DRUKUJ
 
Pomóżmy Kościołowi na Wschodzie
 


W II niedzielę Adwentu - czyli 9 grudnia, z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski w Kościele w Polsce, już po raz dziewiętnasty, będzie obchodzony Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. 
 
Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej. Wsparcie otrzymują wszystkie kraje od granicy na Bugu aż po Władywostok: Litwa, Łotwa, Estonia, Białoruś, Ukraina, Mołdawia, Rosja z Syberią, Kazachstan, Gruzja, Azerbejdżan, Armenia, Turkmenistan, Tadżykistan. W tym roku perspektywa pomocy się rozszerzyła, polskie siostry pojechały na Kubę i tam też wysłana została pomoc. 
 
Ogólnopolskie obchody Dnia modlitwy i pomocy Kościołowi na Wschodzie rozpoczęły się w piątek, 7 grudnia o godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim przed Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze. Modlitwę poprowadził ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. W Apelu uczestniczyli przedstawiciele młodzieży ze Wschodu. 
 
„Nie wyobrażamy sobie, żeby tak ważne dzieło wsparcia modlitewnego i materialnego Kościoła na Wschodzie nie rozpocząć od tego miejsca. To jest miejsce jedyne w swoim rodzaju, szczególne, wszystkie drogi tutaj prowadzą i stąd się wszystkie rozpoczynają. I dlatego właśnie jest taka piękna tradycja, że obchody tego dnia rozpoczynamy od Apelu na Jasnej Górze - podkreśla ks. Leszek Kryża – W niedzielę rozpoczynamy akcję, która będzie polegała na tym, że już po raz 19-sty zespół pomocy Kościołowi na Wschodzie organizuje taki dzień, który jest dniem i pomocy materialnej, czyli zbiórki ofiar do puszek przed kościołami we wszystkich parafiach, i pamięci modlitewnej”. 
 
„Z tych funduszy, które uzbieramy w drugą niedzielę Adwentu, potem przez cały rok staramy się realizować te prośby, które do nas wpływają. W tym roku, 2018, tych próśb wpłynęło do nas ponad 500, ale jak na razie udało nam się zrealizować ponad 300 – wyjaśnia ks. Leszek Kryża – Pewnie wszystkich interesuje, na co one idą? Był taki czas, kiedy większość z tych funduszy było przeznaczonych na sprawy remontowo-budowlane, to było naturalne, trzeba było ten Kościół z ruin fizycznych dźwignąć, pomóc w odbudowie kościołów, plebanii, salek. Ten etap mamy troszeczkę za nami, i teraz większość tych funduszy to jest inwestycja w drugiego człowieka, czyli staramy się pomóc np. w organizacji wakacji dla dzieci. W tym roku ok. 30 grup mogło dzięki tym naszym funduszom wypocząć. Poza tym cała pomoc liturgiczna, zakup do kościoła, stypendia dla młodych ludzi oraz cała działalność wydawnicza”. 
 
„Zbiórka, która będzie prowadzona w drugą niedzielę Adwentu, jest wyrazem naszej solidarności z tamtejszym Kościołem, ale nie Kościołem jakoś ogólnie pojętym, ale z konkretnymi ludźmi. Bądźmy świadomi tego, że tam jest bardzo dużo ludzi, którzy naprawdę takiej wspólnoty, takiej pamięci, gestu pomocy potrzebują. Dla mnie jest zawsze czymś niesamowitym, kiedy do tych ludzi, starszych, ciągle jeszcze mówiących w języku polskim, którzy Polskę mają nie tylko w pamięci, ale głęboko w sercu, dociera chociażby symboliczna paczka, dociera pomoc, która pozwoli im opłacić na przykład prąd - podkreśla ks. Leszek Kryża – Ofiary zebrane na pewno będą dobrze wydane, i na pewno przyniosą pożytek doczesny, a tym, którzy będą ofiarodawcami, pożytek wieczny”. 
 
Przeżywany w Polsce i na placówkach polonijnych Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie tam, za wschodnią granicą, jest dniem wdzięczności za tych, którzy pomagają duchowo i materialnie. Wierni gromadzą się tam w Kościołach w niedzielę i modlą za ofiarodawców. 
 
Dzień modlitwy i pomocy Kościołowi na Wschodzie obchodzony jest w Polsce od 2000 r. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com 
 
Można przekazać ofiarę na Kościół na Wschodzie również elektronicznie. Wpłaty można kierować na: 
 
Konto bankowe: Santander Consumer Bank S.A. 
PL 89 1090 1014 0000 0000 0301 4449 (PLN) 
SWIFT CODE WBKPPLPPXXX PL10109010140000000003158267 (EUR) 
 
 
W drugą niedzielę Adwentu, w tym roku 10 grudnia, z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski będzie obchodzony w Kościele w Polsce i w placówkach polonijnych XVIII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Jego celem jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej. 
 
– Ludzie tam żyjący przez długie lata byli pozbawieni możliwości wyrażania swojej wiary – mówił o katolikach mieszkających na Wschodzie przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie bp Antoni Pacyfik Dydycz, zapowiadając XVIII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Podczas spotkania w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, 29 listopada, zachęcał do modlitwy w ich intencji. 
 
Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie będzie obchodzony w niedzielę 10 grudnia już po raz osiemnasty. Tego dnia o godz. 9.00 będzie celebrowana Msza św. w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie transmitowana przez Program I Polskiego Radia. Dwa dni wcześniej, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia o godz. 21.00 Apel Jasnogórski poprowadzi na Jasnej Górze ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. 
 
– Apelujemy, by ten Adwent był czasem, kiedy staramy się przygotowywać drogę Panu do tych, do których nie można było dotrzeć wcześniej, by mogli uczestniczyć w tej pięknej przygodzie, która daje nam okazję do spotykania się z osobą Jezusa Chrystusa – mówił w imieniu Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie bp Dydycz. Wraz z ks. Leszkiem Kryżą z Biura Zespołu zachęcał Polaków w kraju i poza jego granicami do solidarności w przeżywaniu tego dnia: modlitwy, wsparcia i wdzięczności. 
 
Wesprzeć Kościół katolicki na Wschodzie można przede wszystkim poprzez modlitwę i zbiórkę ofiar do puszek w kościołach w niedzielę 10 grudnia. Jak wskazywał ks. Kryża, również w ciągu roku można złożyć indywidualny dar czy ofiarę, przekazując ją na konto Zespołu lub kontaktując się z Biurem Zespołu. 
 
W ubiegłym roku Zespół przekazał na pomoc na Wschodzie prawie 2, 3 mln złotych. Przeznaczono je m.in. na pomoc liturgiczną, katechetyczną, medyczną i budowlano-remontową. W tym roku pomoc trafi przede wszystkim do domów dziecka i domów opieki dla osób starszych. 
 
Jak zapewnił ks. Kryża wierni tworzący Kościół Katolicki na Wschodzie modlą się za ofiarodawców, a Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie za wschodnią granicą przeżywany jest jako dzień wdzięczności i modlitwy w intencji tych, którzy pomagają – duchowo i materialnie. 
 
BPKEP