DRUKUJ
 
Srebrny Jubiluesz Radia Jasna Góra wirtualnie
 


25 marca Radio Jasna Góra obchodzi 25-lecie powstania. Rozgłośnia katolicka sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie po raz pierwszy wyemitowała swój program 25 marca 1995 r.

 

Uroczystości związane z jubileuszem 25-lecia Radia Jasna Góra zostały odwołane z uwagi na panujący w Polsce stan epidemii, i odbędą się w innym terminie. Niezmieniony pozostaje termin Mszy św. w intencji pracowników Radia, która odbędzie się 25 marca o godz. 17.00 w Kaplicy Matki Bożej, a przewodniczyć jej będzie o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.

 

„Do wspólnej modlitwy i uczestnictwa w Eucharystii za pośrednictwem transmisji radiowej zapraszamy wszystkich słuchaczy i przyjaciół Rozgłośni” - zachęca redakcja Radia Jasna Góra.

W tym samym dniu, o godz. 21.00, podczas Apelu Jasnogórskiego wybrzmi modlitwa dziękczynna za dzieło Radia Jasna Góra. Modlitwie apelowej, połączonej z zawierzeniem Matce Bożej., przewodniczyc ma abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

 

Natomiast 28 marca o godz.17.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu celebrowana będzie Msza św. w intencji wszystkich słuchaczy Radia Jasna Góra, której przewodniczyć będzie o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

 

 

„Adopcja Medyka” – dar na 25-lecie Radia Jasna Góra

W szczególnych dniach zagrożenia z powodu pandemii koronawirusa, Radio Jasna Góra zaprosiło wszystkich do szczególnej modlitwy w intencji pracowników służby zdrowia. Odpowiadając na zachętę Episkopatu Polski o włączenie się w akcję „Adoptuj medyka”, Radio Jasna Góra chce objąć duchowym wsparciem nie tylko polskich lekarzy, pielęgniarki, ratowników, ale wszystkich, którzy w tym wyjątkowo trudnym czasie ratują życie i walczą z koronawirusem.

 

„Niech to będzie czas naszej wielkiej mobilizacji, włączmy się w akcję - zachęca o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra - Nasza modlitwa i akcja 'Adoptuj Medyka' przekracza granice i naszej Ojczyzny. Chcemy pamiętać o tych wszystkich, którzy na całym świecie walczą z pandemią koronawirusa, szczególnie też myślimy o włoskich służbach” – powiedział paulin.

„Modlitwa ma być także darem na srebrny jubileusz rozgłośni, nadającej z Duchowej Stolicy Polski” - podkreśliła red. Mirosława Szymusik, wyjaśniając istotę tej szczególnej inicjatywy: „bardzo zachęcamy, by państwa dowolna modlitwa np. dziesiątkiem różańca, litanią była bardzo konkretnym darem duchowym”. Aby dołączyć do modlitwy za medyków, można zadzwonić do Radia Jasna Góra (34 365-18-13) lub napisać mail radio@radiojasnagora.pl, podając tylko swoje imię i miejscowość. Dary duchowe zostaną złożone jako dar jubileuszowy w 25. rocznicę rozgłośni u stóp Matki Bożej Królowej Polski.

 

Radio Jasna Góra jest rozgłośnią Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. W przestrzeni publicznej istnieje od 25 lat. Powstała w 1995 roku na mocy dekretu generała Zakonu o. Jana Nalaskowskiego, jako jedna z form ewangelizacji prowadzonej przez Jasną Górę. Założycielem Radia i pierwszym dyrektorem był o. Stanisław Tomoń, a pierwszym redaktorem naczelnym był o. Roman Majewski.

Duchowe oblicze Radia kształtuje wymiar mariologiczno-maryjny z uwzględnieniem obecności Maryi w misterium Chrystusa i Kościoła, przekaz nauczania papieskiego oraz patriotyzm wyrażający się w miłości Ojczyzny, krzewieniu kultury i tradycji chrześcijańskiej.

 

Program Radia Jasna Góra ma charakter religijno-społeczny, którego głównymi celami są: pogłębianie życia chrześcijańskiego słuchaczy, edukowanie w zakresie historii i współczesności chrześcijaństwa, uwrażliwianie na kwestie społeczne i obywatelskie, w tym ukazanie roli rodziny, jako instytucji funkcjonującej w społeczeństwie, ukazywanie dorobku kultury i sztuki oraz przekazywanie pełnych, aktualnych informacji z życia Jasnej Góry, Kościoła w Polsce i na świecie oraz informacji z kraju i zagranicy. Program adresowany jest do odbiorcy w każdym wieku. Największą grupę słuchaczy stanowią osoby w wieku średnim, ale swoją ofertę Radio kieruje również do dzieci, młodzieży i seniorów.

 

Na potrzeby programu radiowego tworzone są audycje o charakterze publicystycznym, informacyjnym, edukacyjnym, kulturalnym, historycznym i rozrywkowym, jak również audycje poradnicze, sportowe i muzyczne. W programie swoje miejsce znajdują relacje z pielgrzymek pieszych, zawodowych czy stanowych, licznie przybywających do Sanktuarium w ciągu roku, z wydarzeń religijnych, rocznic historyczno-patriotycznych i kulturalnych o charakterze ogólnopolskim. Na antenie obecne są transmisje z konferencji i sympozjów odbywających się w sanktuarium. Poprzez rozmowy z jasnogórskimi pielgrzymami, gośćmi oraz poprzez relacje z różnych wydarzeń radiowcy starają się ukazać znaczenie Jasnej Góry w życiu człowieka i Ojczyzny, jednocześnie szerząc kult Matki Bożej i podkreślając znaczenie ewangelicznych wartości w kształtowaniu życia osobistego, rodzinnego i społecznego.

 

Oddzielne miejsce na antenie Radia Jasna Góra zajmuje codzienna modlitwa i transmisja mszy świętych oraz Apelu Jasnogórskiego.

Wizytówką rozgłośni jest również Księga Modlitwy Apelowej Radiosłuchaczy, która powstała dwa lata po rozpoczęciu nadawania programu. Od 5 grudnia 1997 r. dzięki Radiu Jasna Góra tysiące osób może składać swoje intencje do Matki Bożej. Jedni czynią to telefonicznie, podczas specjalnej audycji na antenie tuż przed jasnogórskim Apelem, inni przesyłają je pocztą tradycyjną, mailową oraz poprzez SMS. Wszystkie te prośby i dziękczynienia wpisywane są do specjalnej Księgi, która podczas Apelu Jasnogórskiego spoczywa na ołtarzu w Kaplicy Matki Bożej.

 

Radio nadaje swój całodobowy program na częstotliwości 100,6 MHz w promieniu około 100 km od Częstochowy. Można go również słuchać za pomocą przekazu satelitarnego poprzez satelitę HotBird 6, oraz na platformie cyfrowej Canal +. Poprzez Internet Radio dostępne jest on–line pod adresem www.radiojasnagora.pl, a także w aplikacjach radiowych. Na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych publikowane są najświeższe informacje z Jasnej Góry, rozmowy z pielgrzymami i audycje tworzone na potrzeby programu.

 

jasnagora.com