DRUKUJ
 
Jubileuszowa wystawa fotografii Krzysztofa Świertoka
 


Przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra oraz fotograf jasnogórski Krzysztof Świertok zapraszają na otwarcie jubileuszowej wystawy fotografii: 'Krzysztof Świertok: 25 lat pracy na Jasnej Górze'. 
 
Wernisaż odbędzie się w sobotę, 17 listopada o godz. 17.00 w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze. Wstęp jest wolny dla wszystkich zainteresowanych miłośników fotografii. Zapraszamy! 
 
„Na tej wystawie prezentuję 25 zdjęć na 25 lat. Chodzi o to, żeby pokazać mniej więcej, co robię na Jasnej Górze. Najstarsze zdjęcie ma 21 lat. Nie szukałem głębiej, chodziło mi o wizytę Ojca Świętego z 1997 r., jest takie zdjęcie, to jest stara fotografia analogowa. Wystawa oparta jest na takim kluczu, aby pokazać różne aspekty mojej fotografii. Zrobiłem ogrom pracy ze śp. prof. Zofią Rozanow, kiedy przygotowywaliśmy jedną z części katalogu zabytków – wtedy zrobiliśmy 18 tys. zdjęć przez pół roku. Robię zdjęcia architektury, pielgrzymów, ojców paulinów, wszystko. To jest taka moja fajna, wesoła codzienność” – opowiada Krzysztof Świertok. 
 
„Wkładam bardzo dużo energii w to, co robię. Ja nie fotografuję tylko okiem, tam naprawdę musi pracować mózg, i pracuje reszta ciała – podkreśla jasnogórski fotograf – Nie fotografuje tylko tym jednym okiem, które przykładam do aparatu – drugie oko mam zawsze otwarte, widzę przestrzeń poza aparatem”. 
 
Krzysztof Świertok opowiadając, jak rozpoczęła się jego przygoda z Jasną Górą, mówi: „Zaczęło się od tego, że zdecydowaliśmy się z kolegą robić coś w rodzaju serwisu jasnogórskiego, tak niezależnie. Przyszliśmy z zewnątrz, porozmawialiśmy z o. Jerzym Tomzińskim, wtedy przeorem Jasnej Góry, i tak się zaczęło. Byliśmy taką firmą z zewnątrz. Później kolega zrezygnował, i nagle ktoś zaproponował, żebym został, i tak zostałem przez te 25 lat”. 
 
Krzysztof Świertok  
 
Urodził się w 1962 r. Jest absolwentem częstochowskiej WSP (obecnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie). Już w liceum działał w towarzystwie fotograficznym i publikował swoje zdjęcia w lokalnej prasie. W czasie studiów udzielał się w studenckiej agencji fotograficznej; był autorem zdjęć m.in. ze strajku 1981 r. 
 
Od 1993 r. jako fotograf klasztoru jasnogórskiego utrwala zarówno wielkie uroczystości, jak i codzienność. Autor kilku wystaw zbiorowych i indywidualnych, w tym m.in. w Muzeum Polskim w Ameryce (Chicago). Jego zdjęcia zostały wykorzystane w kilkudziesięciu książkach. Ma na swoim koncie kilka autorskich albumów, m.in.: „Piękno świętości” (1998), poświęcony Jasnej Górze; „Na tęczy Jej uśmiechu...” (2007), odkrywający duchowe i estetyczne piękno narodowego sanktuarium, ze strofami poetyckimi Ernesta Brylla, „U stóp Matki” (2008), „Nowicjat w Leśniowie” (2008), „Tam bije serce Twoje” z poezją Ernesta Brylla. Jest stałym współpracownikiem Biura Prasowego Jasnej Góry – jego zdjęcia można oglądać na stronie www.jasnagora.com/galerie. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com