DRUKUJ
 
Coraz bliżej święta Bożego Narodzenia...
 


Na Jasnej Górze trwają przygotowania do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. 
 
W wielu parafiach ostatni tydzień Adwentu to czas rekolekcji adwentowych. Także w duszpasterstwie Młodzieży Hale na Jasnej Górze można wziąć udział w takich rekolekcjach „ostatniej szansy” w dniach od 19 do 22 grudnia, czyli od czwartku do niedzieli. W czwartek i piątek o godz. 19.00 rozpoczyna się Msza św. z nauką rekolekcyjną, w sobotę – oprócz konferencji – przewidziano także czas na spowiedź. Zwieńczeniem rekolekcji będzie Msza św. w niedzielę o godz. 11.00 w Kaplicy św. Józefa. Nauki rekolekcyjne głoszą: o. Wojciech Dec i o. Marcin Ciechanowski. 
 
Przy jasnogórskich konfesjonałach coraz dłuższe kolejki. Na Jasnej Górze do sakramentu spowiedzi św. można przystąpić codziennie od godz. 6.15 do godz. 19.30. 
 
Od 16 grudnia odmawiana jest Nowenna do Dzieciątka Jezus. Nabożeństwo trwa przez 9 ostatnich dni Adwentu, aż do Wigilii Bożego Narodzenia (od 16 do 24 grudnia). Codziennie, na zakończenie wieczornej Mszy św. o godz. 18.30, celebrans i wierni podejmują intonowane przez organistę wezwania nowennowe i kolejne zwrotki psalmu: „Radujcie się niebiosa i wesel się ziemio” z codziennym śpiewem antyfony: „Na przyjście Chrystusa Króla, pójdźmy wszyscy z pokłonem”. 
 
Jeszcze tylko przez kilka dni, do 24 grudnia, będzie można uczestniczyć we Mszy św. roratniej - na Jasnej Górze jest ona odprawiana w Kaplicy Matki Bożej od poniedziałku do soboty o godz. 6.00 rano. Na czas tej Eucharystii zapalana jest świeca roratnia, zwana też roratką, stojąca przy ołtarzu w Kaplicy Matki Bożej. 
 
Tak, jak w ubiegłym roku, tak i w tym nowennę przed Bożym Narodzeniem przeżywają także ojcowie i bracia paulini. Konwent paulinów jasnogórskich w ostatnich dniach Adwentu, wspólnie z wiernymi, uczestniczy w porannej, wspólnotowej Mszy św. roratniej. W liturgię Mszy roratniej włączone jest też odmawianie przez paulinów psalmów przewidzianych na każdy dzień w porannej modlitwie brewiarzowej. 
 
Na Jasnej Górze od niedzieli, 16 grudnia, płonie Betlejemskie Światło Pokoju. Jest to coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem. Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei - często zapalane jest na świecach Caritas i płonie na wigilijnych stołach. W jasnogórskiej zakrystii stoi płonąca świeca z ogniem z Betlejem. Od niej można zapalić swój własny lampion lub świeczkę, i zabrać do własnego domu ogień z miejsca, gdzie narodził się Jezus Chrystus. 
 
Trwa 17-sta edycja Jasnogórskich Wieczorów Organowych. Adwentowe wieczory z muzyką organową stały się już ciekawą tradycją, i gromadzą wiernych miłośników muzyki sakralnej. Pozostał już tylko jeden koncert – w ostatnią sobotę Adwentu, 22 grudnia o godz. 19.00 w bazylice. Wystąpią: Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani i Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Opolu. Na organach zagra Michał Pyrkosz. Zaśpiewają: Katarzyna Kłosowska – sopran, Paweł Walankiewicz – tenor, Nikhil Goyal – bas; Jarosław Jasiura, Hubert Prochota – dyrygenci; przygotowanie chóru: s. Maria Bujalska, Jarosław Jasiura; przygotowanie orkiestry - Hubert Prochota. Wstęp jest wolny, serdecznie zapraszamy! 
 
Na Jasnej Górze w punktach przyjmowania intencji na Msze św. oraz przed bazyliką dostępne są opłatki z Jasnej Góry. 
 
Świątecznie udekorowana jest już prawie cała Jasna Góra. Przed klasztorem, przy bramach wejściowych, ustawiono piękną, ponad 16-metrową choinkę. Jodła jest darem Lasów Państwowych z Nadleśnictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, a pochodzi z leśnictwa Jeleniec. Ustawione zostały już choinki w bazylice jasnogórskiej, chociaż o trwającym wciąż adwencie przypomina piękny wieniec adwentowy, zawieszony w prezbiterium bazyliki. 
 
W ramach 11. edycji Konkursu na Wieczernikową Choinkę już jutro, od godz. 9.30, w jasnogórskim Wieczerniku dzieci ze szkół Częstochowy i okolic dekorować będą drzewka choinkowe. Tym samym rozpocznie się konkurs na najładniejsze drzewko – swój głos będzie można oddawać na kartkach, i wrzucać do specjalnej urny w Wieczerniku. Głosowanie na najpiękniej ozdobione drzewko potrwa od 25 grudnia do 30 grudnia. Organizatorami konkursu są: przeor klasztoru o. Marian Waligóra ze wspólnotą, Radio Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie. 
 
Dobiega końca budowa jasnogórskiej szopki bożonarodzeniowej. Tegoroczna szopka, wzorem lat ubiegłych, będzie dwuczęściowa. Przed jasnogórską bazyliką stoi już góralska chata ze św. Rodziną, a na fosach umiejscowiona została ruchoma szopka, w której jest aż 400 figurek. Podobnie jak w ubiegłych latach, nie zabraknie żywych zwierząt. Nad budową szopki czuwa o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator. Szopka zostanie oficjalnie otwarta po Pasterce. 
 
Czas przedświąteczny jest również okazją do spotkań i wspólnej modlitwy. Mszę św. dla pracowników i współpracowników Klasztoru Jasnogórskiego odprawił w czwartek, 20 grudnia o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. „Dziękujmy za to, że możemy być, razem z Maryją, sługami miłości Chrystusa tutaj, na Jasnej Górze przez naszą posługę, pracę pielgrzymom, którzy przychodzą tutaj spotkać się ze spojrzeniem Matki. Pamiętajmy, że nasza praca, posługa tutaj, w jakimkolwiek wymiarze by była, jest służbą Temu, na którego wskazuje Maryja” – powiedział o. przeor. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com