DRUKUJ
 
„Potrzebny impuls, by przybliżyć młodym Prymasa Wyszyńskiego”. Odprawy katechetyczne przed nowym rokiem szkolnym
 


W piątek w kościele seminaryjnym księża, siostry zakonne i katecheci świeccy spotkali się na odprawach katechetycznych przed nowym rokiem szkolnym 2019/2020. Trwajcie na tym ważnym ewangelizacyjnym posterunku Kościoła, bo to od nas zależy, co przekażemy młodym ludziom - powiedział kard. Nycz.
 
Kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że na przestrzeni trzydziestu lat nauczania lekcji religii w szkołach nastąpiły zmiany, zarówno pod względem liczby katechetów, jak i uczniów, którzy uczęszczają na te zajęcia. – Wiele się zmieniło od momentu rozpoczęcia i dużego entuzjazmu, który panował wśród katechetów i uczniów, jeśli chodzi o uczestnictwo w katechezie – dodał. Zwrócił uwagę, że nastąpiła „polaryzacja oraz pojawiło się wiele nowych wyzwań”.
 
Metropolita warszawski podkreślił, że katecheza daje największą możliwość spotkania, również ewangelizacyjnego, z młodymi ludźmi i mimo wielu wyzwań, które stoją przed katechetami, nie powinni oni tracić wiary w sens wykonywanej pracy. – Trwajcie na tym ważnym ewangelizacyjnym posterunku Kościoła, bo to od nas zależy, co przekażemy młodym ludziom, w sensie wiedzy, jak i ewangelizacyjnego spotkania z młodym człowiekiem – podkreślił.
 
Kard. Nycz odniósł się również do problemu związanego z wprowadzeniem w szkołach zajęć z edukacji seksualnej, o którym rozmawiali biskupi podczas spotkania na Jasnej Górze. Metropolita warszawski zapowiedział, że powstanie na ten temat polski dokument i zostanie opublikowany w październiku przez Konferencję Episkopatu Polski. – Zostanie stworzony na podstawie watykańskiego dokumentu, który w Polsce przeszedł prawie niezauważony – dodał.
 
– Uświadamiajmy rodziców, że mają prawo i obowiązek wiedzieć czego uczone jest dziecko, zwłaszcza na zajęciach dodatkowych – zwrócił się do katechetów kard. Nycz. Podkreślił, że katecheci powinni pomagać rodzicom, a nie ich zastępować, gdyż nie można doprowadzić do osłabienia odpowiedzialności świeckich, którzy mają własne powołanie w Kościele.
 
Na zakończenie podkreślił, że nowy rok szkolny powinien być – ze względu na zbliżającą się beatyfikację – „impulsem do tego, aby przybliżyć osobę kard. Wyszyńskiego wszystkim uczniom”. Kard. Nycz podkreślił, że powinni otrzymać taką wiedzę, która zachęciłaby ich do naśladowania przykładu życia przyszłego błogosławionego”.
 
Wykład inauguracyjny wygłosiła dr Ewa Czaczkowska, publicystka i wykładowca UKSW, która zauważyła, że trudno mówić młodym ludziom o kard. Wyszyńskim, ponieważ nie do końca znają „realia społeczno-polityczne czasów PRL, a tylko w takim kontekście należy osadzać postać Prymasa Tysiąclecia, a po drugie to postać wielowymiarowa, dlatego trudno powiedzieć o nim wszystko”. – Naszą rolą jest odpowiedź na pytanie, dlaczego jest taką postacią – podkreśliła.
 
Dr Czaczkowska przypomniała, że kard. Wyszyński miał odwagę – jako młody 48-letni – prymas zaproponował inny model współpracy z władzą komunistyczną, który zakładał rozmowę. – Nie był tylko człowiekiem walki, ale również rozmowy – podkreśliła. Dodała, że Prymas Tysiąclecia czuł się odpowiedzialny za wszystkich, zarówno wierzących, jak i niewierzących i próbował wzmacniać „poczucie wolności wewnętrznej, którą była wiara”.
 
W czasie spotkania podziękowano ks. dr. Markowi Przybylskiemu, który 1 czerwca 2019 roku – po jedenastu latach – zakończył pracę, jako dyrektor Wydziału Dzieci i Młodzieży warszawskiej kurii. Zastąpił go na tym stanowisku ks. Łukasz Przybylski. Zasłużeni katecheci, którzy przepracowali w szkołach 25 lat otrzymali dyplomy. Kard. Nycz wręczył też dekrety nowym dekanalnym duszpasterzom dzieci i młodzieży w archidiecezji warszawskiej.
 
W tym roku w archidiecezji warszawskiej będzie pracować 950 katechetów: 230 księży, 170 sióstr zakonnych oraz 590 świeckich.
 
archwwa.pl