DRUKUJ
 
Parafia starsza od Warszawy. W niedzielę 780-lecie parafii św. Katarzyny na Służewie
 


W niedzielę 25 listopada parafia św. Katarzyny na Służewie obchodziła 780-lecie swego istnienia. Uroczystej Mszy św. o godz. 9.30 przewodniczył z tej okazji metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
 
W ramach duchowego przygotowania od piątku w parafii  miały miejsce dni skupienia. Podczas Mszy św. głoszone były okolicznościowe homilie na temat tej najstarszej, stołecznej parafii. Była też możliwość spowiedzi. W sobotę wieczorem po Mszy świętej oraz przez całą niedzielę można było adorować relikwie patronki parafii św. Katarzyny.
 
– Przygotowując tę uroczystość uświadomiłem sobie jak wielkie dziedzictwo nas poprzedza i jak bardzo ono zobowiązuje – podkreśla ks. proboszcz Wojciech Gnidziński. Już w XI wieku na wzgórzu służewskim istniała misja benedyktyńska a powstała w XIII wieku w tym samym miejscu parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej jest najstarszą parafią na terenie obecnej Warszawy. Parafia służewska została erygowana w 1238 r. przez biskupa poznańskiego Pawła z Bnina a fundatorem kościoła był książę mazowiecki Konrad I.
 
780 lat
 
Dzieje kościoła wiążą się z ważnymi wydarzeniami z historii Polski. Według starej tradycji, Tadeusz Kościuszko podczas walk w południowych częściach Warszawy w 1794 r. modlił się w kościele oraz przebywał na parafialnej plebanii. Z osobą naczelnika insurekcji związana jest postać jego adiutanta, twórcy Ursynowa, sławnego polskiego poety i dramaturga Juliana Ursyna Niemcewicza.
 
W okresie wojen napoleońskich kościół św. Katarzyny miał pełnić funkcję kościoła garnizonowego dla żołnierzy Legionów Dąbrowskiego idących z Napoleonem na Moskwę. Podczas Powstania Styczniowego w murach plebanii miało miejsce posiedzenie rządu narodowego z udziałem Romualda Traugutta. W 1915 r. we wsi Ursynów, która wówczas należała do parafii św. Katarzyny urodził się podpułkownik Jan Zumbach, nieustraszony pilot z Dywizjonu 303.
 
Na cmentarzu służewskim spoczywają doczesne szczątki Krystyny Krahelskiej – harcerki, poetki, żołnierza Powstania Warszawskiego – poległej w pierwszych godzinach walk w sierpniu 1944 r. Jej twarz ma warszawska syrenka.
 
W 1993 r. przed kościołem parafialnym odsłonięto Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego. Co roku 1 marca odbywa się tam uroczysty Apel Pamięci w Dniu Żołnierzy Wyklętych.
 
W czasie stanu wojennego przy parafii św. Katarzyny działała filia Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. W uznaniu patriotycznych zasług służewskiej wspólnoty, szczególnie w latach 1944-1989 prezydent Ryszard Kaczorowski uhonorował kościół Krzyżem Virtutti Militari.
 
„Dziś” parafii
 
Parafia św. Katarzyny jak na realia warszawskie jest niewielka, na jej terenie mieszka niecałe 5 tys. osób, a w niedzielę do kościoła chodzi około sześciuset osób. Niektórzy parafianie mają bliżej do kościołów księży marianów i dominikanów, więc tam chodzą na msze – zauważa ks. Gnidziński
 
Na terenie służewskiej parafii znajduje się Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego – pierwsza rolnicza uczelnia w Polsce z 200-letnią tradycją. W ramach dynamicznie funkcjonującego oddziału parafialnej Caritas parafia pomaga najuboższym rodzinom. W 2017 r. wartość tej pomocy wyniosła ponad 23 tys. zł. W ostatnie środy miesiąca spotyka się w kościele liczne grono Wspólnoty Szarbela. Od wielu lat, raz w miesiącu w niedzielne wieczory odbywają się koncerty muzyki dawnej w cyklu „ Muzyka u św. Katarzyny”.
 
 
www.archwwa.pl