DRUKUJ
 
Pielgrzymka Toruńskiej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej
 


Po raz 12. na Jasną Górę przybyła społeczność akademicka Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej z Torunia. Pielgrzymka pod hasłem „Duch Święty daje życie” trwa we wtorek, 26 marca. Studentom tradycyjnie towarzyszą wykładowcy, absolwenci i przyjaciele WSKSiM. Obecni są: o. Tadeusz Rydzyk, założyciel WSKSiM i o. Zdzisław Klafka, rektor uczelni. 
 
W południe Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu w ramach KEP. 
 
Słowo powitania skierował o. Zdzisław Klafka: „Przybywamy jako dzieci, które pragną się zwyczajnie uczyć od najlepszej wykładowczyni, jaka kiedykolwiek była na ziemi. Od Niej pragniemy się uczyć kochać życie, od Niej chcemy uczyć się szanować życie, od Niej pragniemy się uczyć pełnej prawdy o człowieku, bo Ona wydała na świat człowieka, za którym każdy z nas pragnie iść. Pragniemy wpatrzeni w Jezusa, ale przy Maryi, wyrastać do tej pełni życia, które nie ogranicza się tylko do wymiaru biologicznego, cielesnego, ale życia, które zakotwiczone jest w rzeczywistości”. 
 
„W obecnym kontekście społecznym i kulturowym, w którym rozpowszechniona jest tendencja do relatywizowania prawdy, przeżywanie miłości jest ogałacane z jej sensu – zauważył w homilii abp Wacław Depo - Chrześcijaństwo miłości bez prawdy można łatwo zamienić na magazyn dobrych uczuć pożytecznych we współżyciu społecznym, lecz marginalnych, w ten sposób nie byłoby już prawdziwego i właściwego miejsca dla Boga w świecie. Miłość pozbawiona prawdy zostaje sprowadzona do środowiska ciasnego i pozbawionego relacji z drugim człowiekiem. Zostaje wyłączona z projektów i procesów budowania ludzkiego rozwoju w dialogu wiedzy, wiary i czynu.

Obrona prawdy, proponowanie jej z pokorą i przekonanie o świadczeniu o niej w życiu indywidualnym i społecznym, stanowią wymagające i nie do zastąpienia formy miłości. Bez prawdy, bez zaufania i miłości do prawdy nie ma świadomej odpowiedzialności społecznej, a działalność społeczna zostaje uzależniona od prywatnych interesów i logiki władzy, prowadząc do podziału społeczeństwa, a tym bardziej społeczeństwa zmierzającego do globalizacji w trudnych momentach, jak obecnie. Dlatego prośmy - Maryjo, Matko Chrystusa, naszego Odkupiciela, nie przestawaj nas przybliżać do swojego Syna, który jest Drogą, Prawdą i Życiem”. 
 
Na zakończenie Eucharystii głos zabrał o. Tadeusz Rydzyk: „Jak co roku przychodzimy do Matki. Ty masz serce, popatrz w nasze serca, ukształtuj je na wzór Twojego i Jezusowego serca. Chcemy być Twoimi rycerzami w dzisiejszym świecie. Ukształtuj w nas cnoty rycerskie, cnoty potrzebne w dzisiejszym świecie”. O. Rydzyk wraz ze społecznością uczelnianą złożyli Akt osobistego oddania się Matce Bożej. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com