DRUKUJ
 
Turza Śląska: 70 lat sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
 


W niedzielę, 18 listopada, wspólnota w Turzy Śląskiej przeżywała 70-lecie poświęcenia kościoła poświęconego Matce Bożej Fatimskiej. 
 
W 1948 bp Stanisław Adamski poświęcił kościół w Turzy Śląskiej i przywitał tam obraz Matki Bożej Fatimskiej. Było to uczczenie 30 rocznicy objawień fatimskich. Dzisiaj metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył uroczystej Eucharystii z okazji 70-lecia poświęcenia sanktuarium.
 
W homilii przypomniał o dramatycznej historii ziemi wodzisławskiej, na której przez wiele miesięcy stał front II wojny światowej. W tym kontekście przywołał decyzję bp. Adamskiego, który stwierdził, że „nie będziemy dalej budować katedry, bo ważniejsze są zniszczone kościoły na południu diecezji”. 
 
- Wśród budowniczych tej świątyni byli pewnie członkowie waszych rodzin. Kto mógł, to pomagał… na budowie, przez modlitwę, na różańcu – mówił abp Skworc. Wspomniał także ówczesnego budowniczego kościoła ks. Ewalda Kasperczyka. – Dziękujemy za budowniczych tej świątyni, za tych, którzy przez siedemdziesiąt lat dbają o tę świątynię – dodał metropolita katowicki.
 
Odnosząc się do budowli kościoła podkreślił, że „ten dom z kamieni, z cementu ma tylko funkcję służebną”. – Wiemy, że służy on budowaniu Kościoła z żywych kamieni naszych serc. Wiemy, że ta budowa Kościoła z naszych serc łatwa nie jest. Niejednokrotnie jest trudniejsza, niż budowanie najpiękniejszych gmachów – dodał.
 
Nawiązując do odczytanej liturgii słowa zauważył, że „zapowiada ona spotkanie Boga z człowiekiem w wieczności”. – Jednak za nim się to stanie, to budujemy wspólnotę żywego Kościoła – mówił. Podczas homilii przypomniał, że do wszystkich przychodzi Chrystus mocą tego daru, któremu na imię „Duch Święty”. – Możemy powiedzieć, że Duch Święty jest architektem Kościoła, który buduje go na każdym zakątku świata. Po dwóm tysiącach lat, Ewangelia jest głoszona wszędzie na świecie, w każdym zakątku, w każdym języku i w każdym narzeczu – dodał.
 
Zaapelował także do zebranych w kościele, aby korzystając z darów i charyzmatów, którymi obdarza Duch Święty zmieniali oblicze ziemi. – To ludzie Ducha Świętego zmieniają oblicze tej ziemi – mówił. – Budujcie każdą rodzinę, starajcie się o to by była domowym kościołem, gdzie obecny jest Duch Święty, który przywołuje Chrystusa i Jego Ewangelię, bo to właśnie rodziny najbardziej zmieniają oblicze ziemi – dodał. – Ludzie, którzy zmieniają oblicze ziemi, to są ludzie, którzy wielu uczą sprawiedliwości i dla tych ludzi wielka jest nagroda w niebie – zakończył homillię.
 
Początki prac przy kościele w Turzy Śląskiej sięgają 1947. Ogłoszenie patronką kościoła Matki Bożej z Fatimy miało miejsce w przeddzień 30 rocznicy fatimskich objawień. Półtora roku później świątynia była gotowa do poświęcenia. Dzisiaj wspólnota w Turzy Śląskiej przeżywa 70-lecie poświęcenia kościoła.
 
tekst i fot. ks. S. Kreczmański 
www.archidiecezja.katowice.pl