DRUKUJ
 
Modlitwą próbujemy ugasić pożar, który trawi świat…
 


9 sierpnia 1991 i 5 maja 2016 r.  – te dwie daty, choć pochodzą z innych stuleci, są ze sobą związane za sprawą błogosławionych Męczenników z Pariacoto: Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego. Pierwsza jest datą ich męczeńskiej śmierci, druga wyznacza początek Krucjaty Różańcowej w Obronie przed Terroryzmem, której patronują.
 
Zaangażowani
 
30 sierpnia 1989 r. do małej miejscowości Pariacoto w Peru przyjechali franciszkanie – o. Jarosław Wysoczański i o. Zbigniew Strzałkowski, by oficjalnie objąć parafię w tym miasteczku. Po kilku miesiącach dołączył do nich o. Michał Tomaszek. Zadaniem franciszkanów była praca duszpasterska – prowadzenie grup parafialnych, katechizacja, udzielanie sakramentów. Do tego doszła pomoc ludności w borykaniu się z problemami życia codziennego. Okolica ucierpiała z powodu suszy, brakowało wody pitnej i pożywienia, panowało bezrobocie, młodzi z powodu braku pracy i perspektyw uciekali do większych miast.
 
Franciszkanie wyjeżdżając na misje do Peru zdawali sobie sprawę z trudów pracy misyjnej. Mieli kontakt z innymi braćmi, którzy wcześniej wyjeżdżali na misje do Afryki czy Ameryki Południowej. Parafia w Pariacoto, poza miasteczkiem, obejmowała ponad 70 innych wiosek i osad. W Pariacoto wówczas – jak wspomina o. Zdzisław Gogola OFMConv – nie było prądu, bieżącej wody, generalnie „nic tam nie było”. Była jednak ogromna życzliwość ludzi, u których ojcowie dość szybko zyskali autorytet.
 
Innym problemem, z którym od początku misji mierzyli się franciszkanie, byli terroryści. Organizacja Sendero Lumnoso (Świetlisty Szlak), w oparciu o ideologię komunizmu, terroryzowała kraj. Początkowo wydawało się, że terroryści zostawią franciszkanów w spokoju, skoro ci dokładali starań, by zaradzić biedzie i problemom ludzi. Niestety 9 sierpnia 1991 r. okazało się, że terroryści uważają pracę franciszkanów za blokującą rozwój komunistycznej rewolucji, a ich samych za – jak napisali na kartce z wyrokiem śmierci – sługusów imperializmu. Ojcowie Michał i Zbigniew zostali przez terrorystów zamordowani w nocy strzałami w głowę i w plecy (bł. Zbigniew), a wraz z nimi zginął wójt gminy Pariacoto, który w momencie śmierci nie był katolikiem.
 
Krucjata
 
W 2019 r. mija 28 lat od śmierci franciszkanów. Szybko okazało się, że wielu ludzi modli się za wstawiennictwem męczenników i wyprasza łaski w powierzanych sprawach. 5 grudnia 2015 r. bł. Michał i bł. Zbigniew zostali beatyfikowani. Tuż po beatyfikacji okazało się, że spora grupa wiernych w Belgii modli się za przyczyną błogosławionych o pokój na świecie i obronę przed zamachami terrorystycznymi, które w tamtym czasie wstrząsnęły tym krajem. Inicjatorką modlitwy jest Irena Sikorska. Po zamachach – jak mówiła – bała się wyjść na ulicę, a jednocześnie cały czas zastanawiała się, co zrobić, by zaprzestano wojny. Usłyszałam wtedy – wspomina – weź do ręki różaniec. Razem z Ireną o pokój w Belgii i na świecie zaczęły modlić się także inne osoby. Za patronów tak powstałej grupy modlitewnej obrali sobie właśnie bł. Michała i bł. Zbigniewa, którzy zginęli z rąk terrorystów.
 
Słowo krucjata pochodzi od łac. crux, czyli krzyż. 5 maja 2016 r. prowincjał krakowskich franciszkanów o. Marian Gołąb w czasie Mszy Świętej w Kalwarii Pacławskiej ogłosił rozpoczęcie Różańcowej Krucjaty w Obronie przed Terroryzmem. Jej patronami zostali Męczennicy z Pariacoto bł. Zbigniew Strzałkowski i bł. Michał Tomaszek. Powstał także film pt. „Krucjata” w reżyserii Dariusza Walusiaka, który opowiada o historii powstania tego dzieła modlitewnego (obecnie dostępny w 8 językach). Krucjata ta jest walką, ale walką prowadzoną bez przemocy i nienawiści, a jedynie poprzez modlitwę różańcową w intencji pokoju i nawrócenia osób odpowiedzialnych za akty terroryzmu. Każdy, kto w modlitwie różańcowej chce prosić za wstawiennictwem błogosławionych Męczenników z Pariacoto o pokój na świecie może przystąpić do tej Krucjaty Różańcowej. Jak mówi br. Jan Hruszowiec, franciszkanin i promotor kultu Męczenników z Pariacoto chodzi o modlitwę o Boży pokój na ziemi przez wyzwolenie ludzkości z grzechu nienawiści, rodzącego podziały między ludźmi i narodami. Br. Jan odwiedził w raz z relikwiami męczenników wiele parafii w Polsce i na świecie. Na aucie należącym do Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto, którym pielgrzymuje, widnieje napis zachęcający do podjęcia Krucjaty Różańcowej: „Ratujemy świat przed terroryzmem. Dołącz się i Ty: www.krucjata.franciszkanie.pl”.
 
Różaniec
 
Świadkowie życia bł. Michała i bł. Zbigniewa podkreślają, że byli oni ludźmi modlitwy. Bł. Michał często odmawiał różaniec, szczególną czcią otaczał też Matkę Bożą. Wiele zdjęć ukazuje bł. Zbigniewa, jak pomaga chorym, modli się wraz z nimi, udziela sakramentów. Dlatego bł. Michał i bł. Zbigniew dziś są także dla nas przewodnikami na drodze modlitwy, także tej różańcowej. Po zamachach w Paryżu i Belgii ludzie dostrzegli w błogosławionych Męczennikach z Pariacoto tych, którzy mogą pomóc w obronie przed złem terroryzmu. Dlatego franciszkanie postanowili, że zrobią nie tylko obrazki z relikwiami błogosławionych, ale także różańce. Ich uroczyste poświęcenie miało miejsce właśnie 5 maja 2016 r. w Kalwarii Pacławskiej. Wtedy o. Marian Gołąb, prowincjał Krakowskiej Prowincji Braci Mniejszych Konwentualnych powiedział: Do tej naszej modlitwy po raz kolejny dołączamy z tego miejsca gorący apel do wszystkich ludzi dobrej woli na całym świecie: Wróćcie do Boga, wracajcie do źródła prawdziwej miłości, gdyż tylko miłość jest twórcza. Pokój na świecie zapanuje wówczas, gdy miłość zagości w naszych sercach i odnajdziemy w niej godność własnego człowieczeństwa.
 
Każdego dnia do Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto napływają listy z prośbą o przesłanie obrazków z relikwiami, publikacji nt. męczenników, a także świadectwa otrzymanych za ich pośrednictwem łask od pana Boga. Ojcowie, choć zginęli 28 lat temu, żyją i są wśród nas. Ojciec prowincjał w filmie „Krucjata” wyjaśnia sens tego dzieła: Naszą modlitwą próbujemy ugasić ten pożar, który trawi świat. I dodaje: Doświadczamy nowego odkrywania naszych braci. Mamy wspaniałych orędowników, z którymi czujemy się silniejsi i bezpieczniejsi.
 
Jak dołączyć do Krucjaty?
 
Wystarczy dołączyć do modlitwy różańcowej intencję: o Boży pokój na ziemi i obronę przed różnymi formami terroryzmu.
Przesłać deklarację na adres: „Krucjata Różańcowa w obronie przed terroryzmem", ul. Hetmana Żółkiewskiego 14, 31-539 Kraków. Można to zrobić także elektronicznie, wysyłając mail na: krucjata@franciszkanie.pl. Każdy uczestnik otrzyma „Dyplomik Krucjaty”.
Członkowie krucjaty są zachęcani także do ofiarowania postu lub uczynków miłosierdzia w intencjach pokoju i ochrony przed terroryzmem oraz nawiedzania Bazyliki św. Franciszka w Krakowie lub innych miejsc kultu bł. Zbigniewa i bł. Michała
Anna Dąbrowska
 
Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto
 
Więcej informacji i materiałów na temat Męczenników z Pariacoto:
Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto
ul. Żółkiewskiego 14
31-539 Kraków
meczennicy@franciszkanie.pl
tel. 12 428 61 11
 
www.franciszkanie.pl