DRUKUJ
 
Mszę Świętą odprawiamy jak dawniej - w rycie trydenckim
 


13. Pielgrzymka Tradycji Łacińskiej - Tradiclaromontana 2018 - trwa w dniach 17-18 listopada na Jasnej Górze. W spotkaniu biorą udział wierni przywiązani do liturgii sprawowanej w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego. Co roku pielgrzymują w swej ogólnopolskiej pielgrzymce na Jasną Górę - są to wierni i kapłani z duszpasterstw, wspólnot, ruchów i instytucji związanych z tradycją łacińską, w sumie kilkaset osób. Pielgrzymka licznie gromadzi wiernych ze wszystkich duszpasterstw i nieformalnych wspólnot Tradycji Łacińskiej w Polsce. Msze Święte w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego celebrowane są w kaplicy Cudownego Obrazu oraz w bazylice jasnogórskiej. W programie pielgrzymki znalazły się tradycyjne nabożeństwa i konferencje duchowe oraz spotkanie formacyjne. 
 
„Wiele grup, wiele ośrodków w Polsce zwróciło się ku tej formie modlitwy i przeżywania Mszy św., i ci wierni też potrzebują takiego ducha wspólnoty, spotkania się - mówi ks. Piotr Paćkowski, rektor WSD Diec. Siedleckiej - Zostało wybrane to miejsce, Jasna Góra, jako Sanktuarium Narodowe w naszej Ojczyźnie, by tutaj co roku spotykać się, przeżywać tę liturgię, i by był to czas przede wszystkim modlitwy i formacji”. 
 
Ryt trydencki to termin potoczny, używany dla określenia wersji rytu rzymskiego liturgii, obowiązującej w Kościele katolickim od czasów po soborze trydenckim (stąd nazwa 'trydencki'). Od czasu reform po Soborze Watykańskim II został on usunięty na dalszy plan przez nową wersję rytu rzymskiego. Zachował swoją ważność jako oboczna forma tegoż rytu (forma nadzwyczajna rytu rzymskiego). 7 lipca 2007 roku Papież Benedykt XVI w motu proprio Summorum Pontificum wyraził zgodę na odprawianie tradycyjnej mszy łacińskiej przez kapłanów obrządku rzymskiego bez konieczności wcześniejszego ubiegania się o zgodę biskupa. 
 
„Rodzi się czasami wiele pytań, wątpliwości związanych z nieznajomością nadzwyczajnej formy, obaw, czy to jest prawowierne, czy wszystko odbywa się we wspólnocie Kościoła. Otóż ci wszyscy wierni, którzy są wokół tej tradycji, związani są w łączności ze Stolicą Apostolską i chcą przeżywać Mszę św. w dawnym rycie z jak największym namaszczeniem, skupieniem i modlitwą, i pragną, aby to stanowiło jakieś źródło ich odnowy wewnętrznej - zapewnia ks. Paćkowski - My wiemy, że wokół tego rytu panuje dyskusja i niezrozumienie, stąd czasami rodzi się pewnego rodzaju dystans i myślę, że każdy z nas, kapłanów, posługujących w tej formie nadzwyczajnego rytu, ma tego świadomość. Natomiast każdy z nas ma pragnienie, aby wszystkich tych wiernych uczulać na ciągłość tradycji, na przyjmowanie nauczania Kościoła i przede wszystkim wyczulać na łaskę, która płynie z tego sakramentu. Ufamy, że te piękne obrzędy nie są tylko pewnego rodzaju ceremoniami, nie są musztrą, ale niosą poprzez te znaki jakieś głębokie przesłanie dla nas, przesłanie, które skłania nas do głębokiej modlitwy i do zawierzenia Panu Bogu”. 
 
Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego jest inaczej nazywana Mszą trydencką, Mszą według rytu papieża św. Piusa V, Mszą w klasycznym rycie rzymskim czy tradycyjną Mszą łacińską. Jest ona odprawiana w języku łacińskim, a nie współczesnym, narodowym. Podczas Eucharystii kapłan stoi twarzą do ołtarza, a nie twarzą do wiernych jak podczas Mszy św. według rytu posoborowego. Inną różnicą w celebrowaniu Mszy św. trydenckiej jest to, że kapłan odmawia kanon i niektóre inne modlitwy po cichu. Msza św. w rycie posoborowym niemal cała odprawiana jest natomiast na głos. 
 
„Uważam, że dla kapłanów jest to bardzo ważny moment - mówi o celebrowaniu Mszy św. w rycie nadzwyczajnym ks. Piotr Paćkowski - Potrafi odkryć taki wymiar Mszy św., który jest bardzo osobistą modlitwą i który pięknie można zastosować we współczesnej liturgii. Oczywiście ten wymiar osobistej modlitwy, zarówno w nadzwyczajnej formie jak i zwyczajnej, jest niezaprzeczalny, jest osobisty, natomiast wydaje mi się, że właśnie zetkniecie się z dawną liturgią może pomóc kapłanowi ustawić swoje relacje podczas odprawiania Mszy św., kierować się na Pana Boga, a nie tylko w tym wymiarze horyzontalnym, na wspólnotę wiernych. Wydaje mi się, że jest to ważny element formacyjny dla kapłanów”. 
 
Pielgrzymkę rozpoczęła w piątek, 16 listopada Msza św o godz. 13.30 w bazylice jasnogórskiej. Msza św. celebrowana była wedle formularza o Matce Bożej Jasnogórskiej - Fundamenta eius (strona 1066 Mszału Rzymskiego dla wiernych, Wydawnictwa Pallottinum, Poznań 1963). W programie pierwszego dnia pielgrzymki znalazła się także Droga Krzyżowa, Nieszpory ludowe o Najświętszej Maryi Pannie z konferencją duchową w Kaplicy Sakramentu Pokuty oraz Apel Jasnogórski. 
 
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona w sobotę o godz. 10.30 celebrowana wedle formularza o Krzyżu Świętym (Nos autem) (strona 1230 Mszału Rzymskiego dla wiernych, Wydawnictwo Pallottinum – Poznań 1963). Mszę Świętą celebrował ks. dr Piotr Paćkowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej. 
 
„Jako wspólnota tych, którzy gromadzą się wokół liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, pielgrzymujemy tutaj, do tego miejsca, uświęconego szczególną obecnością Boga, poprzez ikonę Jego Matki, poprzez znaki, jakie dzieją się przez pośrednictwo Maryi, Najświętszej Rodzicielki - mówił w homilii ks. Piotr Paćkowski - Przychodzimy, aby Bóg dokonywał w nas przemiany, tzn. aby nam objawiał siebie, abyśmy zrewidowali nasze życie, abyśmy na każdym miejscu poszukiwali nawrócenia, powrotu w ramiona Boga Ojca”. 
 
Służbę liturgiczną podczas celebracji zapewnili uczestnicy Warsztatu Ministranckiego w ramach Ogólnopolskich Spotkań Wiernych Tradycji Łacińskiej – Tradicamp wraz z ministrantami z poszczególnych duszpasterstw Tradycji Łacińskiej. O oprawę muzyczną liturgii zadbali: Zespół Jerycho pod dyrekcją dra Bartosza Izbickiego, Schola Cantorum Misericordis Christi z Białej Podlaskiej pod dyrekcją dra Piotra Karwowskiego wraz z organistą Piotrem Arseniukiem, oraz uczestnicy Warsztatu Chorałowego w ramach spotkań Tradicamp przy wsparciu członków schol gregoriańskich z poszczególnych wspólnot Tradycji Łacińskiej. Za kontuarem organów, jak co roku zasiadł Marcin Lauzer, organista bazyliki jasnogórskiej. 
 
Zwieńczeniem pielgrzymki był Akt Zawierzenia Tradycji Łacińskiej. W jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wierni Tradycji Łacińskiej chcą zawierzyć Królowej Polski siebie i całą Ojczyznę w dziękczynieniu za dar wolności. Wyrazem tego było zakończenie tegorocznego Aktu Zawierzenia śpiewem „Boże coś Polskę…”. 
 
Organizatorem pielgrzymki jest Fundacja Inicjatywa Włodowicka, a posługę duszpasterską podczas jej trwania pełnią kapłani powołani do duszpasterstwa wiernych Tradycji Łacińskiej przez ordynariuszy poszczególnych diecezji. Funkcję głównego kapelana pielgrzymki jak co roku pełni o. Krzysztof Stępowski CSsR, z Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej w Archidiecezji Warszawskiej. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com