DRUKUJ
 
KIK - odnawiajmy i umacniajmy naszą wiarę!
 


38. Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej trwa na Jasnej Górze w sobotę, 17 listopada. W pielgrzymce wzięło udział ponad 200 członków Klubów z całej Polski. 
 
„Bardzo długa jest historia pielgrzymowania Klubów Inteligencji Katolickiej na Jasną Górę, ogólnopolskiego pielgrzymowania. Pierwszą pielgrzymkę zorganizował ks. Ireneusz Skubiś, który był pierwszym kapelanem częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, ta pielgrzymka była wówczas 14 czerwca 1981 r. – wspomina ks. kan. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego 'Niedziela' i kapelan częstochowskiego KIK-u - Zawsze pielgrzymowanie włącza się i swoją refleksją i modlitwą w bieżące wydarzenia i w Ojczyźnie i w Kościele. W tym roku wśród refleksji, które będą wygłaszane podczas wykładów dla członków Klubów Inteligencji Katolickiej, będzie temat dotyczący relacji między Kościołem a Państwem, będzie także wykład dotyczący Kościoła w przyszłości”. 
 
„Bardzo ważne jest to pielgrzymowanie z punktu widzenia duchowego, bo członkowie Klubów Inteligencji Katolickiej przychodzą tutaj zawierzyć się Maryi, (…) a podkreślane jest, że Maryja, obecność Królowej Polski w tym miejscu jest punktem odniesienia dla działalności Klubów Inteligencji Katolickiej. Także ten wymiar i społeczny i Maryjny obecny jest zawsze w każdej pielgrzymce” – podkreśla ks. Frukacz. 
 
Ewa Lipińska Mikrut jest prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej im. św. Brata Alberta w Tarnobrzegu: „To jest drugi rok działalności naszego Klubu. Jesteśmy najkrócej działającym Klubem. Bardzo się cieszymy, że możemy brać udział w tych wszystkich uroczystościach. To, co dziś ksiądz biskup powiedział, że wiary trzeba słuchać, tą wiarę pokazywać na co dzień w naszym działaniu, w naszych czynach, to wszystko, co możemy, staramy się czynić, dobro promować”. 
 
Jasnogórskie spotkanie zainaugurowała Msza św. odprawiona o godz. 9.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Krzysztof Wętkowski, biskup pomocniczy gnieźnieński. Słowa powitania skierował o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry. 
 
„Tutaj (na Jasną Górę) jeśli przychodzimy to po to, aby przede wszystkim zapytać o swoją wiarę, swoją wiarę odnowić, i swoją wiarę umocnić – podkreślał w homilii bp Krzysztof Wętkowski - To pytanie o wiarę staje dzisiaj przed nami. Ta wiara jest niezbędna w tym najistotniejszym momencie, który się dokona wówczas, gdy Syn Człowieczy przyjdzie. On zapyta o wiarę. Wiara więc jest niezbędna do tego, aby mieć udział w życiu z Chrystusem, być zbawionym. Wiara jednak nie jest czymś, co się ma na zawsze, o wiarę trzeba dbać, wiarę trzeba pielęgnować, o wiarę trzeba się troszczyć, wiarę trzeba umacniać. Zdarzają się kryzysy wiary. To nie jest rzecz dramatyczna, dlatego, że kryzys wiary bardzo często będzie prowadził do pogłębienia wiary i oczyszczenia. Znacznie niebezpieczniejszym zjawiskiem, które występuje dzisiaj w naszej Ojczyźnie jest erozja wiary, powiedziałbym, pełzające odchodzenie od wiary. Wiele można oczywiście podać symptomów tego zjawiska, ale wystarczą tylko trzy. Pierwszy, to jest zanik modlitwy, o której dzisiaj też Chrystus mówi, jeśli nie ma modlitwy, to coś niebezpiecznego dzieję się z wiarą. Drugi wskaźnik, to jest niedzielna Eucharystia. Jeśli człowiek, który uważa się za wierzącego, w niej nie uczestniczy, to coś niebezpiecznego dzieje się z jego wiarą, a poza tym ma bardzo zafałszowany obraz Kościoła, nie rozumie tej wspólnoty, do której należy. I trzeci, to jest nieumiejętność przebaczenia, albo też niechęć czy nieumiejętność proszenia o przebaczenie. Jeśli tego także brakuje, również to oznacza, że coś niedobrego dzieję się z wiarą”. 
 
Po Mszy św. w Kaplicy Różańcowej rozpoczęło się spotkanie, podczas którego zaplanowano wykłady bpa Krzysztofa Wętkowskiego pt. 'Kościół - Państwo Polskie: 1918-2018' oraz red. Jacka Dziedziny z ‘Gościa Niedzielnego’ pt. 'Kościół przyszłości - wszystko od nowa?'. Bp Krzysztof Wętkowski przybliżył historię relacji Kościół -Państwo polskie w latach 1918-2018. Natomiast red. Jacek Dziedzina mówił o Kościele w przyszłości. 
 
W programie pielgrzymki tradycyjnie znalazła się modlitwa i złożenie kwiatów pod pomnikiem Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Droga Krzyżowa na Wałach jasnogórskich, a także spotkanie prezesów KIK w redakcji Tygodnika Katolickiego ‘Niedziela’. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com