DRUKUJ
 
Mimo obostrzeń i deszczu, modli się Rodzina Radia Maryja
 


„Wszystko postawiłem na Maryję” - te słowa kard. Stefana Wyszyńskiego są hasłem 29. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Wśród intencji modlitewnego spotkania, które trwa na placu jasnogórskim w sobotę, 11 lipca, jest dziękczynienie za św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin, za Cud nad Wisłą z 1920 r., modlitwa za Ojczyznę oraz o beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.

 

Jest to pierwsza od początku pandemii tak liczna pielgrzymka, która modli się pod jasnogórskim Szczytem. Mimo deszczu i chłodu (w Częstochowie jest ok. 12 stopni Celsjusza) na placu zgromadziło się kilkanaście tysięcy wiernych. Pielgrzymi modlą się także w Kaplicy Matki Bożej i w bazylice. Obecny jest o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor i założyciel rozgłośni.

 

Tegoroczna Pielgrzymka nieco różni się od tych z poprzednich lat. Ze względu na zaplanowaną na jutro II turę wyborów prezydenckich, odbywa się wyłącznie dziś. Dodatkowo wiernych obowiązują zasady sanitarne, wprowadzone w celu uniknięcia zakażenia koronawirusem. Z jasnogórskiego Szczytu płyną komunikaty o wymogach sanitarnych, o konieczności założenia maseczek lub zachowaniu dystansu oraz o dezynfekcji rąk. Pielgrzymkę zabezpiecza Służba Zdrowia w namiotach oraz karetki pogotowia.

 

Pielgrzymka rozpoczęła się tuż po godz. 12.00. Pierwszym punktem spotkania była wspólna modlitwa różańcowa. Następnie rozpoczął się czas koncertów: znanej i popularnej piosenkarki Eleni, piosenkarza Macieja Wróblewskiego oraz braci z Zakonu Braci Mniejszych: o. Azariasza Jacka Hessa i o. Juliana Mieczysława Śmierciaka.

 

O godz. 15.00 wierni zgromadzeni na błoniach jasnogórskich modlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Następnie rozpoczęła się Msza św., która jest głównym punktem pielgrzymki. Eucharystii przewodniczy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

 

Zgromadzonych wiernych przywitał o. Samuel Pacholski, przeor klasztoru na Jasnej Górze, dziękując Rodzinie Radia Maryja za jej wierne trwanie przy Królowej Polski i duchową łączność, zwłaszcza w czasie szczytu epidemii: „Dzisiaj wy, kochani, przybywacie tutaj, by u Maryi szukać ratunku i nadziei, by modlić się we wszystkich naszych intencjach, błagać za naszą Ojczyznę. (…) Przybywacie także, a może przede wszystkim, by dziękować. I do tego dziękczynienia was gorąco zachęcam. W imieniu ojców i braci paulinów, stróżów tego miejsca, pragnę też bardzo serdecznie podziękować za waszą obecność dzisiaj, za to, że jesteście świadkami wielkiej miłości do Jezusa i Maryi. Dziękuję także za wasze trwanie przy Królowej Polski, zwłaszcza w czasie szczytu epidemii, kiedy pielgrzymi nie mogli tutaj fizycznie przybywać - za waszą duchową łączność, za korzystanie z różnych środków społecznego przekazu, zwłaszcza Radia Maryja, Telewizji Trwam, dzięki którym łączyliście i łączycie się z tym miejscem codziennie. Dziękuję za waszą gorliwość, bliskość, którą jako zakonnicy bardzo odczuwaliśmy i wciąż odczuwamy. Jesteście pierwszą tak liczną w tym roku, zresztą zawsze najliczniejszą każdego roku pielgrzymką, która gromadzi się na jasnogórskich błoniach. Wielkie Bóg zapłać!” – mówił o. przeor.

 

Mszę św. koncelebrują członkowie Episkopatu Polski: bp Antoni Dydycz z Drohiczyna, bp Ignacy Dec ze Świdnicy, bp Łukasz Buzun z Kalisza, bp Andrzej Przybylski i bp Antoni Długosz z Częstochowy, bp Tadeusz Bronakowski z Łomży, bp Edward Frankowski z Sandomierza, bp Ryszard Karpiński z Lublina, bp Paweł Socha z Zielonej Góry, bp Adam Bałabuch ze Świdnicy i bp Stanisław Napierała z Kalisza, a także prowincjał redemptorystów o. Janusz Sok i dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk.

 

Przybyli przedstawiciele rządu RP: Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi; Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej; Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości; Michał Woś, minister środowiska; Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej; Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury; Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia; Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi; Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości. Obecni są europarlamentarzyści: Beata Kempa, Anna Zalewska i Ryszard Czarnecki, a także Grażyna Ignaczak-Bandych, dyrektor generalny Kancelarii Prezydenta RP. Wśród pielgrzymów jest też aktorka Halina Łabonarska.

 

„Podobnie jak polscy biskupi 100 lat temu, kierujemy nasz wzrok ku Matce Bożej Jasnogórskiej, naszej Królowej, i wołamy: Matko, ratuj! (wierni powtórzyli wilokrotnie: Matko, ratuj!). Matko, daj nam siłę ducha, dzięki której nie ulegniemy dyktaturze mniejszości - mówił w homilii abp Marek Jędraszewski - Przywrócić nam jasność oceny tego, co jest dobre i co jest złe, obdarz wewnętrzną mocą, aby zawsze iść za głosem sumienia (...). Spraw, abyśmy zawsze byli Twoimi wiernymi dziećmi”.

 

„Droga Rodzino Radia Maryja, od prawie 30. lat tworzycie wspólnotę zatroskaną o to, aby wskazywać na Chrystusa i w ten sposób przyczyniać się do rozwoju człowieka i człowieczeństwa na polskiej ziemi, a także poza jej granicami - mówił kaznodzieja - Wspólnotę zatroskaną o to, by budować autentyczny, chrześcijański humanizm. Trwajcie, moi drodzy w tym wielkim, głęboko humanistycznym dziele, trwajcie w nim dzisiaj, jutro, przez następne dni, miesiące i lata”.

 

Po Komunii św. zebrani mogli usłyszeć i zobaczyć pozdrowienia papieża Franciszka, które skierował do pielgrzymów Rodziny Radia Maryja w ubiegłą niedzielę podczas modlitwy Anioł Pański

 

Na zakończenie Mszy św. słowo do zgromadzonych skierował o. Janusz Sok, prowincjał prowincji warszawskiej redemptorystów: „Rodzina Radia Maryja to wspólnota, która ma świadomość swojej misji. To wspólnota modlitwy, wspólnota przekonana, że winniśmy dzisiaj dzielić się swoją wiarą, a więc ewangelizować, a więc mówić o Panu Bogu i o radości przeżywania wiary. (...) My dobrze wiemy, że gdy składamy ręce do modlitwy, to nigdy nie jesteśmy sami. Człowiek najsłabszy jest wtedy, gdy jest sam. (...) Niech i w dzisiejszych czasach, zwłaszcza gdy nam niełatwo, a bywa to i codziennie, dobry Bóg - bo czas najwyższy - nam pomaga”.

 

 

Głos zabrał również dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk: „Bardzo serdecznie dziękujemy Wam, że zorganizowaliście tę pielgrzymkę, że wyszliście z tych bloków, z tego zamknięcia - gratuluję odwagi! Gratuluję również tej ostrożności - bądźmy dalej ostrożni, zachowajmy wszystkie przepisy. Jeszcze raz bardzo wielkie dzięki. (...) Macie wiele do zrobienia w Polsce, przez codzienną modlitwę, przez wpływ na rodziny, przez wpływ na młodzież. (...) Pozdrawiamy wszystkich Polaków, wszędzie gdzie jesteście!”

 

Po zakończeniu Eucharystii odbędzie się krótki koncert orkiestry „Victoria” z parafii pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie Rembertowie, która też oprawia liturgię Mszy św.

Transmisję ze spotkania przeprowadzają na żywo: Radio Maryja, TV Trwam oraz Twitter Radia Maryja. W Pielgrzymce można także uczestniczyć za pośrednictwem jasnogórskiego kanału YouTube.

 

o. Stanisław Tomoń
www.jasnagora.com