DRUKUJ
 
Jubileusz Human Life International w Polsce
 


Human Life International w Polsce – Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia – obchodzi 25-lecie swojej działalności. To jedna z największych organizacji obrońców życia. Główna celebracja tego jubileuszu odbyła się na Jasnej Górze, w Kaplicy Cudownego Obrazu podczas Mszy św. w sobotę, 27 października. W uroczystości uczestniczyli przewodniczący ruchów obrony życia, należący do rodziny Human Life International z 15 krajów z Europy, Kazachstanu i USA. Przybyli m.in.: prezydent Human Life Iinternational z USA ks. Shenan Boquet oraz dyrektor koordynujący międzynarodowe działania Human Life International Joseph Meaney. 
 
„Minęło 25 lat pracy HLI w Polsce, to jest kawał czasu. My służymy życiu, jesteśmy przede wszystkim organizacją o charakterze edukacji społecznej, czyli pokazujemy, jak bronić życia, przygotowujemy materiały, rozmawiamy z ludźmi, organizujemy najrozmaitsze szkolenia konferencje, ale nie tylko, pochylamy się również z miłością nad dzieckiem poczętym, nad jego matką, przygotowujemy wyprawki dla kobiet, które rodzą, a nie mają nic. Ta działalność jest bardzo wszechstronna, nie tylko w Polsce” – mówi Ewa Kowalewska, prezes Human Life International w Polsce. 
 
Podczas uroczystej Mszy św. została poświęcona ikonograficzna kopia Wizerunku Jasnogórskiego – siostrzana do peregrynującej przez świat „Od Oceanu do Oceanu”. Jest przeznaczona dla katolickiej archidiecezji w Astanie. Miejscem jej stałego pobytu będzie parafia Matki Bożej Wszystkich Narodów w Astanie, gdzie posługują franciszkanie konwentualni. Stamtąd ikona będzie wyruszała na kongresy poświęcone życiu i będzie peregrynowała po parafiach w tej intencji obrony ludzkiego życia. 
 
„HLI Polska świętuje 25-lecie swojej działalności, i jako wotum za te 25 lat służby życiu ofiarowuje kopię ikony Matki Bożej Jasnogórskiej dla Kazachstanu - mówi abp Tomasz Peta, biskup archidiecezji Astana w Kazachstanie - Obrona życia jest potrzebna wszędzie, dlatego że wiemy, że cywilizacja śmierci wszędzie jest obecna. I dlatego potrzeba szczególnej obecności Matki Bożej w znaku jasnogórskim jako Tej, która jest Matką Boga, Matką życia, i która prowadzi do cywilizacji życia i miłości”. 
 
„Obraz jest naszym upominkiem jubileuszowym, takim wotum w obronie życia dla Kazachstanu, dla tych Polaków, którzy tam zostali, dla ich synów i wnuków, którzy tworzą kościół katolicki w Astanie i nie tylko. Od stycznia pojedzie przez parafie astańskie, a potem pewnie przez cały Kazachstan” – informuje Ewa Kowalewska. 
 
Prezydent Human Life Iinternational z USA ks. Shenan Boquet mówi: „Jesteśmy tu z dwóch powodów – pierwsza to świętowanie 25-lecia HLI w Polsce, a druga przyczyna to spotkanie z liderami europejskich ruchów pro life, żeby porozmawiać o strategiach rozwoju ruchów obrony życia w Europie. Organizacja, której przewodzę, to jest międzynarodowa organizacja, istniejemy już prawie 50 lat i pracujemy w 16. krajach świata. W każdej części świata jest inna sytuacja. Dlatego chcemy zebrać razem liderów europejskich, żeby porozmawiać o sytuacji w każdym z regionów, i przygotować strategię, która będzie owocna. Np. teraz w Irlandii wprowadzono związki homoseksualne i głosowano za zezwoleniem na aborcję. Ta sytuacja jest więc inna niż na Białorusi czy w Polsce. Chodzi o to, żeby wysłuchać, co się dzieje, i rozumieć, co robić dalej, dzielić się doświadczeniem. Polska jest teraz w takim momencie, że może coś uratować, i coś zmienić. Irlandia mogła być takim krajem, ale się nie udało. Teraz Polska będzie na celowniku w powodu mocnej, katolickiej wiary. Polska jest bardzo ważna”. Ks. Shenan Boquet bardzo wysoko ocenia pracę HLI w Polsce na rzecz życia i rodziny, zwłaszcza współpracę ruchów obrony życia z Kościołem i biskupami. „Spodziewamy się, że uda im się kontynuować to przez następne 25 lat” – dodaje ks. Shenan Boquet. 
 
„Dużo pracujemy z Kościołem katolickim, mamy dużo inicjatyw edukacyjnych dla wsparcia małżeństwa i rodziny – mówi Joseph Meaney, dyrektor koordynujący międzynarodowe działania Human Life International - Również pracujemy dużo z klerykami, seminarzystami, biskupami, młodymi księżmi, także na poziomie uniwersyteckim. Mamy również dużo inicjatyw duchownych w obronie życia i rodziny. Jedną z takich inicjatyw jest pielgrzymka z ikoną Matki Bożej Częstochowskiej ‘Od Oceanu do Oceanu’, od Władywostoku do Fatimy, dalej ona poszła do Ameryki Północnej i teraz znajduje się w Ameryce Łacińskiej. To jest taka inicjatywa z hasłem: ‘W obronie życia razem z Maryją’. Uważamy, że to właśnie to, co trzeba robić”. 
 
 
Mszy św. o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a koncelebrowali: abp Tomasz Peta, biskup archidiecezji Astana w Kazachstanie i bp Jan Wątroba, biskup diec. rzeszowskiej, związany z organizacjami pro life poprzez długoletnią pracę w Radzie ds. Rodziny przy Episkopacie Polski. 
 
„W sposób szczególny chcemy dziękować za 25 lat Human Life International, która dzisiaj tutaj ponownie zawierza siebie w sowim działaniu obrony życia i promowaniu życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci” – powiedział na początku Mszy św. abp Depo. 
 
„Dziękując Panu Bogu za 25 lat obrony życia chcemy jednocześnie zawierzyć Matce Bożej przyszłość. Przyszłość jest zawsze w ręku Pana Boga – mówił w kazaniu abp Tomasz Peta - Św. Jan Paweł II nazywał nasze czasy czasami niepokoju i zamętu. Chcemy dzisiaj przepraszać Matkę Boża za tyle zła, które się dzieje, za ataki na życie i rodzinę. Przepraszamy Cię Maryjo i Twego Syna za gej-parady i za piątki tęczowe w szkołach. Prosimy Cię Maryjo, prowadź wszystkich do Jezusa, prowadź także tych, którzy nie znają twego Syna, do Niego. Prowadź nas wszystkich drogą cywilizacji życia i miłości”. 
 
Na zakończenie uroczystości został odnowiony „Akt Powierzenia Ochrony Cywilizacji Życia i Miłości w Ręce Najświętszej Maryi Panny” w języku polskim i angielskim. „Najważniejszym momentem dzisiaj jest odnowienie Aktu poświęcenia, oddania w ręce Maryi ochrony cywilizacji życia i miłości – mówi Ewa Kowalewska - My mówimy: nie dajemy rady. To jest naprawdę przemożny atak, to, co idzie teraz na Polaków. Padła Irlandia, i my zostaliśmy ostatni na placu boju w Europie. Wszystko się kieruje na nas, stoimy im na drodze. I bez pomocy Pana Boga, wstawiennictwa Matki Bożej my sobie nie poradzimy. Dlatego ofiarujemy całą tę sprawę w ręce Matki Bożej i jesteśmy przekonani, że kiedy Ona nami pokieruje, a my będziemy robili wszystko, co jest możliwe – to damy radę”. 
 
W czasie Mszy św. miało także miejsce ślubowanie dwóch kobiet do stanu życia dziewic konsekrowanych. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com