logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
32. Pielgrzymka Bankowców
 


32. Pielgrzymka Bankowców z udziałem pracowników banków z całej Polski trwa na Jasnej Górze w dniach 12 i 13 maja. Organizatorem tegorocznej pielgrzymki jest Duszpasterstwo Bankowców z Lublina. W spotkaniu uczestniczy ok. 5 tys. osób, na czele z przedstawicielami Związku Banków Polskich. 
 
Mottem pielgrzymowania są słowa papieża Benedykta XVI, które wypowiedział w trakcie pielgrzymki do Niemiec w 2006 roku w Altoetting, w znanym Sanktuarium Maryjnym w Bawarii: „Gdzie Bóg jest wielki, człowiek nigdy nie będzie mały, tam wielki staje się także człowiek, a świat staje się jaśniejszy”. 
 
„Każda reorganizacja banku niesie ryzyko, że pracowników zastąpią komputery, że będzie automatyzacja, tego się obawiają bankowcy, utraty pracy – mówi ks. Ryszard Podpora, duszpasterz bankowców arch. lubelskiej – A przekwalifikowanie się jest dla nich zaporowo trudne, ale właśnie przyjechali się też modlić o Boże światło, natchnienia, o pewien pokój duszy, o rozkwit banków, bo nawet taki mały projekt 500+ napędza banki, bo ludzie zaczynają oszczędzać, przygotowują konta dla dzieci, mają przyczynki, żeby wziąć kredyt, bo troszeczkę już mają wsparcia, więc coś chcą kupić: lodówkę, telewizor, książki czy dobudować kawałek mieszkania. To rusza banki, banki się czują wtedy potrzebne, coś dobrego się dzieje”. 
 
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona na Szczycie jasnogórskim w sobotę, 13 maja o godz. 11.00, którą poprzedziła jutrznia oraz konferencja duchowa. Eucharystii celebrowanej w intencji pielgrzymów i ich rodzin przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. 
 
W imieniu ojców i braci paulinów pielgrzymów powitał o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry: „Wasza praca jest niezwykle odpowiedzialna. Jesteście dysponentami ludzkiego zaufania. To wam ludzie powierzają owoc swojej pracy, to do was zwracają się, gdy chcą poczynić ważne inwestycje, czy też potrzebują wsparcia finansowego. Pamiętajcie, że za każdą złotówką, która trafia do banku, kryje się ludzka praca, ludzki trud, ludzkie nadzieje i szanse. To zawsze człowiek ma być w centrum waszej pracy, zawsze człowiek, nigdy nie zysk, nie same pieniądze. Dziękując za waszą pracę, życzę wam jak najserdeczniej, by Maryja, Matka Łaskawa, Matka naszego Pana, umacniała waszą wiarę, była Matką waszej nadziei i czuwała nad wami i waszymi rodzinami”. 
 
W homilii abp Stanisław Budzik nawiązał do obchodzonego dziś jubileuszu 100-lecia Objawień Fatimskich: „Bóg przez Maryję ukazał swoją błogosławiącą dłoń. Jej ustami wezwał świat do nawrócenia, do pojednania się z Bogiem i ludźmi. Matka Boża z Fatimy wzywa nas, abyśmy realizowali w naszym życiu to, co zaplanował dla nas Bóg, abyśmy chodzili drogami Ewangelii Jej Syna, abyśmy tak jak Ona, byli zawsze otwarci na działanie Ducha Świętego. Ta droga to jedyna gwarancja zachowania ładu i pokoju w naszym sercu, w naszej Ojczyźnie i w wielkiej rodzinie ludzkiej rozdzieranej tyloma konfliktami. Przykład dzieci z Fatimy pełnych szlachetnej prostoty i zawierzenia Bogu jest żywym przypomnieniem o absolutnym prymacie Boga w życiu i pełnienia Jego woli od najmłodszych lat, aż do spotkania z Nim w domu najlepszego Ojca. Gdy zawodzi mądrość tego świata, Ojciec Niebieski po raz kolejny w dziejach ludzkości posługuje się głosem najmniejszych, zapomnianych, aby przypomnieć o najważniejszych sprawach człowieka i świata”. 
 
Arcybiskup przypomniał, że dziś Ojciec Święty Franciszek w Sanktuarium Fatimskim kanonizuje Franciszka i Hiacyntę, wyniesionych do chwały błogosławionych przez św. Jana Pawła II. Przypomniał również, że dziś mija 36 lat od ocalenia św. Jana Pawła II po zamachu, jaki miał miejsce na Placu Św. Piotra w Rzymie, 13 maja 1981 r. „Dziękujemy dzisiaj Bogu za ocalenie Jana Pawła Wielkiego 36 lat temu, za Jego wspaniały pontyfikat, za Jego świętość promieniującą na cały świat - mówił abp Budzik - Dziękujemy za wstawiennictwo Matki Bożej Częstochowskiej. W jasnogórskiej Kaplicy, tuż obok obrazu wisi niezwykła relikwia, przestrzelony i zakrwawiony pas Ojca Świętego. Dziękujemy za wstawiennictwo Matki Boskiej Fatimskiej, w koronie Jej figury, przed którą modlił się wczoraj i modli się dzisiaj papież Franciszek, umieszczono kulę, która ugodziła Jana Pawła II”. 
 
„Modlimy się za uczestników 32. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Bankowców, którzy przez swoją solidną, sumienną pracę, pragną służyć Ojczyźnie, troszczyć się o jej pomyślność duchową i materialną. Służąc człowiekowi służycie Ojczyźnie - podkreślał metropolita lubelski - Niech przez waszą ofiarną służbę człowiekowi, waszą twórczą służbę Ojczyźnie i jej rozwojowi, świat, w którym żyjemy, stanie się piękniejszy i jaśniejszy”. 
 
Podczas Eucharystii został odmówiony Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi przygotowany przez polskich biskupów, który będzie uroczystą modlitwą dnia 8 września, w dniu 300. Rocznicy Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski koronami papieża Klemensa XI. 
 
Po Mszy św. wierni wzięli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Pielgrzymkę zakończyła modlitwa w Kaplicy Cudownego Obrazu. 
 
 
Bankowcy swoją pielgrzymkę rozpoczęli w piątek, 12 maja Apelem Jasnogórskim. Modlitwie apelowej przewodniczył ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska. 
 
Przed 22.00 rozpoczęło się czuwanie w Kaplicy Matki Bożej. O godz. 22.30 w Kaplicy Matki Bożej odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. Ryszard Umański, częstochowski duszpasterz bankowców. Nocne czuwanie modlitewne potrwało do godz. 4.30. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com