DRUKUJ
 
Łowicka Piesza Pielgrzymka nadal w drodze na Jasną Górę
 


Pielgrzymka wyruszyła z Łowicza na Jasną Górę w poniedziałek, 25 maja. Jeszcze tego samego dnia została zatrzymana przez policję o okolicach Słupi (powiat skierniewicki). Według funkcjonariuszy doszło do naruszenia przepisów dotyczących epidemii, a bezpośrednim powodem zatrzymania pielgrzymki było nielegalne zgromadzenie.

Część pątników wróciła do domów, a część kontynuowała pielgrzymkę. We wtorek, 26 maja, łowicką pielgrzymkę ostatecznie rozwiązano.

 

Jednak w środę, 27 maja, Pielgrzymka Łowicka ponownie ruszyła, ale już w innej formie. Ks. Wiesław Frelek, przewodnik pielgrzymki, dostał pozwolenie na przemarsz 5-ciu osób. Aby większa ilość wiernych mogła wziąć udział w pielgrzymowaniu, pątnicy będą zmieniać się na trasie. Wędrują z zachowaniem wszelkich zasad obowiązujących z racji epidemii: mają maseczki i zachowują odpowiedni odstęp. Najważniejszy dla pątników jest krzyż, który niosą na Jasną Górę.

 

Swoją wędrówkę planują zakończyć w najbliższą sobotę, 30 maja, bo taka jest tradycja łowickiego pielgrzymowania – przybyć do Maryi Częstochowskiej na Zielone Świątki, czyli uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W częstochowskim sanktuarium łowicka pielgrzymka zwana jest „jaskółką pieszego pielgrzymowania”, bo to właśnie ona rozpoczyna ‘sezon pielgrzymkowy’ na Jasną Górę.

 

Łowicka Piesza Pielgrzymka jest jedną z najstarszych w Polsce. Pątnicy wędrują na Jasną Górę nieprzerwanie od 1656 roku. Podczas tegorocznej pielgrzymki przypomniano, że 125 lat temu pątnicy z Łowicza uprosili ustanie zarazy cholery, która dziesiątkowała ich miasto.

 

www.jasnagora.com