja Europy” czy „Silna rodzina siłą Europy”. Oprócz polskich prelegentów swoje wykłady wygłoszą goście m.in. z Węgier, Włoch, Watykanu, Szwajcarii, Hiszpanii, Francji, Chorwacji, Czech, Austrii i USA. 
 
W ostatnim dniu Kongresu, w poniedziałek 22 października, w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze zostanie odprawiona Msza św. o godz. 15.30. Eucharystii przewodniczyć ma abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. 

o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com